| andrei3312 a întrebat:

Salut TPU, cu cateva zile in urma am avut un accident auto, eu fiind vinovatul, intr-un sens giratoriu am dat cu spatele si am lovit usor o persoana din spatele meu, am tras pe dreapta am vorbit ne am inteles ziua urmatoare sa ma contacteze, din pacate nu mi-a trecut prin cap sa filmez sau ceva, urmatoarea zi m-am trezit cu mesaje de la el amenintandu ma si incercand sa ma intimideze ca el a fost la puscarie, si fugit din tara, si ca daca nu ne vedem in ziua aceia la ora la care dorea el suna la politie si ma baga la puscarie, in aceiasi zi dupa ce a vorbit tata cu el, ne-am vazut si am facut amiabila, si astazi m-am trezit cu apel de la brigada rutiera ca sunt asteptat de urgenta la sectie pentru ca cel cu care am avut accident este in spital cu leziuni din cauza accidentului, intrebarea mea este alta, cum pot face solicitare pentru a putea scoate camerele din zona accidentului, respectivul a facut fals in declaratii scriind ca am fugit de la locul accidentului, si mentionez faptul ca permisul mi-a fost retinut in prima secunda cum am ajuns la brigada rutiera si pe langa permis, mi s-a deschis si un dosar penal pentru accident cu vatamare corporala a unei persoane, ceea ce este total fals, am nevoie de un avocat si camerele de supraveghere scoase pentru a fii proba, in camere se va vede clar cat de usor am intrat in el, asta se vede si la ochiul liber in dauna de la masina lui si se vede pe camera ca nu am fugit de la locul accidentului, ba chiar dupa ce am terminat de vorbit, l-am lasat pe el sa plece primul, si vreau sa va intreb, cate sanse sunt sa castig un proces in instanta cu el daca il dau in judecata pentru calomnie, inselatorie, fals in declaratii, si amenintari de intimidare?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca tu nu ai camere video pe masina nu este obligat nimeni sa-ti de inregistrarea lui de pe masina si nici cei din zona.
Era doar responsabilitatea ta sa te asiguri cand mergi pe sosea, cand parchezi sau cand scoti masina din parcare, ori faci manevre in sensul giratoriu.
Daca omul ala este internat in spital cu leziuni, este clar ca nu are cum sa mimeze leziunile, asdar ai facut accidnet cu victima.

Sa-mi fie cu iertare, dar cum ai luat tu permisul auto, daca nu ai habar nici de lesgilatia rutiera, odata ce ai facut o manevra periculoasa si INTERZIS legal, dand inapoi intr-un sens giratoriu, facand chiar accidnet cu victima?
Pana aici esti 100% vinovat!
Chiar si de faci rost de filmari, tot esti complet vinovat, fiindca ai facut deja 2 ilegalitati majore: ai dat inapoi intr-un sens giratoiu si ai accidentat grav un om, odata ce a necesitat internarea in spital.

Cu toate aceste date nu ai castig decauza in nici o instanta sau tribunal, fiindca esti complet vinovat de accident cu victima, avand deja diosar penal, suspendarea permsiului de conducere pe o perioada de cativa ani si amenda sau chiar puscarie, daca accidentatul decedeaza.