| Rockărița a întrebat:

Dece TPU are atat de multe reguli? Adica ar trebui sanctionati doar cei care injura. Daca din greseala, cand scrii o intrebare sau un raspuns, mai pui din neatentie un "ca","daca", trebuie sa fii sanctionat? Eu cred ca nu.Cine e de acord cu mine?

7 răspunsuri:
| Mircea1997 a răspuns:

Mie unul nu mi se par foarte multe reguli. Fiecare regula este pusa cu cap si trebuie respectata, numai asa TPU va ramane la statutul sau actual!

| annkaa a răspuns:

CEau:*
pai da sa stii ca ai dreptate...sunt de acord cu tine

| Analy a răspuns:

Ar trebui sanctionati cei care vorbesc urat, cei care isi fac temele pe TPU, dar TPU are si dreptate.Adica poate mai intra pe site si o fetita de 8-9 ani care nu stie prescurtarile. Dar cu "litera mare la inceput de propozitie","fiecare propozitie se termina cu ".", "!", "?". Cu asta nici eu nu sunt de acord, desi m-am invatat cu regulile TPU.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu cat sunt mai multe reguli, cu atat mai putin cei care le respecta.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este foarte bine că sunt reguli "stricte" și ar trebui și mai stricte pentru cei care încalcă repetat și abuziv politica site-ului. Nu văd ce te deranjează!
Din punct de vedere gramatical se dorește o scriere cât mai corectă, și pe bună dreptate dar totuși din grabă, neatenție, etc. mai și greșim, iar acum vine și unda de șoc, odiseele celor care nu au altă treabă de făcut decât să ne corecteze dar dacă ne uităm mai atent au și ei greșeli cu duiumul.
Pa, pa.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Peste tot exista reguli, nu numai aici.
Regulile de aici sunt simple si de bun simt.
Tocmai pentru a nu da vina pe eternul "din greseala", exista functia de editare a postarii. Deci, o scrii, o recitesti, o corectezi si abia apoi ii dai drumul.
In fond, daca ti se pare ca sunt prea multe reguli si nu le poti respecta, nu te obliga nimeni sa-ti faci cont aici.