| anonim_4396 a întrebat:

Doi utilizatori de pe TPU:
1. ParinteleScelerat - troll, nu mai are nevoie de descriere
http://www.tpu.ro/utilizator/abbxua/raspunsuri/
2. Noname - utilizatorul anului pe TPU acum cativa ani
http://www.tpu.ro/utilizator/pzyz
Bonus: regulamentul TPU
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#40
Intrebari:
1.Ce parere aveti de faptul ca o persoana care a fost utilizatorul anului pe TPU si ar trebui sa stie ca prin ceea ce face influenteaza imaginea acestui site, nu numai ca nu il raporteaza pe utilizatorul de la punctul 1, dar ii si voteaza raspunsurile ca fiind folositoare, amuzante si inteligente?
2. Ce parere aveti despre faptul ca adminii acestui site nu ii sterg contul utilizatorului de la punctul 1?

32 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Alex,vad ca ai contul de cativa ani, banuesc ca stii ca fiecare utilizator senior poate raporta/ sesiza utilizatorii care incalca regulamentul.
In plus, puteam vota raspunsurile cum considera.Am vazut voturi de tot felul la un singur raspuns.

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Intrebarea asta se refera la un caz concret, nu la ceva general.
Am contul de destui ani pe TPU (poate intr-o zi o sa imi schimb si poza de la profil si o sa iti dai seama si mai bine cat timp a trecut de cand mi-am facut cont, asta daca o sa mai am cont pe TPU) ca sa stiu ca intre tine si Noname sunt relatii destul de bune.
Este cat se poate de clar ca utilizatorul ParinteleScelerat a incalcat regulamentul TPU prin postarile lui si totusi cineva care a fost utilizatorul anului pe acest site nu numai ca nu il raporteaza, dar ii da si voturi pozitive, care arata ca ii apreciaza raspunsurile.
Ceva e inca mai grav insa. Acel utilizator este junior si asta inseamna ca toata raspunsurile lui au fost aprobate manual de catre adminii acestui site.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu tot timpul voturile arata si realitatea.
Sincer nu inteleg rostul voturilor. fundele, punctele castigate ...si tot ce departajeza utilizatorul obisnuit de un moderator.Se poate foarte bine si fara.

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Ar trebui sa te faci politician. Te pricepi destul de bine sa ocolesti punctele importante ale intrebarilor incomode.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare dintre noi avem cate o,, pasarica'' ..doua,trei (sau un stol intreg)rolling on the floorNU am observat la personele din jurul meu sau aici pe site sa nu aiba macar un mic defect. Facem compromisuri si ne suportam reciproc. Daca ar fi sa ma consum la persoanele care nu le agreez(in special virtuala) o luam razna de mult.Sa nu crezi ca nu am fost si eu in conflit cu persoane de aici, dar am ajuns la concluzia imi fac rau mie...si ca NU exista egalitate intre utilizatori.

| Inferno a răspuns:

Cum diferentiezi prostia de trolling?
Nu exista nicio diferenta intre raspunsurile date de userul in cauza si raspunsurile pe care le-ar da un religios idiot (scuzati pleonasmul, caci numai religiosi de acest fel intalnim pe TPU).

Daca un om ar incepe sa strige pe aici ca Pamantul e plat probabil ar fi acuzat de trolling, deoarece e o afirmatie pe care aproape nimeni nu o poate face la modul serios.

Insa cand un om sustine in gluma niste afirmatii considerate adevaruri de majoritatea religiosilor, e imposibil sa-l acuzi de trolling. Ar fi echivalentul discriminarii religioase.

Nu poti ataca un om, poti ataca ideile pe care le stustine. Iar cand aceste idei sunt sustinute de o intreaga majoritate religioasa lucrurile devin mai dificile.

Chiar daca un user devine "userul anului" voturile si raspunsurile pe care le da continua sa reflecte propriile sale opinii. Statutul de "User al anului" nu te face purtator de cuvant TPU.

Plus ca cine devine user al anului nu e stabilit nici de TPU nici de userul respectiv, ci de ceilalti utilizatori. Asa ca nu e raspunderea TPU sa aleaga userul cel mai bun.

Singurele conditii pentru ca userul sa fie eligibil sunt:
"in ultimul an sa fi avut cel putin pe o perioada de 6 luni minimum 20 de raspunsuri pe luna. Cele oferite la Trivia/Amuzante nu sunt luate in considerare. Nu pot fi nominalizati cei care au castigat deja titlul de Userul Anului."

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Sa fim seriosi...Sunt sigur ca o stii destul de bine pe Noname ca sa iti dai seama si singur ca nu ar vota nici daca o ameninti cu pistolul cu 'inteligent', 'folositor' si 'amuzant' un raspuns al unui 'religios idiot' (ca sa pastrez exprimarea ta) si cu atat mai putin mai multe raspunsuri de acest fel. Daca a dat voturile acelea, a facut-o pentru ca stia ca era vorba de trolling facut cu scopul de a ironiza religiosii, ceea ce se pare ca a facut-o foarte fericita.
Nu are nicio importanta cine si pe ce criterii alege utilizatorul anului pe acest site si nici in ce an a fost aleasa.
La avatar apare doar 'Userul anului'. Atat, fara alte precizari. Ca sa nu mai zic ca e si expert TPU (titlu acordat de admini, nu de ceilalti utilizatori).
Cred ca e destul de clar ca nu e chiar normal ca o persoana care a fost candva aleasa utilizatorul anului si care este expert TPU sa incurajeze trollingul, care este interzis prin regulamentul acestui site.
Oricum, cum i-am zis si lui Angycut, ce e cu adevarat grav e ca adminii acestui site incurajeaza si ei acest tip de trolling antireligie, pentru ca acel utilizator are statutul de junior pe TPU si asta inseamna ca toate raspunsurile i-au fost aprobate manual de admini.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cred ca e destul de clar ca nu e chiar normal ca o persoana care a fost candva aleasa utilizatorul anului si care este expert TPU sa incurajeze trollingul, care este interzis prin regulamentul acestui site."

Tu citesti toate posturile? Parca trenulet mai sus a spus ca ea face ce vrea si nu are cine ce sa comenteze. Asta se intelege de la sine. Chiar si de la primul meu post aici.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"adminii acestui site incurajeaza si ei acest tip de trolling antireligie"
Serios? Si daca facea trolling anti-ateist crezi ca reactia lor era diferita?
Sa nu confundam incompetenta adminilor cu subiectivismul.

Un trolling antireligios de calitate NU poate fi sanctionat fara atacarea indirecta a adevarului religios.

Exemplu:

1.) Un religios spune ca apa poate fi transformata in vin.
2.) Un Troll spune ca apa poate fi transformata in vin.

Sa il blamezi pe (2) fara a il blamezi si pe (1) este o dovada de subiectivism.
Si este si atac la persoana, deoarece atat (1) cat si (2) au sustin idei similare.

TPU nu poate face nimic in fata trollingului religios de calitate, tot asa cum nici autoritatile nu au putut face nimic in fata pastafarienilor care decid sa isi faca buletin cu o tigaie in cap. Chiar daca toti stim ca pastafarianismul e la misto, el nu poate fi atacat din punct de vedere logic fara a ataca religiile in general.
Aceeasi toleranta religioasa se aplica si pastafarienilor, chiar daca sunt trolli.

http://www.independent.co.uk/......35351.html

| anonim_4396 explică (pentru UnBroken2016):

Da, le citesc pe toate.Tu? Am spus foarte clar ca stiu foarte bine cum stau lucrurile aici, dar asta nu ma opreste sa imi spun parerea.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Ma bucur ca ai dat exemplul acela in legatura cu felul in care trebuie sa arate un trolling de calitate.
Hai sa-ti zic o poveste.
Acum doua zile a aparut pe site un utilizator nou, GoguVeganu.
Era un tip de treaba, care in postarile sale nu facea altceva decat sa ceara niste retete vegane, regreta faptul ca in trecut au suferit animalele din cauza ca el a mancat carne, era putin suparat ca oamenii rai i-au ascuns mult timp faptul ca animalele sufera cand cineva le omoara si se bucura ca a aflat adevarul pana la urma, sfatuia lumea sa nu isi mai cumpere haine din piele, sa nu mai manance alimente cu lapte si cam atat. Adica numai lucruri pe care le face orice vegan care se respecta. Vorbea foarte frumos si nu jignea pe nimeni. Ti se pare ceva rau in toate astea? Mai ales daca le comparam cu sutele de postari pe aceasta tema pe care le are Noname pe TPU, care pe langa ca pune o caruta de link-uri pe care nu le citeste nimeni si da toate voturile negative posibile celor care o contrazic, e si foarte agresiva si jigneste pe cei care nu sunt de acord cu ea.
GoguVeganu a trebuit sa-si faca 6 conturi unul dupa altul ca sa posteze 4 intrebari si vreo 10 raspunsuri, pentru ca imediat ce posta doua sau trei raspunsuri i se stergea contul. Nu i s-a explicat de ce, cu toate ca i-a rugat pe admini printr-o cerere trimisa la 'Contact' sa ii explice cu ce a gresit.
A deranjat-o cineva pe Noname in legatura cu postarile ei? Fii sigur ca nu.
Nu imi spune tu mie ca TPU nu poate face nimic impotriva 'trollingului religios de calitate'. Astea sunt povesti. In realitate altele sunt interesele pe acest site, dar asta e deja alta discutie.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"da toate voturile negative posibile "
Da stiu ca da. Si da si fara motiv, ceea ce ar intra in categoria voturilor abuzive, care sunt chipurile "interzise" pe TPU.

De la aparitia omului si pana in prezent au existat sute de genii si filosofi care sa discute despre moralitate, care sunt reperele binelui/raului si daca aceste concepte sunt cel putin reale, si de sute de ani pana in prezent tot nu s-a ajuns la un consens. Exista categorii de filosofi care afirma ca binele si raul sunt notiuni obiective si categorii care spun opusul, insa toti sunt constienti ca teza pe care o sustin nu poate 100% demonstrata.
Moralitatea e un subiect filosofic si se mai poate filosofa secole pe tema asta.

https://en.wikipedia.org/wiki/Moral_realism#Criticisms
https://en.wikipedia.org/wiki/Anti-realism#Anti-realist_arguments

Si dupa toate astea NOname apare aici si afirma, cu o certitudine de nepatruns, ca e rau d.p.d.v moral sa faci X.
Iar cand ii explici ca nu se poate dovedi asa ceva, ca nimeni nu a reusit niciodata, ca e o dilema in filosofie din cele mai vechi timpuri si ai nevoie de argumente solide... ea decide sa iti lase un vot eronat si sa isi vada de treaba ei.
"Pff, ce ma iei pe mine cu filosofii si din astea inferno, daca eu simt ca-i rau inseamna ca asa este. Eu stabilesc ce e bine si ce e rau."

| Inferno a răspuns:

Unde mai pui ca NOname a fost aleasa user al anului in 2010, iar discutia noastra are loc pe baza unor evenimente intamplate in 2016.

Daca vrem sa ne legam de faptul ca e Userul Anului nu puteam lua in calcul decat activitatea ei din perioada 2009-2010.

| UnBroken2016 a răspuns:

Tie asta ti se pare rau? rolling on the floor Eu am vazut in trecut unu care a fost avertizat ca are 50 de voturi dar "stii tu cine" ca are 900 nu e nici o problema. Prostii de genul gasesti mereu in viata reala, de ce ar fi aici mai diferit.

| anonim_4396 explică (pentru UnBroken2016):

Sa.mi zici si mie care.i şpilu', ca nu ma prind.

| anonim_4396 explică (pentru UnBroken2016):

Stiu si de chestia cu voturile negative pe care le imparte in stanga si in dreapta la oricine are tupeul sa aiba o parere diferita decat a ei. Problema e ca unii sunt mai egali decat altii aici pe TPU.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Haios nu e ca da ( oricine are dreptul la o parere ), haios e numarul lor. E obsedata. Cred ca ea e visul oricarui hahaler care are facebook, iti dai seama cum e sa ai like la orice poza? laughing

| syd a răspuns:

Ce parere sa am rolling on the floor e o persoana geniala. toti care au opinii diferite fata de ale ei sunt nimicuri; nesfarsitele fixuri cu ateismul, veganismul si asa mai departe. abia astept sa imi vada raspunsu si sa traga din el concluzia ca mananc carne in timp ce asist la slujba de duminica

penibil

| anonim_4396 explică (pentru syd):

N-are cum sa posteze la intrebarea asta. Cel mult sa lase niste bale in sectiunea de voturi.

Răspuns utilizator avertizat
| NyctophobicGhost a răspuns:

Niciodata nu stii ce parinti are un copil pana nu iti vine la impartasanie sau posteaza pe TPU.
Atata timp cat exista propaganda religioasa pe tot site-ul, nu vad de ce n-as exista, in conturi.
Vezi, libertatea de exprimare...

| anonim_4396 explică (pentru NyctophobicGhost):

Nu vad ce legatura e intre trolling si libertatea de exprimare.
De ce n-ai exista in conturi? Pentru ca teoretic regulamentul acestui site nu iti permite. Repet, teoretic.
Practic am vazut cum stau de fapt lucrurile.

| NyctophobicGhost a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca nu pot sa-i zic personal unui user ca e un idiot fara leac, un crestinopat psihopat cu apucaturi criminale.O fac precum in comunism, fac haz de necaz, tolling sau cum vrei tu sa-i zici.Asta pentru ca nu-mi place sa stric ziua nimanui, cretin, crestin, are si el dreptul la 5 min in care sa nu-i tulbure nimeni fanteziile.Ok, cred ca exagerez cu astea 5 min...

| anonim_4396 explică (pentru NyctophobicGhost):

Intram in niste discutii care nu isi au rostul, pentru ca este irelevant motivul pe care ti l-ai ales ca sa justifici faptul ca faci trolling. Intrebarea asta e despre cu totul altceva.

| NyctophobicGhost a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine ca macar stiu cine-i persoana care ne urmareste de cativa ani.Ms! happy
Despre ce e intrebarea? ca nu-ti mai place Noname? Ca te-a jignit Scelerat? Ca te oftici cand vezi pe cineva care se simte bine in legea lui?
No, poate nu esti spargator, dar numai astia care sparg suta pe TPU gen Bursucu', mai aveau ceva fixuri sa impuna regulamentul cu forta.

| anonim_4396 explică (pentru NyctophobicGhost):

Abia cu cateva minute inainte sa postez intrebarea ti-am vazut contul, asa ca daca te urmareste cineva de cativa ani, nu eu sunt ala. Noname nu imi place deloc si ca sa iti dai seama cat de putin imi place, e singura persoana de pe TPU pe care o mai am in lista cu utilizatori ignorati.
Nu prea mai stau mult timp pe acest site si nici nu am fixuri sa impun regulamentul cu forta si in general nu imi plac prea mult regulamentele, dar si mai putin imi place cand un regulament se aplica diferit in functie de persoane si nu e acelasi pentru toti.

| NyctophobicGhost a răspuns:

Lol.Iubesc tipul asta de "ignore" pe care il afisati voi.Adica te ignor dar vorbesc despre tine in fiecare fraza.
"Nu te sufar" capata o noua forma si sens.Adica ii verifici contul zilnic, vezi ca l-a votat pe ala pozitiv, tu ai "eronat".
Eu zic ca va influentati asa unul pe celalalt cand vine vorba de Noname.Pana la urma nu e dacat o fata cu un chenar albastru.Iti dai seama ce periculoasa e!
Imi e mila de voi si ce-o sa va faca o sotie care te ameninta cu juma' de avere lipsa.

| anonim_4396 explică (pentru NyctophobicGhost):

Daca TPU era in stare sa faca in asa fel incat sa nu imi mai apara deloc postarile cuiva pe care l-am trecut in lista cu utilizatori ignorati, nici nu nu mai vorbeam vreodata despre aceasta persoana.
Ce ti se pare asa ciudat sa vorbesc despre ea la fiecare fraza de la intrebarea asta, daca intrebarea e in legatura cu acest subiect? Despre ce ai vrea sa vorbesc, despre fotbal?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru TrainRider):

Ai dreptate in legatura cu aprobarea raspunsurilor. Cel putin teoretic nu e asa cum credeam eu ca e.
Cum i-am zis si ParinteluiScelerat, era normal sa vorbesc despre Noname la intrebarea asta, din moment ce asta era unul din subiectele intrebarii.
In rest, de cativa ani de cand am trecut-o pe lista de utilizatori ignorati, chiar nu am avut nicio reactie in legatura cu aceasta persoana (cu toate ca m-am abtinut cu greu de multe ori), in afara de un comentariu foarte scurt (si ironic, recunosc) la un alt comentariu facut de cineva in legatura cu ea.
Pe viitor o sa incerc sa ma mai abtin macar cativa ani pana la urmatorul comentariu in legatura cu aceasta persoana.

| Coquina5 a răspuns:

Ti-ai gasit locul unde sa aduci la cunostinta balarii din astea.
daca cineva e pus bine cu adminii, nu conteaza ca a facut si crima, scapa nepedepsit.

| anonim_4396 explică (pentru Coquina5):

Stiu foarte bine cum stau lucrurile aici, dar asta nu ma opreste sa imi spun parerea.