| aleexxaanndrra a întrebat:

care este treaba cu funditele toti spun ca dau fundite raspunsului castigator ce se intampla daca ai multe fundite esti mai avansat sau ce? Eu am 20 de fundite am rezolvat ceva? Sunt avansata? De ce toti cersesc intr-un fel fundite?hee hee

4 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Funda reprezintă răspunsul câştigător. Ea valorează 100 de puncte şi se dă atunci când consideri că răspunsul respectiv te-a ajutat!
Ea apare in dreapta fiecărui răspuns sub forma unei panglici gri, iar cand pui mouse-ul pe ea se face portocalie si sub ea scrie "Declară răspunsul câştigător".
Nu ştiu de ce sunt unii aşa disperaţi după funde. Că de mâncare nu îţi dau şi nu te ajută cu nimic în viaţa reală. Este doar o "satisfacţie" probabil pentru ei, în lumea virtuală!
Alţii mai au impresia că dacă ai multe funde ajungi "Expert TPU" dar expert nu ajungi prin numărul de fundiţe, ci prin ajutorul oferit şi implicarea ta pe site.
Un ajutor care nu implică cerşitul fundelor!
Mai multe vezi aici http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns:

Da,te ajuta sa cresti in rank.Pentru fiecare funda primesti 100 de puncte.Cresti in rank daca acumulezi cat mai multe puncte. Iata cum poti sa acumulezi punctebig grinaca esti logat si oferi raspunsuri acumulezi puncte. De asemenea, castigi puncte si prin voturile primite pentru raspunsurile tale. Trebuie sa ai in vedere faptul ca si pe TPU calitatea primeaza - cu cat raspunsul pe care il dai este mai bun, mai folositor, inteligent sau amuzant (si cotat ca atare de catre ceilalti utilizatori), cu atat vei primi mai multe puncte pentru acel raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fundele (ca si punctele), te ajuta sa cresti in pozitia din clasament, aratind oarecum aprecierea celorlalti pentru tine.