| BLABLAGAGA a întrebat:

Cum pot sa raportez un utiliza tor mi-a sters toate intrebarile de care chiar aveam nevoie mare ajutor crying crying crying crying

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Un utilizator?
Pentru orice raportare e nevoie de cel putin DOI utilizatori si nu e deloc sigur ca postarea va disparea, iar tu aici ne spui de mai multe postari!
Ai de facut doua lucruri:
1.Intra la http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente sa te informezi in ce conditii poate fi raportata o intrebare si ce este o raportare abuziva,
2.Scrie un mesaj cu intreaga situatie la
http://www.tpu.ro/contact si, daca postarile tale nu contraziceau cu nimic regulamentul, se va gasi o solutie!
Succes!

2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Dai click sus la (Întrebări Frecvente) şi mergi la Ce presupune o raportare? Apoi la :In ce conditii raportarile pot duce la respingerea unei postari? Mai departe la:Ce se intampla daca raportarile sunt injuste sau abuzive? Baftă!

| Edana a răspuns:

Intră la „Întrebări frecvente" http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente şi acolo vei găsi:
„Ce presupune o raportare?
Atât întrebările cât şi răspunsurile pot fi raportate. Am creat această funcţie pentru a limita postările de pe site care sunt neconforme cu scopul lui şi pentru a asigura un climat plăcut pentru toată lumea pe TPU.
Prin "întrebări neconforme" ne referim la:
-întrebari triviale sau nu pot avea un răspuns obiectiv (Ex: "Cum mă simt astăzi?"; "Vara sau Iarna?"; "Ce faceţi?" etc.)
-întrebări care au conţinut obscen sau injurios (includem aici întrebările prin care alţi utilizatori sunt jigniţi, persiflaţi, etc.)
-întrebări care conţin informaţii ce aduc atingere dreptului la viaţa privată a utilizatorilor TPU.ro
-postări care nu sunt întrebări (de exemplu: „Uite o melodie faină!")
-întrebări care instigă la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substanţe interzise, furt etc.)
-întrebări care nu sunt formulate ţinând cont de regulile minimale ale gramaticii (includem aici scrierea de tipul „şhtiu", „eşty", „mulţzumesk" etc.)
-întrebări care nu corespund specificului site-ului sau sunt o formă de spam/publicitate nesolicitată
-întrebări prin intermediul cărora anumiţi utilizatori urmăresc să îşi rezolve temele pentru acasă (de pildă „vreau şi eu un referat", „cum se rezolvă exerciţiul?" sau „comentaţi-mi şi mie strofa aceasta...". Motivele pentru care nu acceptăm astfel de postări le-am enunţat aici)
-întrebările care conţin link-uri de pe diferite site-uri care promovează sau încurajeaza pirateria
Prin "răspunsuri neconforme" ne referim la:
-postări triviale sau care nu oferă informaţie relevantă celui care întreabă (de exemplu: răspunsuri incomplete sau ca „nu ştiu")
-postări injurioase sau care au conţinut obscen
-postări care conţin informaţii ce aduc atingere dreptului la viaţa privata a utilizatorilor TPU.ro
-postări care nu sunt formulate ţinând cont de regulile minimale ale gramaticii (includem aici scrierea de tipul: „şhtiu", „eşty", „mulţzumesk" etc.)
-postări care instigă la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substanţe interzise, furt etc.)
-postări care încalcă drepturile de autor, oferind informaţie preluată din alte surse, fără precizarea acestor surse
-postări care constituie forme de spam sau promovare neautorizată şi abuzivă (includem aici şi postarile de tipul „daţi-mi un vot aici")
-postările care conţin link-uri de pe diferite site-uri care promovează sau incurajează pirateria
Etc.

Postările de aceasta natură vor fi respinse de noi, însă, dacă membrii comunitaţii TPU le vad înaintea noastră, ei le pot raporta pentru a ni le aduce la cunoştinţă. Mai multe raportari ale aceleiaşi postări vor duce la respingerea automată a postării respective."

„În ce condiţii raportările pot duce la respingerea unei postări?
Dacă postarea (întrebare sau răspuns) este în stadiul în care este vizibilă numai pentru cei logaţi, este necesar ca un singur utilizator cu minimum 5.000* de puncte şi 10 zile de vechime să o raporteze şi ea va fi respinsă. De asemenea, dacă postarea este raportată de mai mulţi utilizatori ale caror punctaje cumulate insumează 5.000 de puncte şi 10 zile de activitate pe site, ea va fi respinsă.
Dacă postarea este în stadiul în care este vizibilă pentru toată lumea (atât utilizatori logaţi, cât şi nelogaţi), este necesar ca cel puţin doi utilizatori (care sa aibă fiecare minimum 5.000 de puncte şi 10 zile de vechime) să o raporteze pentru ca postarea să fie respinsă de pe site. De asemenea, dacă mai mulţi utilizatori care au punctaje cumulate de 10.000 de puncte raporteaza acea postare, ea va fi respinsă.

*cele 5000 de puncte sunt echivalentul a 100 de răspunsuri postate pe site.

Pentru a raporta bifezi căsuţa potrivită de jos, de sub „Urmareşte întrebarea" „Adauga la favorite" „Ce notă dai întrebării?"."

„Ce se întâmplă dacă raportările sunt injuste sau abuzive?
Toate postările respinse în urma raportarilor sunt verificate de noi. Mai mult, noi vom re-aproba pe site tot ce a fost respins fără sa fie cazul şi fiecare raportare abuziva va fi contorizată. Celor care insumează 10 raportări abuzive li se va revoca dreptul de a raporta."

„Cine poate raporta un enunţ?
Orice utilizator LOGAT în contul său poate raporta atât întrebări cât şi răspunsuri. Totuşi, după cum spuneam şi mai sus, cei care abuzează de dreptul de a raporta, îl vor pierde."

Baftă!