| Simpluuu a întrebat:

O intrebare care poate ca nu va primi raspuns : De cat timp exista TPU? voi da funda unui raspuns istet!

Răspuns Câştigător
| andreeafrumoasa a răspuns:

TPU a fost lansat in Noiembrie 2008,pana acum a avut un succes maret si sper sa mai aiba si mai vreau sa stii:Site-ul TPU (Toți Pentru Unu) este o rețea de socializare, o platformă online de întrebări și răspunsuri, lansată în noiembrie 2008. În prezent deține un loc de frunte în rândul unor astfel de pagini web.[1]

Utilizatorii își oferă reciproc soluții la problemele cu care se confruntă, împărtășind între ei cunoștințele și experiența proprie. Astfel, în august 2011, utilizatorii TPU.ro, în număr de peste 230.000, au generat aproape 970.000 de întrebări și 4,8 milioane de răspunsuri, timpul mediu de răspuns pentru o întrebare fiind de circa 15 minute.[2]
Cuprins
[ascunde]

1 TPU: The Movie
2 TOP 10 utilizatori
3 Sistemul de notare și apreciere de pe TPU.ro
3.1 Utilizatorii anului
3.2 Experți TPU
4 Categorii
5 Note suplimentare despre categorii
6 Aprecieri
7 Critici
7.1 Blogul TPU.ro
8 Note
9 Legături externe

[modificare] TPU: The Movie
Question book-4.svg
Acest articol sau această secțiune are bibliografia incompletă sau inexistentă.
Puteți contribui prin adăugarea susținerii bibliografice pentru afirmațiile conținute.

În data de 3 octombrie 2010, utilizatorul Cretaker a postat un comic ce ironiza utilizatorii site-ului care nu respectau regulile. Întrebarea prin care a fost postat comicul "Oh,dacă TPU ar fi fost un film?"[3] , a condus ulteorior la considerarea acestuia ca episod pilot pentru TPU: The Movie. Comicul a avut 6 părți (postate prin întrebări) și a primit multe critici favorabile, inclusiv din partea fostului administrator, Raluca Diaconu, dar și din partea utilizatorilor care nu accesează prea des categoria Trivia/Amuzante. În prezent, moda comic-urilor este dusă mai departe de alți utilizatori, precum: DICKen ,PinguinuL, mhn24,Wladutz,Nero,ViezurE etc. Dar în afară de câțiva utilizatori, care au într-adevăr talent, comic-urile create pe TPU sunt prost desenate, lipsite de imaginație, dar mai ales de orice urmă de inteligență sau umor. Tocmai pentru a scăpa de aceste comic-uri, utilizatorii Trivia/Amuzante au cerut categoria Comics. Din păcate, ea nu a avut prea mult succes și începători, ce fac comic-uri proaste și/sau neamuzante, încă postează la Trivia/Amuzante și celalalte categorii.
[modificare] TOP 10 utilizatori
Question book-4.svg
Acest articol sau această secțiune are bibliografia incompletă sau inexistentă.
Puteți contribui prin adăugarea susținerii bibliografice pentru afirmațiile conținute.

Momentan (4 august 2011) primii 10 utilizatori de pe TPU.ro sunt:

1. Brigaela (Expert TPU, Utilizatorul anului 2008-2009)
2. Legiuitoarea (Expert TPU)
3. neluL
4. NOname (Expert TPU, Utilizatorul anului 2010)
5. elasexygagica
6. Razvan
7. Apache
8. ioandelasal (Expert TPU)
9. Bacemi (Expert TPU)
10. fumaretul
[modificare] Sistemul de notare și apreciere de pe TPU.ro
Question book-4.svg
Acest articol sau această secțiune are bibliografia incompletă sau inexistentă.
Puteți contribui prin adăugarea susținerii bibliografice pentru afirmațiile conținute.
[modificare] Utilizatorii anului

Utilizatorii anului sunt utilizatorii TPU cu cea mai apreciată activitate de pe site și sunt aleși la sfârșitul anului prin vot public.

În anul 2009 câștigător a ieșit utilizatorul Brigaela - rank 1
În anul 2010 câștigător a ieșit utilizatorul NOname - rank 4[4]

În 2010, condițiile necesare[5] pentru ca votul unui utilizator să fie valid erau:

se acceptau doar răspunsuri de la utilizatorii logați în contul lor (nu se acceptau răspunsuri anonime);
erau luate în considerare doar răspunsurile care motivau alegerea făcută;
se accepta doar o nominalizare per răspuns;
nu puteau fi nominalizați decât membri activi ai site-ului (care au cont și care au minimul 5 întrebări și 50 de răpunsuri);
răspunsurile care nu nominalizau pe nimeni nu erau luate în considerare.

Și iată care au fost nominalizările în 2010:

1. NOname: 235 de nominalizări;

2. Bacemi: 97 nominalizări;

3. Legiuitoarea: 13 nominalizări;

4. Brigaela: 12 nominalizări;

5. Cretaker: 10 nominalizări;

6. Onutzu: 7 nominalizări;

7. April: 5 nominalizări;

8. Abh: 3 nominalizări;

9. Denise, justme, I’m Perfect(a), harciog, Matrafoxat, kongeriket, Andrєєa, Romancuta, Bella: 2 nominalizări;

10. Psiholoaga, Ursulica, SoL, ioandelasal, Reea, Mirunica1, mariana, selena54, Andrushka, Nony, Antonia, Bloondyna, Kronstadt, deliutza, FLAV, marrr, Hapciu, DaRiUsMaN13, IceShadow, 3ll3nu, KryssyCullen, eluveitie, Elianna, Softcristi, shtephie, Mumoasa, onlytiff, GânduriAlbe, DjAly, Nicoleta: fiecare cu câte o nominalizare.

Au fost luate în considerare doar nominalizările care ofereau și argumente pentru alegerea făcută; în plus, s-au eliminat motivele alegerii care nu erau valide (ex: îl votez pentru că așa vreau, o votez pentru că mi-e prietenă, etc.). Autonominalizările au fost și ele eliminate din numărătoarea voturilor.

Au existat destule controverse și critici asupra acestui eveniment, în urma căruia NOname a fost aleasă Utilizatorul anului, ca și în 2009, de altfel, când Utilizatorului anului a ieșit Brigaela (tot un utilizator plăcut și apreciat de majoritatea). Se criticau condițiile de votare impuse de administratorii site-ului și faptul că NOname era votată de mulți copii, deși era de neevitat/așteptat acest lucru, site-ul fiind format în mare parte din minori, iar părerea lor contând la fel de mult, ca a oricarui adult. Și, de asemenea, era criticat și faptul că unii nu știau să-și argumenteze nominalizările sau erau nesiguri în privința sexului lui NOname, deși nu sexul era cel care conta, ci calitatea răspunsurilor, ajutorul rezultat din ele, pe ce s-au și bazat argumentele celor care au propus-o. Se plângeau unii de pe site, cum că NOname ar fi fost votată/nominalizată sub influența spiritului de turmă și că mulți au ales-o doar pentru că nu se implica în conflicte și vorbea frumos cu toată lumea, de la mic la mare, punea mult suflet în răspunsurile ei și avea umor. Din păcate, NOname era criticată de unii și pentru faptul că își reposta uneori propriile răspunsuri, în caz dacă întrebările se repetau. Unii nu înțelegeau, că în loc să pierzi timpul, rescriind aceleași lucruri la nesfârșit, e mai bine să ajuți în acest timp și pe alții, care așteaptă și ei un sfat, care au și ei o problemă de rezolvat; scopul contând cel mai mult, nu imaginea utilizatorului.

Se pare că sunt mai mulți critici pe TPU, decât cei ce într-adevăr vor să ajute. Unii știu doar să critice munca altuia, legându-se și de cele mai mici detalii, nevăzând "bârna din ochiul lor", și uită care este scopul adevărat al site-ului, cel de a ajuta, de a fi Toți pentru Unu.

Dar sunt și extrem de mulți utilizatori care o apreciază pe NOname pentru activitatea ei de pe site, pentru felul ei de a fi și îi sunt foarte recunoscători pentru ajutorul oferit și implicarea ei în bunul mers al lucrurilor în comunitate, ceea ce s-a și văzut din numărul mare de voturi acordate lui NOname.
[modificare] Experți TPU

Experții TPU sunt utilizatori de bază ai site-ului, cu o activitate intensă pe site. Sunt aleși doar de către administratorii site-ului.

Exemple de Experți TPU: Brigaela, Legiuitoarea, NOname, ioandelasal, Bacemi, Abh, Elianna, ardnaxur1961, April, rroxi44, mariana, ș.a.

În ciuda părerii generale și formate greșit de cei mai tineri din comunitatea TPU, pentru a deveni Expert TPU nu este important neapărat Rank-ul și numărul de răspunsuri câștigătoare, ci în special calitatea răspunsurilor, seriozitatea, respectarea politicii TPU.ro, maturitatea în gândire, priceperea într-un domeniu sau mai multe, dar nu în ultimul rând, dorința de a ajuta necondiționat. Exemple de utilizatori din vârful clasamentului și cu un număr foarte mare de răspunsuri câștigătoare, dar care nu sunt Experți TPU, sunt destule. Ca de exemplu: neluL, Razvan, Apache, Misogin, Silvia, pup, etc.
[modificare] Categorii
Question book-4.svg
Acest articol sau această secțiune are bibliografia incompletă sau inexistentă.
Puteți contribui prin adăugarea susținerii bibliografice pentru afirmațiile conținute.

Siteul are 31 de categorii. Utilizatorii sunt rugați să posteze întrebările în concordanță cu aceste categorii: Adolescenti, Afaceri & Financiar, Arta si Cultura, Auto & Moto, Beauty & Fashion, Cariera, Casa & Gradina, Cauze nobile (la care postează doar administratorii), Comics, Conversatii, Dragoste si Sex, Educatie si Cultura Generala, Familie & Relatii, Filme & Seriale, Filesharing/linksharing, Gastronomie, Hobbies & Pets, Informatii Utilitare, Jocuri PC/online, Legislatie, Politic & Social, Muzica, Sanatate, Shopping, Sport, Stiinta si Filosofie, Tehnologie, Timp liber, Trivia/Amuzante, Totul despre TPU, Turism, Voluntariat/ Ecologie.
[modificare] Note suplimentare despre categorii
Question book-4.svg
Acest articol sau această secțiune are bibliografia incompletă sau inexistentă.
Puteți contribui prin adăugarea susținerii bibliografice pentru afirmațiile conținute.

Dintre toate categoriile, cea mai frecventată este Adolescenți, ceea ce se datorează faptului că utilizatorii TPU sunt în general destul de tineri, găsindu-se-n intervalul de vârstă 9-14 ani.
Cea mai puțin apreciată categorie este Dragoste & Sex datorită întrebarilor irelevante, prostești, postate în derâdere, doar pentru atenție.
În ultima perioadă, probabil cea mai serioasă categorie de pe site, Știință și Filosofie, a ajuns bătaie de joc din cauza apariției multor trolli și avalanșei de întrebări referitoare mai mult la religie, dintr-o perspectivă nu prea filozofică, ce determină nașterea multor conflicte și replici acide între utilizatori.
Categoria Comics a fost creată în special la rugămintea utilizatorilor Trivia/Amuzante, pentru a fi categoria unde utilizatorii își pot posta comic-urile, datorită "modei" începute de Cretaker. Din păcate, această categorie s-a dovedit nepopulară, iar majoritatea utilizatorilor continuă să posteze comic-uri la celelalte categorii, în special Trivia/Amuzante, spre nemulțumirea celorlalți utilizatori ce vor ordine printre categoriile site-ului. Comics a ajuns o categorie, unde ajung toate deșeurile de pe site, întrebări irelevante, ce trebuiau postate la alte categorii, sau diverse postări neinteligibile. Și încă nu s-a găsit cineva, care să facă puțină curățenie și acolo, raportând tot ce e irelevant/obscen/neinteligibil.
Categoria Totul despre TPU a fost propusă de NOname, ca întrebările legate de site să nu mai fie împrăștiate prin toate categoriile, ca să se reducă la minim numărul lor și ca să existe mai multă ordine pe site, iar "bobocii" să aibă un loc, unde să se lămurească mai bine ce înseamnă TPU și să fie ajutați de "veteranii" site-ului, îndemnați să citească și să respecte regulamentul.
O nouă categorie, Religie, dorită de ceva vreme de mulți utilizatori pentru ca Stiinta si Filosofie sa fie o categorie mai aerisită, a fost adăugată la 1 septembrie 2011. Din păcate, în loc să se observe o îmbunățire, Religie a devenit imediat o extensie a categoriei T/A.
[modificare] Aprecieri

Comunitatea TPU.ro a fost cotată cu locul întâi la categoria "User Generated Content" la Webstock Awards 2009.[6]
[modificare] Critici
Question book-4.svg
Acest articol sau această secțiune are bibliografia incompletă sau inexistentă.
Puteți contribui prin adăugarea susținerii bibliografice pentru afirmațiile conținute.

Este criticată existența utilizatorilor rău intenționați sau cu un grad de cultură mai redus care postează întrebări sau răspunsuri fie cu conținut licențios, fie lipsite de seriozitate și care dăunează imaginii site-ului.[7]

De asemenea, unii utilizatori sau simpli vizitatori ai site-ului sunt dezamăgiți de faptul că întrebările puse de ei nu primesc răspuns în timp util sau la nivelul așteptărilor.

Alteori întrebările postate și răspunsurile devin adevărat teren de dispută între utilizatori, deși site-ul se autodeclară că nu este un simplu forum.
[modificare] Blogul TPU.ro

Site-ul deține un blog,[8] în care administratorii postează articole legate de site, comunitate (noi Experți TPU) și articole în care utilizatorii sunt îndemnați la acțiuni de caritate pentru cauze nobile. Totuși, blogul este destul de criticat datorită perioadelor mari de pauză între postări și din cauza articolelor irelevante din ultimul timp, când site-ul întâmpină multe dificultăți de natură tehnică. Utilizatorii sunt nemulțumiți de faptul că administratorii nu-i țin la curent cu situația, în care se află site-ul, când apare vreo problemă. De asemenea, sunt criticați chiar administratorii pentru că nu-și respectă propriul regulament.
De la 1 septembrie 2011 situația s-a mai remediat după ce fondatorul Cătălin Teniță a revenit după o lungă perioadă de absență datorită plângerilor de la utilizatorul Lorrra [9] , într-un apel telefonic. Cătălin încearcă în prezent o resuscitare a site-ului sau chiar să-l aducă într-o nouă direcție mai bună cu ajutorul echipei sale și a utilizatorilor TPU. Cel puțin săptămânal blogul este ac

| Cosminovici18 a răspuns (pentru andreeafrumoasa):

Pe mine dc nu m-ai scris? laughing

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Din 26 noiembrie 2008.
http://www.facebook.com/PrieteniiTPU?sk=info

| NoNameJunior a răspuns:

Buna!
site-ul TPU a fost creat in noiembrie 2008.
de atunci s-au inscris foarte multi utilizatori si TPU este asa cum il vezi tu acum.

| VladimirPutin a răspuns:

| andreeafrumoasa a răspuns:

TPU a fost creeat in Noiembrie 2008 si pentru ca a avut mult succes a evoluat,sper sa mai aiba, unul dintre primi utiliatori a fost Brigaela, ti-am mai scris odata!big grin!

| Bishop a răspuns:

Wow. Din noiembrie 2008. Ce ar putea fi isteţ la un raspuns pus la o întrebare ca asta?

| rjrj a răspuns:

2008 acum am aflat 2008 noiembriehappy