| Woodenpints91 a întrebat:

Chiar era necesar ca din "stupid" să se schimbe în "gresit/discutabil"?
De ce TPU vrea ca până şi o părere proastă despre ceva, să fie totuşi pupincuristă?

Răspuns Câştigător
| aliceinchains a răspuns:

De ce? Pentru ca asa a vrut NOname, parca.
Daca propuneai tu sau eu, cine crezi ca ne lua in seama?
Meh, oricum TPU s-a dus de rapa...mai rau de atat nu poa' sa fie.

| Abandoned2 a răspuns (pentru aliceinchains):

Ai mare dreptate aici: "Daca propuneai tu sau eu, cine crezi ca ne lua in seama? ". Ma dezamageste faptul ca cei cu chenar de alta culoare sunt mai privilegiati, desi poate au si altii idei bune, chiar mai bune...

34 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, consider că era necesar.
Pe un site pacifist, plin de copii, nu are ce să caute un vot, care poate fi considerat jignitor. Dezacordul poate fi exprimat și într-un mod civilizat.

http://www.TPU.ro/......rdul-intr/

| GusWaters a răspuns (pentru NOname):

Si e grav sa le spunem unora adevarul? Nu trebuie aici un site pacifist,care sa se incline dupa varsta majoritatii celor ce il frecventeaza,ci tocmai unul care sa spuna,prin opinia alora care-s mai multi,unui putoi care are o parere total pe langa,fix asta: "BA,ESTI PROST!"

Si,apropo,vezi ca,juniorii aia care-s majoritari pe site, au o minte si o focalizare pe lucruri numai de juniori nu. Just sayin'. Trebuia pastrat stupidul, sau sa fie pus pe langa G/D si un "Complet retard" sau ceva de genul.Parerile proaste nu trebuie spuse frumos...ai de improscat cu noroi, improasca de tot, nu doar la baza.

| Lightning1997 a răspuns (pentru NOname):

Daca nu propuneai tu, nu se schimba.consider ca era ok cu stupid,nu mi se parea jignitor pentru nimeni.dar, pana la urma, ne obisnuim si asa.

| NOname a răspuns (pentru Lightning1997):

Dacă nu-mi argumentam propunerea și aceasta nu era susținută de majoritatea utilizatorilor vechi/valoroși (cum se poate observa în link-ul postat de mine mai sus), atunci propunerea nici n-ar fi fost aprobată. Oricare dintre noi poate să schimbe ceva, dacă are o cauză nobilă, dacă luptă pentru ea și dacă sunt suficienți oameni care sunt pe aceeași lungime de undă cu el și îi susțin ideea.

Însă nu cred că aici este vorba despre cine ce a propus, ci despre faptul că și administratorii au realizat că acel "Stupid" nu era potrivit pentru TPU. Se bătea cap în cap cu politica site-ului.
Cât despre acel "Discutabil", a fost improvizația lor de moment și nu m-aș mira, dacă în timp s-ar scoate de tot sau s-ar înlocui.

În orice caz acum putem să spunem "nu sunt de acord cu tine"/"ideea ta mi se pare neinspirată"/"ai spus o prostie"/"greșești" fără să ne jignim.
Iar cine simte nevoia neapărat să jignească, n-are decât s-o facă verbal și să riște să fie raportat și suspendat. Dar cel puțin site-ul acum nu susține în mod oficial aceste jigniri și nu dă un exemplu prost generației de mâine, care e ochi și urechi la tot ce facem și spunem noi, cei mari. Să nu uităm totuși că suntem înconjurați predominant de copii...

| FucktheSystem a răspuns (pentru NOname):

„acum putem să spunem (...)"ai spus o prostie" (...)fără să ne jignim.

Poi dacă spunem că a scris o prostie nu este tot o jignire?

| NOname a răspuns (pentru FucktheSystem):

1. Nu, pentru că nu-i spui "ești stupid" (cum mulți o făceau cu ajutorul votului "Stupid"), ci că a spus o prostie, un lucru greșit.
2. Am spus că putem să spunem toate acele lucruri (și multe altele), dar FĂRĂ să ne jignim, apelând la votul "Greșit".

... Vrei să despicăm acum firul în 4 sau totuși ai reușit să prinzi ideea generală?

| GusWaters a răspuns (pentru NOname):

Generatia de maine e deja facuta praf si pulbere de societatea moderna, in esenta ta.You fail, but thanks for trying! TPU nu valoreaza in dezvoltarea lor nici cat o picatura intr-un ocean.Atat timp cat tu ai facut uz de votul ''Stupid'',asta te cam face ipocrita,potrivit dictionarului,spunand ca era de porc stupidul.You fail again!

Despre o persoana nu spui ca este gresita,spui ca este *insereaza aici adjective ce se refera la defectele mentale posibile ale unei persoane*.

Despre un film nu spui ca este gresit sau discutabil,subiectul poate fi discutabil,dar filmul in sine,este bun sau prost.

Despre un cantec la fel.

Despre o idee,fix nucleul acestui site, poti spune ca rezoneaza cu principiile tale sau nu, deci tot putem vorbi despre batalia inteligent vs. stupid.Chestia asta cu gresit/discutabil chiar nu isi are locul.

Si...mult mai benefic ar fi fost daca puteam face rating la raspunsuri, de la 0 la 10; 0 insemnand total pe langa,parere total nefondata,bla-bla, si 10, raspuns de hats-off. Yahoo Answers are asa ceva,daca nu ma insel.Da' nu,noi lustruim frumos cururi,sa protejam, vezi dom'le, generatia de maine.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

În cazul ăsta, votul inteligent ar trebui să se schimbe în „corect/indiscutabil". laughing

| contdelaudataltiuseri a răspuns (pentru ÉrotiqueConseils):

Bine zis. Si pe tine trebuie sa te faca Experta. E.C. FTW!

| Flav a răspuns:

O sa incep prin a spune faptul ca nu-s de acord cu aceasta schimbare, care de altfel, imi este indiferenta. Oricum voturile negative se dau pe bisericute sau iti faci mai multe conturi si te votezi, ca sa incerci sa introduci lumii ca tu ai dreptate. Sau mai rau, depinde mai nou cu cine ai un conflict de pareri, ca esti trosnit cu negativ daca indraznesti sa te certi sau sa-i contrazici cu ''mai marii site-ului''.
De ce nu-s de acord cu aceasta schimbare? Am cunoscut site-ul cu inteligent si stupid, asa vreau sa ramana! Imi cam scartaie schimbarea asta. Adica, anii astia, n-a fost bine ca se vota cu stupid? Si la urma urmei, hai sa vedem ce inseamna STUPID.
Stupid - lipsit de sens, de ratiune, de continut, absurd.
Asadar, unde este jignirea? Daca cineva da niste informatii eronate, ce au menirea de-a introduce o persoana in ceata sau pe-o cale gresita, iar eu o votam cu stupid, insemna c-o jignesc? Despre ce vorbim aici? A strigat unul, doi, ca sa se dea mareti ca Ei au avut parte la acest ''challenge'', si gata, hai sa mai modificam ceva, sa vada lumea ca site-ul mai misca, ca adminii se mai invart dupa parerile oamenilor. Da, se mai invart, ca o rama prin pamant.

Ma lasa rece ca s-a inlocuit. Ma simt putin iritat de faptul ca se face asa mult tam-tam pe tema asta. Este ca si cum ai comenta, in cabina de vot, ca nu-ti place faptul ca alegerea ta este in stanga paginii, si nu-n dreapta.

| Esperança a răspuns:

Wow mi s-a indeplinit visul laughing si acum sa va spun de ce zic asta!
Duminica seara ma uitam pe blogul TPU si deodata dau de un comment al utilizatoarei NOname in care era vorba despre intrebarea ei, cu privinta la voturi si spre dimineata am visat ca chiar s-a schimbat si in loc de "stupid" aparea "gresit" rolling on the floor Mi s-a parut ciudat visul, acum totul are un sens.

| FucktheSystem a răspuns:

Poi adminii încurajează minciuna, o să ardă în iad!
Adică dacă cineva zice ceva stupid, de ce să-l mințim și să spunem că e doar greșit?
Auzi „discutabil"! Poi orice e discutabil până și vreamea de afară, deci votul a devenit unul pozitiv! Eu pot să-ți scriu o întreagă postare despre un subiect interesant și poți să o votezi ca discutabilă, adică e un subiect pe care se poate discuta. Care e logica aici?
Și „greșit" e interpretabil. Poate să fie greșit pentru că ai scris greșit, poate să fie greșit pentru că ai făcut tu o greșeală în ce scriai în post ( de exemplu eu spun că m-am aruncat de la geam că eram în depresie. Să încerci să te sinucizi e ceva greșit, dar de ce e nevoie de votul ăsta?) sau că pur și simplu ai scris tâmpenii, dar aia deja nu se mai încadrează la greșit ci la stupid.
Deci măcar dacă înlocuiau voturile puteau să pună ceva mai puțin interpretabil. Acum ar trebui să facă votul ăsta pozitiv că din greșeli învățăm și din discuții evoluăm.

| ChioruL14 a răspuns:

Eu propun un vot smecher pentru a face TPU maxim de interesant, "isi baga madularul in mama" si noi bifam acolo cand este cazul. iti dai seama ce tare ar fi...se strang 10-20 de insi care-si baga madularul, apoi il auzi pe respectivul "baaaa care si-a bagat madularul in mama?!?!"

| ChioruL14 a răspuns:

Nu prea e bine cu gresit/discutabil. la versurile din parazitii spuse de tine, ai luat doua voturi d-alea...si ce e gresit in ce ai spus? ce e de discutat? ma-ntelegi...nu e bine.

| Abandoned2 a răspuns:

Macar asa unii vor avea curajul de-al folosi si pe prieteni!

| Hombre a răspuns:

Cocar pe varza, daca ceva e spus stupid (lipsit de sens, de rațiune, de conținut; absurd) - votam "gresit/discutabil"? Pai hotarativa ori sunt prost ori discutabil. A la Romania, schimbare de dragul schimbarii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Exact. Ce ma tot duc astia cu zaharelul?! Aduc argumente pro si contra de parca eu nu stiu ce-I aia stupid sau gresit/discutabil. Ma tot fredoneaza cu filosofii.atata vreme cat e un cuvant care apare in dictionar este permis. Daca va e teama ca e folosit pentru interes personal se poate scoate si gata, nu trebuie neaparat sa fie acolo, sau se pot bloca utilizatorii care fac uz de el.

| itscloudyoutside a răspuns:

Exact aceeaşi întrebare am vrut să o pun eu chiar acum. Am intrat şi eu pe site şi am văzut că a dispărut prea iubitul stupid... Păcat, pentru că unele răspunsuri sunt chiar mai mult decât stupide.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Aia era marea problema a site-ului, stupid vs gresit...nu mi se parea necesara modificarea, in conditiile in care limbajul unor useri lasa mult de dorit.

| PreaSfintitu a răspuns:

Dupa ce ca stupid era prea putin spus cand dadeai de un retard pe la religie, acum l-au facut gresit/discutabil.

| cucarachaalien a răspuns:

Nu cred ca s-a sinucis nimeni atins la coarda sensibila de cantitatea de stupizeniei care i-a fost acordata de lume asa ca nu consider ca era o modificare necesara, ba dimpotriva, din punctul meu de vedere e una foarte proasta, chiar stupida; gresit/discutabil, de parca pe site ar fi vorba doar de intrebari ce necesita raspunsuri precise si concrete. E o schimbare trista si decadenta pentru site.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai e stupid(RIP), si-a schimbat forma si sensul.In concluzie nu-i mai spui userului respectiv ca a fost prost, din contra il dezmierzi cu "gresit" si esti foarte tare bagat in ceata cand ceva gresit mai e si discutabil.De ex. la un calcul matematic votam raspunsul gresit si se mai poate discuta pe seama lui.Gresit este egal cu strict eronat, ce sa mai discutam? in fine...
Acum chiar daca e benefica sau nu, nu stiu cum se simt userii votati cu gresit/discutabil, poate afecta numai bigotii, dar ma gandesc la N0name cum se simte, ca i-am tras un "gresit/discutabil" si nu stiu daca se simte prost sau e dispusa sa discutam pe tema asta.
Acum bara de voturi e foarte sacadata, nu mai sunt grupate voturile, zici ca e propusa de astia de la 9, plus ca acum pot asocia si un raspuns gresit(adica pe langa subiect) cu unul inteligent.Am vazut multe raspunsuri date aiurea, dar la care userul folosise macar o parte din inteligenta sa(sau a altuia).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci ti-am fost folositor ca te-ai amuzat, dar...e discutabil.Mai bine era cu stupid, asa mai votez si eu si ma face prin definitie labil psihic, nu e corect.Pana la urma toti ne-am nascut stupizi, (in afara de un bebe care ma inchide mereu cu intrebarile lui) eu nu ma suparam daca luam un stupid, dar conteaza si cine il aplica, stii ca la magnetii aia de pe frigider in care gasesti mesaje: "trebuie' sa scoti gunoiul", de ce eu, is ultimul de pe scara evolutiei din casa asta? asa si pe TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gresit/discutabil e un mod mai coafat de-a spune nefolositor. Stupid are un singur inteles pe cand astea-s o mare vrajeala. Apoi pentru ce-ti trebuie doua casute care sa spuna acelasi lucru?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie-mi place logica după care s-a lucrat. Dacă vine un *** și-și introduce ștromeleagul în părțile fătătoare ale mă-si unuia, tu o să apreciezi atitudinea și răspunsul ca fiind discutabile. Și se va încinge o întreagă filosofie pe tema asta. O să apară alte personaje și-o să zică: "păi, stai, bă, că ce zici tu e greșit din punct de vedere moral. Eu am fost primul." Mișto.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Am deschis acum subiectul și pe blog, dar văd că sunt în așteptare (link-urile, bată-le vina!). Așa că, până una-alta, postez o copie a comentariului meu aici:

"Kanghu (#19), orice răspuns stupid este automat și greșit, pentru că este greșit să spui o prostie/absurditate (la fel cum este greșit să jignești, să faci teme pe TPU, să spam-ezi, să dezinformezi, să fii obscen pe un site public, să fii total irelevant și/sau nefolositor, etc.).

Alexandra, poate ar fi o idee bună să renunțați la acel "Discutabil" (sau să-l înlocuiți cu, să zicem, "Nepotrivit"), pentru că deși îi înțeleg sensul, cel folosit de voi, este mult prea discutabil, crează nenumărate conflicte și parcă mai mult încurcă, decât ajută.

- http://www.TPU.ro/......ta-despre/

- http://www.TPU.ro/......dau-mereu/

Lumea este atât de concentrată pe propria comoditate, obișnuință, încât uită total de binele general, de faptul că mai avem și copii de 7-8 ani pe site care merită măcar o tentativă de educație, de viitor, de efort din partea noastră...

Sincer, mi se pare bizar ca o schimbare benefică - eliminarea unei jigniri de pe site - să creeze atâtea discuții în contradictoriu. Sau oi fi eu prea sucită...

În orice caz, susțin eliminarea/înlocuirea jumătății de vot "Discutabil". Ar fi mai multă liniște și claritate fără ea, pentru că, până la urmă, orice părere este discutabilă și subiectivă, indiferent dacă este pozitivă sau negativă. Nu era nevoie de această precizare, care pe mulți doar îi induce în eroare și cam atât."

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Eu nu găsesc rostul lui Discutabil, atât, din moment ce el poate însemna și "e posibil să ai dreptate", tras doar puțin de păr. Chiar nu i-a zgâriat un pic pe retină și pe creier alaturarea asta pe admini? Aș lăsa doar Greșit, deși-s de părere că, fiind scos Stupidul, își făcea foarte bine treaba doar Nefolositor-ul, ca feedback negativ, comparându-l cu noii termeni. Stupid era pus acolo ca să scuture din temelii pe posesorul răspunsului stupizat. Greșit nu își are efectul scontat, face o treabă care, după părerea mea, e făcută mai bine de Nefolositor. Mie mai dur mi se pare Nefolositor decât Greșit. Pentru că la Greșit îți poți pune problema în felul următor, dacă ai un pic de minte: "mă, asta e, nu-s oamenii de acord cu mine, dar e părerea mea și mi-o susțin până-n pânzele albe." Dar, în cazul unui Nefolositor, poți gândi așa: "chiar am fost atât de pe lângă subiect încât am fost votat cu Nefolositor?" Asta luând în calcul că ai da vreun ban pe voturi. Desigur, un om cu un pic mai multă minte nu se va strofoca, știind bine din ce rațiuni se votează pe TPU.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ai și tu dreptate, n-a prea rămas un vot care să ne scuture (deși o vorbă bună poate fi mai de efect decât o palmă).
Asta e, nu ne rămâne decât să scuturăm prin raportări și cuvinte...

În orice caz, dacă e să iau în calcul toate plusurile și minusurile, eliminarea/înlocuirea "stupidului" a fost un lucru pozitiv pentru acest site, așa că per ansamblu sunt mulțumită.
(Însă aș fi și mai mulțumită, dacă ar dispărea acel "Discutabil" controversat și cam inutil.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neh, nu tine. Si daca raspunsul e unul de genul: apoi masculii se uita mai mult la sani si la poponet, abia mai tarziu iti observa ochii, uite ca este si stupid. Iar daca la rochie raspunsul este: una transparenta, uite ca este si nefolositor ca poate duduia vvrea sa-si acopere celulita si sa o faca mai slaba, cu siguranta o rochita transparenta nu-i va indeplini dorinta, deci este un raspuns nefolositor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi c-am scris putin mai sus happy. De fapt mi se rupe si nu propun nimic, dar daca sunt ei asa de smecheri... happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi daca tot imi dati atatea voturi negative (de care mi se rupe nu va imaginati cat laughing, nu mai bine era stupid in loc de gresit/discutabil. Macar asa aveati si voi orgasm happy.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Auzi, cică e discutabilă faza cu orgasmul. Show us more!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica trebuie sa le spunem noi ce-i aiabig grin