| Florycicapinck1243 a întrebat:

La ce foloseste acea fundita? Adica de ce este toata lumea inebunita dupa funde? Dau fundita la cel mai bun raspusn dar daca raspundeti numa de osteneala mai bine pastrativa raspunsul.

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna Floryhappy
cand tu zici ca acorzi fundita,
e un fel de "promisiune" sa raspundem mai repede, pentru ca unii o fac doar pentru acele fundite..altii cersesc acea fundita..si tu cand pui intrebare pe site, dupa afisarea mai multor raspunsuri, trebuie sa declari un castigator acordandu-i fundita... fundita e un fel de Multumesc pentru ajutorul acordat+ 100 de puncte..si tu daca dai raspunsuri bune, la fel poti primi o funditahappy datorita acestor fundite, iti creste punctajul si poti ocupa un loc bun in clasamentul TPU.
O zi buna si frumoasa sa ai!

6 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Atunci cand la o intrebare de a ta alegi raspunsul castigator, cel mai bun.Un fel de "multumesc".
Langa fiecare raspuns ai o funda gri.Dai click pe ea si ai ales raspunsul.NU trebuie sa ai funde ca sa poti da si NU trebuie sa dai funde ca sa poti primi. Funda inseamna si 100 de puncte.Multi cred ca daca ai multe funde devii Expert TPU, dar nu este asa.

| Florycicapinck1243 explică (pentru CautNume):

Am ales deja raspunsul castigator.Vezi ca mai pun o intrebare poate imi raspunzi tu la aia primul.Dar sa fie si bine!

| CautNume a răspuns (pentru Florycicapinck1243):

Vazusem deja ca ai ales raspunsul castigator, dar nu raspund pentru funda.Credeam ca vrei mai multe parerei.
Si n-am apucat sa raspund prima, dar nu conteaza.

| MrAngelus a răspuns:

Cand pui o intrebare si scrii in ea ca dai funda atragi foarte multa lume deoarece sunt multi disperati care o vor pentru ca aceasta funda le da puncte si astfel ii urca in topul utilizatorilor. Ei nu inteleg ca sunt aici sa ajute lumea, nu sa fie printre cei mai buni (funda iti da 100 de funde).

"Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 100 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit :)"

http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

Cum dai funda? In dreapta fiecarui raspuns ai o funda portocalie sub care scrie "Declara raspunsul castigator". Dai click pe ea, dupa care raspunzi cu ok la intrebarea "Esti sigur ca vrei sa alegi raspunsul ca fiind castigator?".

| Elsiane a răspuns:

Pff, păi funda nu te ajută cu nimic. Doar ca să-ți mărești rank-ul și să arăți că tu ajuți oamenii. Funda a fost făcută ca să arătăm că acel răspuns este folositor, dar acum, dintr-o dată, toți vor funde. Văd că la răspunsuri, unii chiar cer 'funde'. Mda... cerșetori.

| Numero1 a răspuns:

Pai,pentru unii funditele sunt foarte dorite ca sa arate cat de buni sunt,ca raspunsul lor conteaza cel mai mult.
In general asta face o funda, marcheaza cel mai bun raspuns(dupa parerea ta) si ai adauga mai multe puncte utilizatorului ce a primit funda.
Multi vor sa avanseze cel putin la un rank mai mare daca nu chiar la cel mai mare(expert TPU, Userul Anului)...
Eu unul le vreau pentru ca imi plac si fac colectie dar nu prea am succes la castigat funde, majoritatea spun ca ofera funda si chiar daca se iveste un raspuns foarte folositor la intrebarea lor nu o mai fac...
Oricum fundele nu ar trebui sa fie o competitie ci sa respecte traditia fundelor, aceea de a fi oferite celui mai bun raspuns si atat.
P.S. excesul de funde poate cauza unor utilizatori schimbare de caracter, adica li se urca la cap si devin snobi sau cred ca daca au mai multe ei sunt mai importanti...dar nu este asa.