| anonim_4396 a întrebat:

.as avea si eu o intrebare..stiti cumva cum se numesc chestiile astea gen..capra calca piatra piatra crapa etc? si stiti vreun site unde pot gasi de astea? multumesc:*:*:*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toti tinerii, care vor sa devina actori, fac aceste exercitii de dictie..."Rica, nu putea sa zica, Rau, ratusca, ramurica...", pentru ca "asa crapa capul caprei, cum a
crapat piatra in patru"..."fluture pe punte, fluture sub punte","Stan cu Stanca sta-n castan", "Fata popii napi manca si prin gard, napi iti da"...suna naspa, dar este teatru...si mai sunt foarte multe. expresii, dar, pe toate le spui, tinand, neaparat, un creion intre dinti...metoda este buna pentru toata lumea, dornica sa aiba o dictie perfecta...va urez multe"Succesuri'... c-asa-i in teatru... vorba lui Constantin Tanase...

5 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

INCURCATURI DE LIMBA pe romaneste. Vezi mai multe aici: http://www.geocities.com/tavilis/incurcaturi.htm

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu stiu ca sunt niste exercitii de dictie dar am gasit asa:
"Încurcăturile de limbă (numite şi îmbârligături de limbă sau sclinteli de limbă) sunt cuvinte sau propoziţii a căror citire, înţelegere sau exprimare orală se realizează cu destulă dificultate. "
http://www.geocities.com/tavilis/incurcaturi.htm
http://www.roportal.ro/discutii/ftopic7412.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se numesc incurcaturi de limba. cauti pe google incurcaturi de limba si gasesti cate vrei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe incurcaturi de limba cauti google