| anonim_4396 a întrebat:

Ati vrut poveste, poftim.
Poveste - Racoczy Marsche
PROLOGUL.
Era o zi foarte friguroasa de iarna, ningea tare, ma intorceam acasa de la concertul care-l dadusem, pe drum am vazut-o pe o veche colega de clasa era Daisuki am intrebat-o
-Ma mai tii minte? am intrebat eu.
-Cum sa nu, Dante Liszt dupa cum imi aduce aminte memoria, cum sa nu tin minte toate nazbatiile pe care le faceam la scoala impreuna, spuse ea.
- Vii la un ceai la mine acasa, poate mai vorbim ceva ca nu te-am vazut deja de multi ani.
-Desigur!, exclama ea.
Amandoi ne porniseram acasa, ea se schimbase foarte mult de la absolvirea liceului, o tineam minte o fire foarte jucausa si firava, cine stie cum e acum, dar infatisarea i-a ramas aceeasi doar ca e si mai frumoasa.
- Cum de ai ajuns aici la Budapesta? credeam ca esti in Romania.
- Am venit sa-mi vizitez parintii, mei, cu tristete spuse ea.

Apoi mi-am amintit ca parintii ei murisera cu 2 ani in urma timpul dupa ce s-a aprobat tratatul de la Saint-German in urma caruia s-a desfiintat Imperiul Austro-Ungar, fuse o rascoala a rebelilor yugoslavi si villa parintilor ei a fost asediata, cred ca se ducea la cimitirul lor.
O intrebasem :
- Unde ramai peste noapte?
- La un hotel, raspunse ea.
- Hai ramai la mine ca nu ne-am vazut de mult, si poate iti cant ceva la pian.
- Bine, dar sper sa nu te deranjez, spuse ea cu putina rusine.
- Fara griji, traiesc singur, nu am pe nimeni, am o casa mare mostenita de la bunicul meu Franz Liszt, el m-a indrumat in viata, am spus eu cu un mare patos.

Ajunsem acasa si ne pusem paltoanele pline de zapada in cuier.
- Treci in camera, simte-te ca acasa, eu ma duc sa pregatesc niste ceai.
-Bine.
Doar ca ea se ratacise si ajunse intr-o camera unde erau toate manuscrisele scrise de bunicul meu, si fotografii cu mine si cu familia mea, ea se uita la ele cu o blandete mare.
- Aici esti? intrebasem eu.
- Frumoasa familie, spuse ea.
- Stiu, acum hai an camera ca se raceste ceaiul, spusem eu.

Am inceput sa vorbim si am aflat ca ea acum lucreaza la facultatea de filosofie din Bucuresti, si ca vrea sa se mute in Ungaria cu traiul din cauza ca aici sunt conditii mai bune de trai, fiindca in Romania se fac mari revolte si e pe cale sa se inceapa razboi civil. Ne uitatam cu tandrete unul la altul dar nu ne faceam niciun compliment. Atunci ea ma ruga sa-i cant la pian si eu ma asezasem si incepusem a canta Liszt -Consolation No 3 ( puteti sa ascultati daca vreti, o sa va creeze atmosfera placuta ), dupa ce am terminat de cantat am inceput sa ne uitatam lung unul la altul dar dar brusc s-a auzit o baconitura la usa... Va continua, scrieti daca v-a placut si fac continuarea.

32 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

"-Unde ramai peste noapte?

- La un hotel, raspunse ea.

- Hai ramai la mine ca nu ne-am vazut de mult, si poate iti cant ceva la pian.
"
Aw smug

Ps: Ai somnifere in ceai? Just askin' ^_^

| KillMePlease a răspuns:

,,văcuţa milcka"

| anonim_4396 explică (pentru KillMePlease):

Dece >?

| KillMePlease a răspuns (pentru anonim_4396):

de ce*
winking

| anonim_4396 explică (pentru KillMePlease):

Special am scris asa, cred laughing, cinei vacuta milka eu? mi-ar placea sa fiu

| Croampa a răspuns (pentru KillMePlease):

Vacuta milcka,
Roberto e olimpic
Nu stiu ce sa zic
Ma com-plic
Faceam *** pe-intunecat
Si-am bagat *** in ***
Si borcanele e om
Yahoo punct com
Nu refuza un ***
Ca nu-i frumos
Di te prind te dau la caini
Cinci sos
Nu e viata dupa moarte
Da bine mo, nu se poate
Si daca *** *** ce?
*** *** da de ce?

Refrenu' X2

| KillMePlease a răspuns (pentru anonim_4396):

cine-i*winking
,, văcuţa milcka" e o,, milcka" văcuţa

| KillMePlease a răspuns (pentru Croampa):

*paradis-dis-dis*

| Croampa a răspuns (pentru KillMePlease):

Si Dante e fan, de aia a scris asa! big grin

| anonim_4396 explică (pentru KillMePlease):

Ap asa si n-am inteles ce-i cu vacuta.

| anonim_4396 explică (pentru Croampa):

La cate puncte puncte sunt acolo, n-am inteles nimic straight face.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Gata ma apuc sa scriu partea a 2-a.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

smug.

| Croampa a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Nu-s puncte, sunt stelute
2. Uite linkul cu melodia concreta, intreaga:

https://youtube.com/? reload=7&rdm=1kw4oo4nrwatch? v=134yb2SYnrg

| KillMePlease a răspuns (pentru Croampa):

T.N.T
\m/

| anonim_4396 explică (pentru KillMePlease):

Ce-i Cu VACA milka!?

| KillMePlease a răspuns (pentru anonim_4396):

e vedetă
*yuhuu*

| anonim_4396 explică (pentru Croampa):

Nu functioneaza linkul straight face.

| Croampa a răspuns:

Nu-mi plac melodiile la pian! straight face

| Suck a răspuns:

Prea mult de citit, publicul e lenes.

| anonim_4396 explică (pentru Suck):

Eu cred ca asta-i putin, tu esti lenes nu publicul laughing

| Suck a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarat graiesti privighetorule.

| anonim_4396 explică (pentru Suck):

Sunt flatat blushing

| Suck a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit ultima propozitie. Continua, mi-a placut.

| VibeTrix a răspuns:

Tare

| anonim_4396 explică (pentru VibeTrix):

Stiu blushing

| VibeTrix a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu l-am citit laughing

| anonim_4396 explică (pentru VibeTrix):

Oricum e tare.

| VibeTrix a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing) Sa zicem.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar vreau sa stiu cum se continua.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai ca merge. continua.
Ba da nu-mi pui nimic in ceai, da?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Voi posta a 2-a parte cand o vor citi mai multi.