| Pricked a întrebat:

Voi votati raspunsurile care vi se par amuzante/ inteligente/ eronate?

Am observat ca utilizatorii nu prea mai voteaza, iar inainte se facea asta chiar des (vedeam cate 10 voturi de 'folositor' la raspunsurile bune).

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Nu.
Hai sa vedem putin ce se intampla cu voturile. Ele sunt evaluarea subiectiva pe care un procent mic de utilzatori o face si se duc intr-un loc din care unii utilizatori sunt trimisi intr-o coloana si alti utilizatori sunt trimisi in alta coloana, pe niste pagini, cu rank-uri si tot felul de accesorii iluzorii, de care nimanui nu-i pasa. Deci lumea este sortata oarecum dupa acest numar de voturi pe care il da un procent extrem de mic de utilizatori, dupa emotiile, gusturile, pregatirea lor.
De ce se face aceasta selectare pe baza voturilor? Ca nimeni nu respecta pe cineva doar pentru simplul fapt ca a incasat niste puncte ci pentru felul in care a rezolvat concret o problema. Este?
In momentul acesta, voturile s-au indepartat prin semnificatia lor de la motivatia initiala, ele au devenit nu atat sprijin pentru cel ce le-a acumulat cat au devenit satisfactie pentru cel ce le-a dat cu generozitate.
Eu cred ca a spune o vorba simpla, buna, direct celui ce-o merita( gen "esti bun" " multumesc, imi esti util" " nu-mi este de niciun folos ce bolborosesti tu acolo" etc.) este de mai mare folos decat a apasa pe o biluta verde la care nici nu ne mai uitam. Asta-i ca-n Caragiale, o semnam anonima.
Nu, domnule, ai de facut o remarca in legatura cu un raspuns, fa-o cu toata gura. Spune. Exprima-te. Invata sa-ti asumi analiza. O vorba buna spusa la timpul ei conteaza mai mult decat o biluta de folositor intr-un sertar ascuns.
Uite, eu de ex am fost catalogata ca-s votofoba, adica am frica de voturi. Gresit. Eu doresc sa fiu apostrofata pe bune cand o sfeclesc si doresc sa aflu prerile bune tot in fata, eventual cu argument.
Voturile-s GARGARA, si aia invechita.

26 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, cam obişnuiesc să votez, astfel exprimându-mi părerea în mod tacit.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu, nu sunt obligată să împart opiniile, și aceste voturi sunt "sămânță" de ceartă!
Pa, pa.

| TPU.ro a răspuns:

Din punct de vedere statistic, in ianuarie 2013 au fost oferite 12.858 voturi, iar in ianuarie 2014 9.193.

Utilizatorii voteaza in continuare, desi trebuie sa dea un click in plus pentru a vedea meniul aferent.

Alexandra - TPU

| Leocerba a răspuns (pentru TPU.ro):

Alexandra, stii, ma gandeam ca mult mai clar ar fi de spus asa:
in ianuarie 2013, dintr-un total de X utilizatori, un numar de Z utilizatori au oferit 12. 858 voturi, iar in ianuarie 2014, dintr-un total de Y utilizatori, un numar de Q utilzatori au oferit 9.193 de voturi.
Astfel s-ar fi putut usor observa ca un numar din ce in ce mai mic de utilzatori, dintr-un numar din ce in ce mai mare de membri TPU, voteaza din ce in ce mai putin. Ca, a spune 9.193 de voturi oferite in ianuarie 2014 suna cumva, dar daca s-ar spune si cati utilizatori au votat timp de o luna cele 9 mii de voturi, am vedea de fapt adevaratul procent de persoane care voteaza, ca apoi sa putem sa analizam importanta acestei facilitati pe TPU, necesitatea, gradul de interes etc.

| EarsOfAFox a răspuns (pentru Leocerba):

Numai NOname inregistreaza 1000-1500 lunar. laughing
In esenta, da, numarul utilizatorilor care voteaza e foarte mic.

| Leocerba a răspuns (pentru EarsOfAFox):

You found my soft spot!
Mie chiar asta imi place la NOname.
Ea, daca are un proiect, duce totul pana in panzele albe, pana la capat, se implica, n-are potentiometru s-o faca echilibrat. De ex ii place sa voteze? Pai voteaza nene! Nu se sfieste, nu-i pasa. Pana la urma, astfel de oameni au datele sa faca performanta, sa stii.

| Leocerba a răspuns (pentru TPU.ro):

Asta inseamna ca sunt 296, 5 voturi pe zi, 12, 3 voturi pe ora.
Asta inseamna ca la aprox 5 minute cineva, acolo, in casuta sa, mereu voteaza, desi trebuie sa dea un click in plus pentru a vedea meniul. broken heart

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

"...voteaza, desi trebuie sa dea un click in plus pentru a vedea meniul."

Ne, vreo 5 click-uri în plus. Îţi dai seama câtă risipă? sad

Îmi place că eşti econoamă din fire. Dacă toţi am fi ca tine, am preveni încălzirea globală. Însă comentatul (şi) verbal al fiecărui răspuns faţă de care aş dori să-mi exprim părerea, ar fi o risipă şi mai mare (în ceea ce mă priveşte) şi încă nu m-am ţicnit chiar în halul ăsta.

Eu mă gândeam să revoluţionăm Facebook-ul. Cum îşi permit ăia să-şi instaleze Like-ul, iar unii chiar să-l folosescă?! no talking

| Leocerba a răspuns:

Si ar mai fi ceva.
Am intrebat odata pe utilzatorul TPU. ro ce parere are despre voturi. Pentru ca nu mi-a raspuns, m-am dus de curiozitate la sertarele lui cu voturi. Erau goale. Deci TPU. ro nu voteaza. Poate pentru ca doreste sa ramana impartial, in calitatea de utilizator TPU. Poatepentru ca nu doreste sa-si iroseasca timpul votand, cand sunt atatea si atatea alte probleme derezolvat. Oricare ar fi motivul, ideea este ca nici macar TPU. ro nu voteaza.
Atunci?

| TPU.ro a răspuns (pentru Leocerba):

Acest cont nu voteaza si nici nu va vota. Suntem aici sa ajutam si sa raspundem la intrebarile comunitatii, nu sa fim partinitori, sa aprobam sau sa ne aratam nemultumirea personala fata de anumite raspunsuri.

Alexandra - TPU

| Leocerba a răspuns (pentru TPU.ro):

Fix asa gandesc si eu.
Suntem amandoua in aceeasi barca. big hug Adica nu vreau sa aprob sau sa-mi arat nemultumirea personala prin voturi, de aia nu votez. Simplu. Nu vreau nici sa fiu votata, parțialitatea cat si multumirea personala a celorlalti sau nemultumirea mie nu-mi folosesc, eu apreciez de-o mie de ori mai mult discernamantul exprimat natural, prin cuvinte. Mai degraba ma puneti colo in coada unei liste, ultima ca punctaj, mica-mica si...nevotata dar impacata.

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Eşti dulce-dulce. Abia mă pot abţine să nu te votez. love struck

Chiar nu ţi-e milă de mine?hee hee

| Leocerba a răspuns:

Letsputasmileonthatface, multumesc pentru intrebare, ma simt pe intrebarea ta ca Radagast in padure!
Am pus si eu recent problema voturilor aici: http://www.tpu.ro/......i-pune-de/

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
este foarte adevarat ca nu se mai voteaza ca in trecut, dar eu votez atunci cand imi permite timpul si cand vad raspunsuri demne de votuturi.
O zi frumoasa sa aihappy

| Bacemi a răspuns:

Eu unul nu mai votez, nu ca inainte as fi votat prea des.
In schimb daca vad un raspuns argumentat corect, trag un ochi asupra profilului persoanei.
Si daca si celelalte raspunsuri si intrebari imi sunt pe plac, trimit o cerere de prietenie.
Urmarea cererii de prietenie poate fi sa imi trimita un mesaj sa ma intrebe de ce am facut-o si sa legam o relatie umana sau daca nu, macar vad pe mail intrebarile pe care le pune si astfel nu mai trebuie cand am un pic de timp sa caut intrebari la care sa raspund, stiind ca am deja unele pertinente.
Consider ca e mai important asta decat un loc mai mare in clasament.
Si o spun din proprie experienta.
In schimb raspund la intrebarile din chenarul acela de dupa fiecare intrebare.

| darrio2007 a răspuns:

Da.Votez.Dar cateodata mai uit.

| Fatamuntilor a răspuns:

Si eu obisnuesc sa votez!

| LTAA a răspuns:

Doar când am chef.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Votez(insa doar raspunsurile care ''imi sar in ochi''-ca sa ma exprim asa)
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu votez nimic pe site-ul asta, l-as umple de eronate si as consuma mult timp pe asta asa ca n-am s-o fac, nu se schimba nici-o situatie si e vorba de timpul meu pretios.
Daca e ceva interesant, imi arat aprecierea cand am chef cu un simplu comentariu. In rest, extrem de rar ma mai face ceva sa rad pe site-ul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se mai votează de vreo doi ani și jumătate, opțiunea de votare este ascunsă, astfel încât nu îți mai sare în ochi și aproape că uiți (cel puțin în cazul meu).

Mai votez când nu am nimic de adăugat sau când mă impresionează ideea, mă regăsesc, îmi confirmă sau infirmă ceva.

Simțiți-vă complimentați, yay!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu obisnuiesc pentru ca nu pot da si o explicatie la votul aferent.La mine insemna total altceva voturile.

| Leocerba a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact. Valoarea evaluarii ar trebui sa fie urmata de o minima explicare. Hotarasti ca-i gresit sau nefolositor? Fa curat in spatiul public TPU. ro si explica foarte clar unde sta greseala, numai asa ne putem curata si corecta cu totii, nu aruncand cu voturi dupa unu`si altu`. Hotarasti ca-i bine? Intr-o lume confuza in care ni s-a acrit de expresia" Nu mai avem sistem de valori" "Nu mai stim ce-i bine si rau" ar fi chiar indicat sa ne explicam emotional sau rational, ma rog, de ce ne place un raspuns. Da... pierdem timp...e adevarat. dar mai bine dai 3 raspunsuri si consolidezi o parere decat sa mitraliezi 100 de raspunsuri pe zi, pe care sa le si scrii gresit de disperat ce esti sa raspunzi. Nu arde! Hai sa incercam un pic sa explicam, facand lumina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leocerba):

Ca sa se faca asta, persoanele care spun adevarul intr-un mod mai ofensiv sau prea ofensive pentru persoanele sensibile, trebuie sa se schimbe si nu cred ca multe uragane vor deveni curcubee de dragul calitatii. Am primit acum ceva timp de vreo 2-3 ori raspunsul ceva de genul "ce te bagi in seama?" nerealizand ca este un site public si asta ar trebui sa explice interventia.

| EarsOfAFox a răspuns:

Votez doar raspunsurile care-mi plac intr-un mod deosebit sau raspunsurile care imi displac intr-un mod la fel de deosebit.
Da, asa e, nu prea se mai voteaza ca prin 2010, 2011. Eh, mai bine, din punctul meu de vedere. Sa stii ca inainte chiar erau multe plangeri in privinta asta, plus ca Eronat se numea inainte Stupid, totodata si asta un motiv pentru care nu se mai voteaza negativ la fel de mult, nu doar ca voturile sunt ascunse si mai trebuie dat click undeva ca sa le vezi.

Cel mai bine e din punctul meu de vedere sa existe voturi anonime(doar utilizatori logati) si simple gen thumbs up/down. Se lasa astfel mai putine interpretari.

| AnyAnA99 a răspuns:

Da,de obicei votez, insa doar raspunsurile care mi se par deosebit de folositoare/amuzante/ inteligente sau cele care chiar sunt nefolositoare sau eronate happy