| Syter a întrebat:

Pe administratorii site-ului nu-i deranjeaza afluxul de intrebari deprimante de la utilizatorii cu tendinte suicidale?
Cand luam masuri?

18 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Da frate, hai sa stergem intrebarile alora care vor sa se sinucida si maine ii vedem la stiri. Si ce te astepti sa faca administratorii? Vezi pe unu ca vrea sa se sinucida suni la politie? Sunt sanse de 50% sau mai mult sa fie pusa la caterinca intrebarea. Oamenii aia au nevoie doar de atentie si de sfaturi, nu de politie la usa

| Syter explică (pentru whatevernvm):

" Oamenii aia au nevoie doar de atentie si de sfaturi, nu de politie la usa"
Atentie si sfaturi pe care nu le acorda nimeni.
Asta era si necazul meu, ca in ciuda atator intrebari ingrijoratoare, nimeni nu le acorda putina atentie(aia de sus imi spusesera sa ii ignor). Administratorii au fi putut pune un articol pe blog privind bolile psihice, sau cel putin sa deschida un topic si sa-l lipeasca pe prima pagina ca sa aiba toata lumea acces la el, o tentativa cat de mica a constientizarii ideii ca exista o problema. Raspunsul lor la tot e : "ete pl". Ii preocupa cum sa-ti instalezi o afurisita de alarma. https://www.tpu.ro/blog/2017/05/10/cum-montam-senzorii-unei-alarme/
Renuntand la ideea ca sefii ar face ceva, nu ramanea decat "strans legata si prietenoasa comunitate". Okkkayyy, citind raspusnsurile de mai sus o sa obervi o acuta durere de pl si la ei, o mai baga si pe aia ca anxiosii sunt si ei oameni si au drepturi. Cum dracu sa se puna problema ca n-au drepturi? asta e primul gand care le trece prin minte?
In alea 50%, cat spui tu, trebuie sa fie putin adevar., Problema tot ramane.

| whatevernvm a răspuns (pentru Syter):

Majoritatea alora care vor sa faca asta sunt constienti de problemele pe care le au totusi. Nu i-ar ajuta cu nimic un topic despre asta, au si ei internet si pot da un search pe google. Ii ajuta sa auda oameni care au trecut prin situatii similare, oameni vulnerabili ca ei, de asta cauta atentie aici. Sau e pur si simplu un mod de exteriorizare, daca te vaiti si te victimizezi si oamenii iti ofera compasiune chestia asta ii hraneste pe unii pe moment. Nu cred si sper ca nimeni din cei care au pus intrebari despre sinucidere nu au recurs totusi la asta

| Syter explică (pentru whatevernvm):

Topicul nu ar trebui sa fie unul aprofundat, ci abordat la modul general, sa aiba novicii macar un punct de reper(dupa aia pot cauta pe net sau se pot chiar adresa unui specialist), iar userii "sanantosi si foarte simpatizanti, aka userii de mai sus" sa inteleaga prin ce trec unii si de ce depresia nu e un moft sau inca o chestiune de evitat pentru ca "pe mine nu ma priveste si nici nu ma afecteaza".
Acum cateva zile cineva intrebasera care metode de sinucidere sunt mai putin dureroase, un user bun intentionat ii sugerasera sa mearga la un specialist, op refuzasera. in rest au fost doar raspunsuri stigmatizante.
Mira-m-as sa le fie de ajuns cu un gand bun de la un strain, dar, fie ce-o fi.

| whatevernvm a răspuns (pentru Syter):

Ti-am mai zis eu cum e cu "mergi la psiholog". Nimeni in starea aia nu o sa zica "ba mersi frumos frate, m-ai luminat, acum o sa merg la un specialist si nu o sa ma sinucid". L-a ajutat si nu prea

| whatevernvm a răspuns:

Daca voiau sa mearga la psiholog sau alte chestii ar fi facut-o, cu siguranta daca iti zice cineva online "mergi la doctor" sau "mergi la psiholog" zic hai ba ce sfat bun, acum ca mi-a zis gigel69 sa merg la psiholog o sa ma duc, nici prin cap nu-mi trecea asa ceva, de ce nu m-am gandit la asta".
Vor sfaturi, sunt depresivi si nu ii ajuta daca faci zarva in tara ca vor sa se sinucida.

| Syter explică:

Scuzele mele.
Toti avem dreptul la libera exprimare, fara indoiala. Nici nu ma gandeam sa le interzicem sa ceara ajutor. Ma intrebam de ce administratorii unui site asa mare ca TPU, influenti, asa cum sunt, nu se gandesc macar sa recunoasca ca exista o problema(MARE) pe care o pot adresa in interiorul comunitatii. Daca nu o fac ei, sefii, sa o facem noi.
Ma rog, dupa ce am citit raspunsurile dumneavoastra se pare ca ar fi imposibil sa schimbam ceva.
O zi fantastica sa aveti!

| RAY a răspuns:

Ce masuri ar putea lua? plus ca multe sunt povesti fictive, cine are de gand nu face drame pe TPU, parerea mea, eu cand am fost in situatia asta nu faceam drame pe net.

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Sau sunt nehotarati. Daca le dai motive o fac, genul asta de persone vor sa se simta valoaroase, daca le spui ca au existenta inutila, pana la urma chiar se vor sinucide.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

E doar un user care are en conturii, de ce nu se da banare pe ip? sau pe clasa de ip pe placa de retea

| Fatamuntilor a răspuns:

Poti raporta ce nu se pare ok!

| FaraNumePls a răspuns:

Au și ei dreptul. Scroll și gata

| Samariteanul a răspuns:

Au si ei dreptul ca si noi sa-si puna intrebrile aici, deci... daca nu-ti plac nu te uita la ei.

| drutzix a răspuns:

Pai ce masuri poti lua?
Daca 1% din intrebarile alea sunt adevarate si 1% din userii care le pun pe alea adevarate se hotarasc sa nu se sinucida din cauza comunitatii TPU atunci merita sa fie lasate.
Tot ce poti face daca nu iti plac e sa le ignori si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când mingea de foc dogoare din nou pe cer waiting

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu-i deranjează nimic.
Decat daca li se ofensează userii preferati.
In rest vor răspunde doar la raportările facute de useri.
Nu se uita pe site.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era si un user (care avea si mai multe conturi cu siguranta) Alan - un tigru verde. https://www.tpu.ro/utilizator/blqw
Pe care cu multe surle si trambite a reusit cineva sa-l suspende/raporteze.

Ala e cel mai depresiv user de pe site de ani de zile de cand are cont pe TPU repeta aceleasi mizerii desi pretinde ca a fost si la psiholog.
Intrebarile de acel fel REPETATE inutil chiar n-au de ce deranja constant o comunitate online. Ok, pui o data, mai pui peste un an, tot timpul depresiv, somer ratat, sta in casa, face burta mare si atat.

La fel si altii care ameninta ca se sinucid! Pun mai multe intrebari in mod abuziv, desi cineva iti raspunde, iti da sfaturi, tu dai funde, multumesti in stanga si-n dreapta, dar tot nu te saturi de atentie!?

Acesti useri merita maturati de pe site, majoritatea lor chiar fac abuz spammand la greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si iti spun ca efectiv n-ai cum sa iei masuri cu astia.
Oamenii cu adevarat depresivi nu stau pe un site sa spammeze ca-s neajutorati si vor mereu motivatie in zeci de raspunsuri la intrebarile lor. Sunt doar niste ratati instabili emotional care sunt cuprinsi de o maxima puturosenie (unii au si ADHD ce-i drept - o forma de deficienta neuronala sau ceva probleme), petrec vremea numai la PC si cam aia e viata lor. Se plang tot timpul dar nici nu vor sa iasa din starea aia.
N-ai ce sfaturi sa le dai decat sa nu le dai deloc ca mai rau le faci (fara sa-ti dai seama)! Pana la urma au si ei parinti.