| pcsisoft a întrebat:

Deci am o problema! dar ca fara sa va radeti,
sunt pe clasa a6-a A si tot timpul imi este frica sa ma bat si ii las pe ceilanti sa ma injure,dar treaba e ca stiu sa dau cu pumnu, fac sala de 2 luni am forta dar imi este frica sa dau.

Va rog sa-mi dati un sfat, cat mai repede

3 răspunsuri:
| Valentynaaa a răspuns:

Buna.
Violenta nu este o solutie, ceea ce trebuie sa inveti tu este sa le dai peste nas. Sa le dai replica e mult mai umilitor decat un pumn sau o palma. Daca acei copii sunt mai mari decat tine nu au decat, fi indiferent/a. Manifestarea asta a batausilor/batauselor apare din cauza unor frustrari fie ele de acasa sau de la scoala. Au impresia ca se fac auziti/auzite prin metodele astea de prost gust. Evita, fi indiferent/a iar daca insista anunta un adult de incredere saunpe cineva mai mare si cu siguranta te va ajuta!

| Gonrax a răspuns:

"pe clasa a 6-a"

"ceilanti"

"pumnu"

Mai bine inveti sa scrii decat sa te bati. laughing

| minrest a răspuns:

Trebuie sa accepti ideea ca o sa fi si lovit, nu ai cum sa dai numai tu, ca o sa te doara, ca exista riscuri. Odata ce accepti asta, mai trebuie ceva: obinuinta de a lovi, pentru ca exista o retinere puternica de a lovi alta persoana.