| randy34 a întrebat:

Am tot vazut la unii ca au poza lor de profil inconjurata de portocaliu si scrie "expert TPU". Ce pot face sa am si eu la fel?

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Poți ajunge expert prin calitatea răspunsurilor date și în funcție de cât de mult îi ajuți pe ceilalți. Răspunsurile tale trebuie să fie inteligente, corecte gramatical, coerente și folositoare. Nu există anumite condiții pe care să le îndeplinești pentru a deveni automat expert TPU. Experții sunt aleși. Criteriile sunt doar orientative.

Poate vei auzi mulți spunând pe aici că îți trebuie multe funde să ajungi expert (sunt o grămadă care cer funde pe nimic). Sunt niște imbecili. Nu e adevărat. Hai să o luăm logic - cu ce ne-ar ajuta să cerșim funde pe degeaba? Cu nimic. Deci numărul fundelor nu prea contează. Contează să iei funde pe merit, nu la întrebări de gen "salut. funda primului raspuns" sau "ce zodie sunteti? daca aveti ca mine funda"...Sper că ai prins ideea.

Ar fi și niște condiții
-să ai minim 2 luni de activitate pe site
-minim 100 de răspunsuri sau 5000 de puncte
-minim 500 de voturi inteligent și folositor.
-numărul fundelor să reprezinte 10% din totalul răspunsurilor.
Dar, cum am spus, nu devii automat expert TPU o dată ce îndeplinești aceste condiții. Le poți îndeplini sau nu, titlul de expert nu se acordă oricui...

Baftă

22 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Trebuie sa rasp la fiecare intrebare, serios si bine, sa nu faci misto de lume, etc... foarte mult timp!

| Lyiia a răspuns:

Buna randy34!
Pentru a fi expert TPU nu este asa usor.
-trebuie sa ai minim 500 de fundite castigate
-raspunsurile tale sa fie cat mai complexe si sa ajute intr-adevar membrii.
-trebuie sa ai un rank cat mai mic, sub 100.
-sa primesti si sa oferi voturi.
Succes in continuare!

| Alexandra18mai a răspuns:

Dupa ce devi expert

| Jango a răspuns:

Trebuie sa strangi foarte foarte foarte multe funde
imi poti da o funda poate ajung si eu expert TPU big grin

| SteFaNiaPiZzy a răspuns:

Pai iti pui poza pe paint sau program de facut poza si scrii: "expert TPU"

| Isabelamaria21 a răspuns:

Buna,

Trebuie sa ajungi si tu expert TPU ca sa fi la fel ca sa ajungi expert TPU trebuie sa ai minim 500 de raspunsuri nu conteaza nici rank-ul si nici vechimea ta pe site si nici numarul de fundite si trebuie sa fi si foarte apreciat de ceilalti useri.

Sper ca am fost de ajutor.

Pa, pa

| BetaAlfaGamaDelta a răspuns:

Sa ai multe multe medalii. funda?

| ArcAnna a răspuns:

Salut.trebuie sa aduni multe fundite

| XKidutzaa a răspuns:

Trebuie sa iei multefunde... daca ai multe o sa iti zic expert TPU si eu incerc

| elena a răspuns:

Ehei...asta ma intreb si eu de doi ani!

| BetaAlfaGamaDelta a răspuns:

Sa ai foarte multe funde. funda?

| LadyBoo_9921 a răspuns:

Trebuie sa ai multe multe rasp. castigatoare happy

| iura_1093 a răspuns:

Trebuie sa ai cele mai bune raspunsuri la intrebari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia au fost alesi experti TPU pentru ca au primit funda la peste 1000 de raspunsuri.deci asta inseamna experienta...

| dragutzyka29 a răspuns:

Pai ca sa fii expert TPU trebuie sa ai peste 100 de funde
sper ca te-am ajutat

| Eu_3289 a răspuns:

Ai nevoie de multe funde si voturi

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La unii care au chenar portocaliu au oferit răspunsuri de calitate (minim 500 de răspunsuri votate ca inteligent/folositor) având o activitate constantă pe site și respectând politica site-ului!
Exemplele astea trebuie să le urmezi și adminii vor hotărî dacă meriți această titulatură sau nu!
Succes.
Pa, pa.

Apache
| Apache a răspuns:

Sa te implici foarte mult, sa dai raspunsuri cat mai folositoare.etc!
... Oricum sansele sunt mici!

| Jessica a răspuns:

Buna.
Nu conteaza fundele ( Exista experti si cu 40-60 de funde ), cum cred 90% din utilizatorii TPU, conteaza continutul raspunsurilor, scrisul caligrafic, sa nu ai limbaj vulgar si trebuie sa ai cel putin 500 voturi folositoare. Trebuie sa iti petreci mult timp pe acest site, ajutand lumea. Bafta in continuare si sper ca ai inteles!

NOname
| NOname a răspuns:

Buna!
Nu conteaza foarte mult nici Rank-ul, nici vechimea ta pe site si nici numarul de raspunsuri castigatoare (fundite), ci calitatea raspunsurilor, cat de mult ai ajutat. Activitatea trebuie sa fie constanta si de calitate. Singure conditii OBLIGATORII (desi au fost si cateva exceptii) sunt: sa ai in total minim 500 de raspunsuri (le poti da intr-o saptamana sau in luni de zile, nu conteaza) si sa ai un raport (numarul raspunsurilor castigatoare impartit la numarul total de raspunsuri) de minim 10%, adica cel putin un raspuns din 10 trebuie sa fie castigator (conteaza calitatea, nu cantitatea!). Tu trebuie sa indeplinesti toate aceste conditii, iar administratorii vor hotara, cand a venit momentul. Ei au ultimul cuvant. Citeste si aceste postari, plus comentariile: http://www.tpu.ro/blog/?p=601 , http://www.tpu.ro/blog/?p=134&cpage=1#comment-8658 !
Succes! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai trebuie sa dai cat mai multe raspunsuri sa fi activ. sa primesti fundite.

| Eva9610 a răspuns:

Trebuie sa ai multe multe multe fundahappy