| anonim_4396 a întrebat:

Când merge cel mai bine funcția de căutare în timpul zilei pe TPU.ro (nu versiunea de mobil)?
Mulțumesc!

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Văd că azi şi ieri de mers merge (chiar şi ziua), dar de afişat afişează sub 1% din ce ar trebui să afişeze. Dacă dau o căutare după nickname-ul meu de exemplu, îmi apar doar câteva întrebări mai vechi şi un singur răspuns (îţi vine să crezi?). Aşa că degeaba merge, dacă nu-şi îndeplineşte scopul propus.

NOname
| NOname a răspuns:

Jelli, e bine de ştiut că măcar nu sunt singură...

PiertotumLocomotor, mersi! Datorită ţie am găsit acum nişte întrebări de existenţa cărora nici nu bănuiam. Dar de replicile celorlalţi tot nu ştiu cum să dau (am un nickname prea comun). Mai ai tu vreo soluţie? Mă ajuţi?

NOname
| NOname a răspuns:

PiertotumLocomotor, sinceră să fiu, nici n-am căutat vreodată cu "@" (nici pe TPU, nici pe Google). Pe TPU era suficient să-mi întroduc nickname-ul, ca să dau măcar de un 30% dintre postări adresate mie. Iar acum...nimic.
Mă gândeam că poate mai ştii tu vreo şmecherie...

P.S. Pe cine trebuie să omor pentru un buton "Reply"? laughing

NOname
| NOname a răspuns:

PiertotumLocomotor, mulţumesc pentru explicaţii! Acum în sfârşit am început să pricep şi eu ceva.
Să ştii, că bănuiam şi eu că baza de date e posibil să fie prea mare, iar funcţia "Caută" să nu-i mai facă faţa, dar speram să nu...
Tu cum crezi, un nou server (unul în plus) ar rezolva problema?

NOname
| NOname a răspuns:

PiertotumLocomotor, abia acum am dat de răspunsul tău (aaaa, vreau un "Reply"!). Mersi fain pentru lămurire! Nici nu ştiam că ne-am mutat pe un server nou. Asta îmi dă speranţe că o să fie bine. Mulţam!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Încă nu funcționează!
Pa, pa.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Mie nu-mi mai merge nici aia pe mobil! Dau de o săptămână search după nickname şi nu-mi apare nimic! Mă trimite la prima pagină...

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

PiertotumLocomotor,
Eu am stat odată până dimineaţă (ora 5:00)! Ghici care a fost rezultatul? www.tpu.ro.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Niciodata. Bine...seara dupa 23:00, dar nici atunci mereu.
Dar, practic, niciodata. Cine sta toata noaptea pe TPU acum pentru un search idiot?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@PiertotumLocomotor, eu clar nu aș sta! Știi de ce întreb? Pentru că văd că și m.tpu.ro începe să facă figuri, nu îmi pot căuta numele. În schimb, alte cuvinte mai puțin folosite merg!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@NOname, așa a pățit și un prieten. Îi apare o postare de acum un an jumate dacă dai search numelui lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ÉrotiqueConseils, la fel și în cazul meu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, eu oricum ma bucur. Am emotii cand imi caut numele pe TPU...sa vad cine ma mai "injura". Lasa...merge Google!

"jelli site:tpu.ro" -->ultima ora, ultimele 24 ore, ultima saptamana, etc.
Eu asa caut de obicei cand vreau sa raspund la anumite intrebari ce contin anumiti termeni. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

ÉrotiqueConseils, da, acum in perioada asta, am stat si eu o data pana la 2:00 noaptea...si tot nu mergea. Dar prin iunie, iulie stiu ca mergea dupa 23:00.
Oricum, degetul mijlociu pentru administratie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@PiertotumLocomotor: adevărat, și dă și niște rezultate foarte relevante. Numa' răspunsurile mele le arată.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@PiertotumLocomotor,
"degetul mijlociu pentru administratie"
Frumos compliment, dar puteai zice mai scurt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Jelli, eu nu-mi permit, pentru ca-s o persoana finuta! happy
@NOname, e cam imposibil, pentru ca Google, ca si alte motoare de cautare, omite caracterul "@". Doar pe TPU.ro putem cauta ca lumea exact ce ne intereseaza, doar ca search-ul asta nu e implementat ca lumea pe TPU.ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@NOname, pai Google are alte criterii privind modul de a efectua cautari pe alte site-uri. Si tocmai d-aia am adus aminte de "@".
Daca ar merge sa cauti asa pe Google atunci te-ai rezolva.
Totusi, TPU, n-are motor de cautare, ci doar un script(pe care eu l-as crea in PHP si MySQL cam in 5 minute) care executa o interogare(query) de tip cautare FULLTEXT(asa se foloseste de obicei) in postarile de pe site. Ceea ce banuiesc eu e ca baza de date cu postari(aproximativ 6 milioane) e mult prea mare iar CPU-ul serverului nu face fata intr-un interval de timp limitat, de aceea suntem redirectionati spre pagina principala. Totusi, Catalin Tenita se lauda ca TPU.ro ruleaza pe un server smecher cu 24 gigabiti RAM, pe acolo, prin Germania.
http://whatismyipaddress.com/ip/46.4.123.164
E posibil ca si scriptul folosit de site sa nu fie prea eficient sau sa aiba niste scapari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Posibil. Eu banuiesc ca serverul curent nu serveste doar pentru TPU.ro, ci pentru mai multe site-uri. Nu bag mana-n foc, dar un singur server oricat de performant(mai mult sau mai putin)...ar face fata doar cu un site ca TPU. Dar parca suspectez acest server nemtesc ca gazduieste mai multe site-uri, nu doar unul. Iar daca nu e asa, atunci e o problema cu site-ul in sine, desi eu tind sa cred ca e doar o problema de server(hardware, nu software).

Serverul de acum e chiar "nou". S-a mutat site-ul pe el in ziua aia, atunci cand era "bezna", cand apareau multi useri ca anonimi, inclusiv si eu. Serverul precedent(adica cel cu erori tehnice din 5 in 5 secunde) avea alt IP(ceva cu 118. bla bla). Ma gandesc ca era romanesc. Desi n-am fost curios sa verific, dar dupa IP asa mi se parea.

Ce sa zic...nu stiu daca doar serverul ar rezolva problema. Mai sunt si alte lucruri pe site, care nu merg. Voturile, care, la fel, se inregistreaza in baza aia de date, care da pe dinafara de atatea postari. Ma gandesc ca ar fi si o problema de la campurile tabelelor din baza de date, adica tipuri de variabile(de tip numeric, caracter/text, etc.) de dimensiuni prea mici(nu se stia initial ca site-ul va ajunge mult mai mare decat se considera ca ar putea ajunge) ce nu mai pot fi in stare sa salveze valori noi sau mai multe. Dar din ce observ, site-ul are mai mult o problema de afisare, caci voturile se inregistreaza in continuare. Pot fi diverse cauze pana la urma. Eu decat presupun mai mult. Ideea e ca avem nevoie de o administratie mai competenta, capabila si care sa-si dea interesul! De lipsa de bani nu cred ca e vorba. Se lauda Catalin ca ii intra 400.000 euro pe an in buzunar. Asa scria intr-un articol pe wall-street.ro. Daca am citit eu bine de acolo, dar nu cred ca am citit, el zicea ceva de o relansare a site-ului...cred ca mai citesc maine inca o data.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de... multe. Scripul site-ului este slabut, serverul este deplorabil, bresele malware sunt mari, posibilitatile atacurilor sunt peste 230% deschidere, restul poti deduce singura happy
Cu o infuzie de capital serios din partea patronului, problema cautarii poate fi rezolvata. Oricum, din ce am analizat eu, se pare ca se vrea a se face treaba multa si buna, dar cu investitie minima.