| didiDia a întrebat:

Buna seara, TPU,

Tocmai s-a intamplat o chestie care m-a uimit foarte tare. I-am raspuns cuiva in franceza (asa cerea persoana respectiva), dar am constatat ca:
1. un cuvant scris de mine in franceza a fost inlocuit cu stelute
2. raspunsul meu a fost refuzat de site
Intrebarea este: de ce s-a intampla asta? Mentionez ca nu era vorba de nici o injuratura sau de vreun cuvant obscen si nici jigniri de genul prost/ retardat sau alte chestii ce mai scrie lumea pe aici.
Multumesc pentru explicatie. TPU asta devine tot mai ciudat pentru mine. Adica eu vreau sa ajut lumea si el imi respinge postarea si mai si inlocuieste un cuvant? Eu nu folosesc cuvinte urate.

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Buna, acest site foloseste o aplicatie pentru limba romana - verifica raspunsurile daca sunt scrise corect gramatical.
Daca scrii ceva in alta limba dai peste cap aceasta aplicatie - probabil din cauza asta ai patit.

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Robotelul analfabet nu stie nicio limba straina. Si mie imi amputeaza grav postarile in alte limbi decat romana. Lasa ca nici pe-aia n-o stie el prea bine. Asa ca, daca vrei sa mai faci vreunuia tema la franceza, fa-i-o in mesaj privat ca, macar acolo, robotelul cretin nu intervine. Inca.

| aladinbeci a răspuns:

DidiDia, credeti-ma ca nici eu nu folosesc cuvinte urate si cu toate astea mi se sterg in continuare funde si raspunsuri. Eu va dau dreptate si va inteleg sentimentul de revolta. S-ar putea sa fie vorba despre ceea ce v-a scris userul evenso. Sper din tot sufletul ca sa nu fi fost raportat raspunsul dv. de catre marii "justitiari" de pe site, care sa-l fi considerat a fi vreo tema.
Fiindca vedeti ca, mai nou, e la moda sa avansezi in Rank facand morala altora si nu dand ajutor propriu-zis.
Va doresc toate bune!

| didiDia explică (pentru aladinbeci):

Pai ideea cu morala e ca nu e bine sa incurajam lenea altora si sa le facem temele cap-coada, ci doar sa le dam niste idei. Ideea e sa sprijini elevul si sa-i activezi gandirea, nu sa-i dai mura in gura tot pentru ca atunci el se va invata sa apeleze la noi tot timpul si nu va mai gandi singur. Ori asta se cheama furat caciula si in viata nu merge asa. N-o sa-ti faca nimeni sarcinile de lucru atunci cand vei fi in campul muncii. Deci noi degeaba le facem rezolvarea integrala. Eu de fapt ce-i scrisesem persoanei respective in franceza era o chestie un pic la misto. Adica ea voia un dialog in franceza despre ceva si eu am scris un dialog in franceza in care ziceam printre altele si ceva de genul,, Am de facut o tema la franceza in care sa descriu chestia x si sper sa gasesc pe cineva pe tpu.ro care sa faca tema in locul meu pentru ca eu n-am chef de ea si mi-e lene.'' Sa fim seriosi, mi se pare de-a dreptul nesimtire sa ceri sa-ti faca altul (un strain) o compunere/ un dialog integral. Sa ceri niste idei, hai merge, dar integral, e prea de tot. Cine isi pierde vremea pe compunerile lor de 2 lei pentru o amarata de funda? Ce ajut eu la matematica merge repede si in plus mai imi permit sa sar etape in rezolvare sau sa scriu doar pana la un punct, iar apoi sa continue elevul. Dar la compuneri e mult prea de tot.