| Daisy. a întrebat:

Am si eu o intrebare:am 9 bile... dintre care 1 este mai usoara dar nu stim care...am la dispozitie o balanta... dar doar 2 masurari...cum fac sa aflu care este bila cea usoara?

Răspuns Câştigător
| cîrne a răspuns:

Pai facem in urmatorul fel:grupam bilele cate trei.astfel punem prima data trei bile intr-un taler si alte trei in celalalt taler. daca sunt egale, inseamna ca bila se afla intre cele necantarite, iar daca nu sunt, se afla in talerul ce s-a ridicat.astfel, dupa ce le-am depistat pe nenorocite, lucram doar cu ele trei. punem una intr-un taler, inca una in celalalt taler, iar pe ultima o lasam pe dinafara.de aici te descurci si tu.

4 răspunsuri:
| ingeras14 a răspuns:

Poti sa afli daca te duci la scoala si invetibatting eyelashes! da dc ai pus intrebarea la trivia/amuzante?laughing

| Daisy. explică:

Nu e temano talking... daca chiar te deranjeaza nu raspundephbbbbt

| thechosenone a răspuns:

Foarte simplu! incerci de 9 oriwinking e o logica care presupune probabilitateahappy

| canarita a răspuns:

Cantaresti fiecare bila in raport cu celelalte...

Întrebări recente