| BellaAndreea a întrebat:

Cum devin utilizatorii TPU 'Expert TPU" "Userul Anului"?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acordarea titlului de expert se face de către echipa TPU, care ia în considerare mai multe elemente: durata activităţii pe TPU (în teorie cel puţin 2 luni, în practică mult mai multe), numărul răspunsurilor (în teorie cel puţin 500, în practică mai multe), calitatea acestora(să fie răspunsuri bune şi folositoare) şi să ai mai multe categorii în care să fi răspuns ori să fii chiar expert într-un domeniu. Când va socoti că îndeplineşti toate condiţiile şi că meriţi titlul echipa TPU ţi-l va acorda. Te poţi uita şi la COMUNITATEA, o să vezi că mai mult de jumătate din primii 100 de utilizatori nu au titlul, deşi au multe mii de răspunsuri. Acordarea titlului de userul anului se face tot de catre echipa TPU, in baza nominalizarilor facute de catre utilizatori, cel putin asa a fost pana acum. Succes şi numai bine!

7 răspunsuri:
| DraGfirE a răspuns:

Prin activitate mereu sa fii activ pe site si sa dai raspunsuri in care sa se inteleaga.

| DonAnonymius a răspuns:

Se face un topic în care întrebarea este : Cine va fi Userul Anului? şi utilizatorii obişnuiţi de pe TPU răspund şi în funcţie de media rezultatelor obişnuite se alege big grin

| ZoeyMe a răspuns:

Depinde de calitatea raspunsurilor si de numarul de funde.

| ICanSeeAll a răspuns:

Utilizatorul care are cele mai multe puncte e userul anului.

| mgtow a răspuns:

In Blogul TPU apare un fel de formular si intreaba userii TPU cine vrea sa fie utilizatorul anului (prin luna decembrie) si nu e necesar sa fie expert ca sa fie si userul anului ci asta depinde voturile care le acumuleaza din partea userilor TPU.

| TheHoRror a răspuns:

Nu contează foarte mult nici Rank-ul (pozitia din clasament, numarul de puncte), nici vechimea ta pe site şi nici numărul de răspunsuri câştigatoare (fundiţe), ci calitatea răspunsurilor, cât de mult ai ajutat. Activitatea trebuie să fie constantă şi de calitate. Singurele condiţii obligatorii (deşi au fost şi câteva excepţii) sunt: să ai în total minim 500 de răspunsuri şi să ai un raport (numărul răspunsurilor câştigatoare împărţit la numărul total de răspunsuri) de minim 10%, adică cel puţin un răspuns din 10 trebuie să fie câştigător (contează calitatea, nu cantitatea!). Tu trebuie să îndeplineşti toate aceste condiţii, iar administratorii vor hotărâ, când şi dacă a venit momentul. Ei au ultimul cuvânt. Citeşte şi aceste postări, plus comentariile: http://www.tpu.ro/blog/?p=601, http://www.tpu.ro/blog/?p=134&cpage=1#comment-8658!
Succes! Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Numai adminii sunt cei care numesc experți pe cei care au o activitate constantă pe site, respectă politica și dau răspunsuri de calitate (minim 500).
Cât privește userul anului se face prin selecția dată de ceilalți utilizatori ai site-ului.
Pa, pa.