| Tron a întrebat:

Avem un vas de 5 litri si altul de 3 litri, cum turnam in vasul de 5 litri fix 4 litri?

Răspuns Câştigător
| Shift a răspuns:

Umplem vasul de 3l si il varsam in cel de 5l. Mai umplem inca o data vasul de 3l si varsam iar in cel de 5l [atat cat incape]. Ceea ce ramane in vasul de 3l reprezinta 1l. Varsam ceea ce e in vasul de 5l, punem litrul din vasul de 3l in cel de 5l, umplem din nou vasul de 3l si turnam in vasul de 5l. Acum avem 4l. big grin

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui fiecare vas intr-un gradat si afli

| NoChanceForUs a răspuns:

Umplem vasul de 3 litri full, turnam, apoi mai punem un litru in ala de 3 litri si turnam iar.Matematica ne arata ca acum sunt 4 litri.

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Stand pe tron

| giuly a răspuns:

Cu ajutorul gurii mutam apa dintr-un vas in altul.

Întrebări recente