| AlexBideneaua123 a întrebat:

Salut TPU! Este adevarat ca ofiterii de politie sau jandarmerie stau mai mult la birou si subofiterii pe teren? Am auzit de la un prieten si m-ar interesa o cariera in politie sau jandarmerie doar ca nu la birou. Imi place pe teren. Dau si funda

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ofiterii de politie ies si ei pe teren destul de des.
In ce privesc jandarmii, nu au munca de birou aia, ci de teren, de patrulat, de vizitat si verificat diverse puncte si locatii.

| MistarGoGu a răspuns:

Depinde și de specializarea unui ofițer de Politie! Cei de la DIICOT *( crima organizata și terorism ) sau economic o ard mai mult prin birouri!
Și Mafia & teroriștii *( aia cibernetici ) o ard și ei cu mapa de acte în mana sau se ascund în spatele unu laptop de unde îți golesc ție cardurile! Criminalitatea financiara și cibernetica au evoluat muuuult în ultimii 15 -20 ani în pas cu tehnica și internetul!