| Aliosha a întrebat:

Sunt nou pe TPU si vreau sa stiu de ce la majoritatea intrebarilor exista mentiunea dau funda/fundita? Care'i faza?

Răspuns Câştigător
| Cappuccinooo a răspuns:

Buna.
Fundita este "premiul" pe care un user il primeste pentru cel mai bun raspuns.Cu ajutorul funditei primesti si niste puncte in plus, iti scade rankul, devii mai bun.TPU este un site in care ne ajutam unii pe altii si imi place sa cred ca ne aflam pe acest site pentru a ajuta si a fi ajutat si nu pentru fundite.Din pacate exista si alti utilizatori care nu fac tocmai asa si care raspund numai pentru fundite si nu pentru bucuria interioara de a fi ajutat pe cineva.Probabil ca ai vazut pe site o multime de raspunsuri care se termina cu "funditaaa te roog" si asta e dovada.Aflandu-se in probleme si dorind sa primeasca un mic ajutor,userii care posteaza intrebari mentioneaza "rasplata" crezand ca astfel vor fi ajutati mai mult, iar intrebarea lor va fi tratata cu interes.
Sper ca te-am ajutat kiss.Pa, pa.

10 răspunsuri:
| AnneMarri a răspuns:

1. ce-i fundiţa ?
- răspunsul câştigător la o întrebare
- este un fel de premiu care se oferă pentru răspunsul considerat cel mai folositor de userul care a pus întrebarea
2. cum se dă fundiţa ?
- pui o întrebare şi primeţti mai multe răspunsuri
- în dreptul fiecărui răspuns apare o fundă gri pe care , dacă apeşi , se face portocalie
- tu alegi răspunsul cel mai folositor şi apeşi pe funda din dreptul lui
- pe ecran îţi va apărea o căsuţă în care va scrie : „eşti sigur că vrei să alegi acest răspuns ca fiind câştigător?" şi tu apeşi pe „da"
cine primeşte fundiţa , primeşte şi 100 de puncte

| ImmortalQueen a răspuns:

Bunahappy

Fundita asta nu este altceva decat o recunoastere simbolica a ajutorului oferit de cel mai bun raspuns pe care l-ai primit. Asadar, atunci cand pui o intrebare si se aduna un numar suficient de raspunsuri, poti sa-l recompensezi pe cel care consideri ca te-a ajutat cel mai bine, facand click pe fundita gri din partea dreapta a fiecarui raspuns. Bye:*

| ZEU93 a răspuns:

Funda se da pentru cel mai bun raspuns si pentru ea primesti 100 de puncte,si avansezi mai rapid in clasamentul TPU pentru a deveni expert big grin Sub mine ai voturile,poti sa-mi dai unul apasand pe el si pe V de langa el (asa se da un vot,poti alege intre folositor,nefolositor,amuzant,inteligent,stupid).Puncte primesti doar pentru voturile primite ca fiind cotate inteligent sau folositor (cate un punct de vot).

| darielle a răspuns:

Pai funda=raspuns castigator

| Anonima568 a răspuns:

Funda se da la cel mai bun raspuns pe care l-ai primit la o anumita intrebare happy

| Mymymymmy a răspuns:

Funda te ajuta sai multumesti unei persoane care te-a ajutat. daca ai mai multe funde poti deveni expert TPU. sper ca te-am ajutat ceao!:*

| OrangeJuice a răspuns:

Când pui o întrebare si primesti mai multe raspunsuri alegi un raspuns castigator(daca vrei si daca tu consideri ca merita) si ii dai funda. Funda apare in dreptul fiecarui raspuns si este gri. Apesi pe ea si se face portocalie.Nu poti da decat unui raspuns funda.

| smile a răspuns:

Buna! Funda se da atunci cand tu trebuie sa alegi un utilizator castigator pentru raspunsul intrebari pe care tu ai postat-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fundita=raspunsul considerat castigator.Aceasta se da persoanei care consideri ca ti-a raspuns corect dand click dreapta pe acea fundita si gata. Sper ca te-am ajutat.

| SweetDreams_4601 a răspuns:

Poi cele mai bune raspunsuri primesc o panglica dar de obicei intalnesti funda/fundita/fundoi!winking