| Numenoname a întrebat:

Salut, nu am folosit niciodată TPU, e prima mea întrebare, am 24 de ani și acum un an m-a lovit o anxietate la care apărut și depresia, nu știam ce simt până nu am mers la doctor, am avut noroc ca m-a ținut o săptămână și a trecut, după 2 luni am mers într-o vacanță de 5 zile și iar m-a lovit anxietatea dar cu o formă mai ușoară, dar a ținut două săptămâni, am mers la psiholog în acest timp dar nu m-a ajutat deloc, într-un fel mi-am revenit singur, dar simt ca de atunci nu mai sunt eu în totalitate, fericit și cu chef de viață mereu, țin sa spun ca am prieteni mulți, ies din casa sunt sociabil, dar nu înțeleg de ce când ies uneori din zona de comfort sau merg undeva intr o vacanță simt ușor ca ma ia starea asta, acum sunt bine dar aș vrea să știu cum pot să îmi revin total, țin să menționez ca atunci când am stările astea nasoale sunt extrem de sensibil, nu înțeleg de ce, dacă aveți un răspuns m-aș bucura enorm, și da știu, am scris multlaughing mersi mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Totul incepe de la odihna de noapte!
daca culcarea ta se intampla dupa miezul nopti, inseaman ca tu ai deja o acrenta foarte mare de melatonina si serotonina, doi hormoni vitali creierului, care se elibereaza NUMAI cand dormim intre orele 22 si 2 dimineata.
Lipsa acestor 2 hormoni din creier, pentru ca nu se mai produc daca nu dormim, declanseaza boli psihice care incep stari de oboseala, lipsa de concetrare si memorare, depresie, anxietate, atacuri de panica si netrata la timp continua cu paranoia, schitofrenie, diabet, cancere samd.

Daca tu ai ajuns deja la anxietate, inseamna ca ai de ceva vreme depresie si inca nu ai facut nimic sa o opresti sau sa o tratezi la medic.
Daca faci ce trebuie te poti redresa si iti poti revenii, dar trebuie sa: iti impui sa iesi zilnic afara 2-3 ore, sa faci un sport preferabil in aer liber, sa socializezi cu 1-2 prieteni (nu mai multi fiindca este obistor sa le faci pe plac la atatia), si evident, sa fi in pat pus la somn, seara de seara de la ora 22 pana dimineata.
Daca te culci 1 zi pe saptamana dupa miezul noptii, atunci deficitul de hormoni se adanceste, fiinda nu apuca nicium sa-si revina creierul tau si boala continua sa evolueze.