| TrendyHedgehog a întrebat:

Cam cate puncte ai nevoie ca sa devii expert TPU sau macat userul anului?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

NU conteaza numarul de puncte!
Conteaza numai calitatea raspunsurilor.si cat de popular, si prietenos este acel user!
Deci ...trebuie sa fii foarte, foarte activ, sa oferi raspunsuri folositoare de fiecare data.si sa nu te tii de misto! *de asta nu o sa ajung eu expert...laughing *
.si 2 ) dc ai spus macar userul anului?
userul anului este o distinctie mai importanta decat expert TPU!
fiindca, ca sa ajungi userul anului trebuie sa fii expert TPU!
*desi nu este neaparat o regula fixa *

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Buna!
Nu conteaza foarte mult nici Rank-ul, nici vechimea ta pe site si nici numarul de raspunsuri castigatoare (fundite), ci calitatea raspunsurilor, cat de mult ai ajutat. Activitatea trebuie sa fie constanta si de calitate. Singure conditii OBLIGATORII (desi au fost si cateva exceptii) sunt: sa ai in total minim 500 de raspunsuri (le poti da intr-o saptamana sau in luni de zile, nu conteaza) si sa ai un raport (numarul raspunsurilor castigatoare impartit la numarul total de raspunsuri) de minim 10%, adica cel putin un raspuns din 10 trebuie sa fie castigator (conteaza calitatea, nu cantitatea!). Tu trebuie sa indeplinesti toate aceste conditii, iar administratorii vor hotara, cand a venit momentul. Ei au ultimul cuvant. Citeste si aceste postari, plus comentariile: http://www.tpu.ro/blog/?p=601 , http://www.tpu.ro/blog/?p=134&cpage=1#comment-8658 !
Succes! Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Expert TPU devii doar cand echipa TPU iti acorda titlul. Nu este fixat un anumit numar de puncte la care, automat, sa primesti titlul. Este nevoie de o activitate sustinuta si indelungata pe TPU, in teorie cel putin 2 luni si 500 de raspunsuri, in practica este nevoie de mult mai multe. Trebuie sa fie raspunsuri bune, din mai multe categorii ori sa fii expert intr-un domeniu important. Daca te uiti pe COMUNITATEA o sa vezi ca multi utilizatori, cu mii de raspunsuri si sute de mii de puncte nu sunt inca experti. User-ul anului este si mai greu sa devii, este numit doar unul intr-un an. Succes si numai bine!

neluL
| neluL a răspuns:

Uita-te aici si vezi cate puncte iti trebuie daca vrei sa te ghidezi dupa ele http://www.tpu.ro/useri

| Biby a răspuns:

Bună.
Nu contează punctele.
Un lucru este sigur:nu prin funde, cum fac 90% din utilizatori de aici.
Oricine poate devenii expert TPU, singurele conditii OBLIGATORII, dar mai sunt si exceptii sunt:
- sa fi participat intens pe TPU.ro: minimum 500 de raspunsuri postate si minimum doua luni de la inscriere
- sa fi oferit, in mod consecvent, informatie care sa fie de folos celorlalti; raspunsurile cu caracter conversational, trivial sau zeflemitor nu se iau in considerare
- sa nu fi jignit alti utilizatori
- sa fi respectat politica TPU.ro si scopul esential pentru care acesta a fost creat
Acei utilizatori care provoaca sau stimuleaza conflicte, cei care jignesc, hartuiesc, abuzeaza de functiile site-ului, spameaza sau incalca in oricare alt fel politica noastra sau termenii si conditiile tpu.ro, au sanse mult mai mici de a deveni Experti TPU.ro, deoarece consideram ca acestia inteleg gresit menirea site-ului Toti Pentru Unu si il folosesc in alte scopuri decat cel pentru care e destinat.
Sunt expertii TPU si cu 40-60 de funde, dar care da raspunsuri foarte folositoare si cel mai important nu cere funde.
Sper ca te-am ajutat!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Calitatea de expert o capeţi după ce ai oferit minim 500 de răspunsuri votate ca inteligente/folositoare, respectarea politicii site-ului, activitatea constantă pe site iar adminii vor decide, ei sunt juriul acestui site!
User-ul anului este implicit un expert TPU.
Succes dacă te încântă aceste idei.
Pa, pa.