| Dominicana888 a întrebat:

Bună seara, dacă mama mea are un card de vacanta și vrea sa mi-l dea mie sa plec undeva ca ea nu îl folosește și la un moment dat o sa expire. Il pot folosi eu sa ma duc undeva sau numai proprietarul poate folosi, adică am în caz de ceva copie după actul de identitate al mamei și cardul ei. Dacă ma puteți ajuta cu un răspuns, va mulțumesc, seara buna!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vezi mai jos, cardul de vacanta nu poate fi folosit de nimeni altcineva, decat de titluarul cardului, in persoana.
"Nu, voucherele/cardurile de vacanță se oferă nominal și reprezintă un beneficiu extra-salarial. Voucherele de vacanță nu sunt transmisibile. Pot fi folosite doar de către titular, pe baza actului de identitate".

"Potrivit legii, nu se poate înstrăina un tichet/card de vacanță nefolosit.
Este important să ținem cont că unitățile hoteliere care acceptă aceste tichete au obligația de a le accepta doar de la titularul înscris pe voucher. Ignorarea acestui aspect poate aduce amenzi usturătoare, de până la 13.300 de lei pentru unitățile de cazare și se dublează pentru persoanele fizice care încearcă să-și plătească sejurul cu vouchere care nu le aparțin"

citeste tot articolul aici:
https://www.romaniatv.net/......56456.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar titularul.