| anonim_4396 a întrebat:

Pentru admine si chiar si pentru utilizatorii care frecventeaza aceasta categorie. Acum daca tot s-a actualizat pagina cu Intrebari Frecvente, de ce mai sunt permise zilnic aceste intrebari legate de functionarea site-ului?
Cat timp se va mai intreba pe acest site ceva ce-si gaseste deja raspunsul elegant prin accesarea unui link, aflat in topul paginii? Ce rost are? Apoi se scuza nu stiu ce admina ca e baza de date...cam prea mare...cand merge site-ul prost, adica destul de des merge asa.
Pai ia ganditi-va cam ce procent ar ocupa aceste intrebari din numarul total al intrebarilor doar de la aceasta cateogorie(mai scapa unele si pe la Conversatii si altele)? Ei bine, unul urias.
La categoria asta ar trebui sa se discute cu totul altceva! Nu e o scuza faptul ca utilizatorii noi nu stiu sau ca sunt copii neinitiati in a folosi PC-ul, Internetul. E doar o ineptie din partea cui spune asta intrucat imediat dupa inregistrare acesti utilizatori sunt invitati sa acceseze pagina cu Intrebari Frecvente, ba chiar mai mult, indiferent daca le scapa link-ul dupa inregistrare, daca tot au reusit sa-si inregistreze un cont si sa gaseasca butonul verde pentru postarea unei intrebari, cat de greu poate fi sa gasesti si link-ul ala mai de deasupra, printre multe altele gen Comunitatea, Contact in decursul a cateva minute, ore, maxim zile, in functie de cat de mult utilizezi site-ul? Din punctul meu de vedere aceste intrebari trebuie sterse ca orice alte intrebari care incalca acel regulament, ba chiar sa se aplice si sanctiuni acelora care tot repeta intrebarile de acest gen. Si VA ASIGUR ca oricine va gasi acest link: www.tpu.ro/intrebari-frecvente intrucat daca au fost suficient de inteligenti sa gaseasca TPU si sa-si faca cont atunci cu siguranta vor fi capabili si pe cont propriu sa invete cum sa utilizeze site-ul.
Nu mai promovati lenea si mediocritatea pe site prin aceasta categorie! Mai ales acum cand mai toate intrebarile de acest gen au o pagina actualizata cu raspunsuri. Am vazut ca unii utilizatori au la aceste intrebari si tot felul de raspunsuri elaborate, ceea ce este un efort al naibii de inutil. Altii doar dau copy-paste din FAQ sau de pe blog...mai penibil. E clar cam ce idei au asemenea utilizatori despre acest site, niste iluzii. Deci, m-am adresat peretilor TPU-ului, nu-i asa? Nu veti lua nicio masura, nu? Bine. Spor la treaba in continuare. Faceti site-ul asta sa fie tot mai penibil!

1 răspuns:
| TPU.ro a răspuns:

Din pacate, desi link-ul catre pagina de intrebari frecvente este vizibil si popularizat pe site, nu toata lumea care are nevoie de ajutor il consulta.
Daca am desfiinta aceasta categorie, intrebarile ar fi in continuare postate de utilizatori.
Totul despre TPU nu a fost o categorie existenta la lansarea site-ului, a aparut ca raspuns la o necesitate a comunitatii.

Alexandra - TPU