| Welcome.to.my.word a întrebat:

Care sunt insusirile unei persoane punk?
Dau fundita.happy

16 răspunsuri:
| User a răspuns:

Pai
-freze taiate cu toporu': http://www.shiny-hair.com/wp-content/uploads/2008/07/haircuts-punk-c1.jpg
-haine negre si roz. de obicei negre cu patratele roz
Cam atat. a, si is cam dilai.

| Marii a răspuns:

@paul27: amesteci punk-ul cu emo, punkisti nu au unghii roz! Daca nu cunosti, mai bine nu-ti da cu parerea.
@alexandros: punk is not dead!
http://putindaultra.3xforum.ro/......i_punker_/

| Psycho a răspuns:

Haine negre si roz?! jesus christ. laughing oamenilor, lasati-o balta.pe bune.
ce conteaza care sunt insusirile punkerilor? o persoana poate asculta punk si tu sa nici nu-ti dai seama.nu trebuie neaparat sa te imbraci intr-un anumit fel ca sa asculti un anumit gen de muzica. poti sa asculti rapp, rock, manele, house, s. a. si sa te imbraci. iar ceilalti sa nici nu-si dea seama ce gen de muzica asculti.nu cred ca are importanta felul in care te imbraci, atata timp cat te simti bine in pielea ta.

| Ionutzsa a răspuns:

Citez -> "exista punkeri si punkeri... unii au creste, altii's vegetarieni/vegani, unii beau si fumeaza, altii dinpotriva, is straight edge, unii's anarhisti sau de alte orientari politice/culturale. thus, punkerii, (sub)cultura punk se dovedesc a fi extrem de diversi. si totusi, ce inseamna de fapt sa fii punker?

subcultura punk este definita de concepte precum individualismul (libertatea individului fata de societate, fata de care refuza sa se subordoneze), anti-authoritarianism (no clue cum se traduce asta in romana), anarhsim, libertate de opinie, sau etica. ideologia punk este, de obicei, transpusa pentru a capata expresie cu ajutorul muzicii punk, al fanzinelor si al spiritului DIY (do it yourself -aici intra si celebrul motto "don't hate the media, become the media" sau sloganul "DIY not EMI")
suna foarte complex nu?! si totusi, de ce sunt perceputi astazi punkerii ca fiind o adunatura de drogati-betivi cu infatisare nonconventionala, uneori chiar violenti? nu am decat doua motive: #1: pentru ca marea majoritate a oamenilor nu este interesata de aceasta subcultura si o judeca numai dupa infatisare, fara sa caute si sa inteleaga o anume ideologie ascunsa dedesubtul crestelor, al hainelor taiate si al muzicii zgomotoase; si #2: pentru ca pana si in randurile punkerilor sunt unii care nu cunosc adevaratul sens al conceptiei de "a fi punker" si se comporta asa cum cred cei amintiti mai sus ca se comporta toti punkerii...asadar e un intreg cerc vicios.

miscarea punk in Romania...nu stiu cat de prezenta e, stiu doar ca nu a apucat sa se dezvolte cum trebuie. in Bucuresti is o gramada de pusti care se declara punkeri fara sa aiba nici cel mai mic habar ce presupune asta, cum s-a nascut muzica al caror fani se declara sau ce atitudine sa adopte in calitate de "punkeri"...
pentru ei totul se reduce la o infatisare cat mai nonconventionala, la stat pe strada si facut cheta, la betii, iarba si dixtratie...

sa fii punker inseamna, pentru mine, nu sa-ti tragi o creasta cat mai mare, sa porti bocanci cu bot de fier, jeansi rupti, sa ai pierce-uri, pins sau patch-uri, ci sa ai o anume atitudine (toate cele ce tin de imagie s'au nascut tocmai pentru a sustine aceasta atitudine, si nu pentru a o inlocui!)...
ca punkeri ar trebui sa adoptam o atitudine cat mai construcitivista. ce presupune asta? simplu, trebuie ca in calitate de punkeri sa fim uniti si sa facem ceva in conformitate cu acele ideologii pe care noi le sustinem...sa ajungem sa revolutionam lumea nu prin violenta ci prin cultura, mentalitate si mai presus de orice, toleranta."

| ionoion a răspuns:

Punk-u ii mort de mult, da-l incolo.

| madalinutza a răspuns:

Poi.
persoanele punk au niste tunsori asemanatoare rock'erilor;)

tenisi sau bocancii lungi.

sunt si niste chestii ciudate
in forma de creasta pe care le pun in cap;))http://farm1.static.flickr.com/182/370606846_9ee7f77139.jpg asa ceva:P
si arata ft ciudat
Au multe piercinguri;)). multe bratari.negre
mai ales in nas, limba etc:)
Unii poarta si manusi.
Mie una nu-mi plac:| arata ft ciudat
uite un exemplu: http://www.milehighcomics.com/sandiego/sdcc2006/saturday/cutepunk.jpg

| andreea7520 a răspuns:

Punkerii au tunsori ciudate, creasta imensa si se imbraca deseori in chestii cu carouri (da un google search si vei afla mai muuulte) happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Persoanelelor care sunt cu adevarat punk, nu le pasa de ce inseamna a fi punk. Nu se imbraca intr-un fel doar ca sa fie punk...asa ca renunta! Deja o greseala care nu-ti permite se fi punker adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun intelegator

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hahaha

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

**** ****...nu ma luati voi pe mine cu din astea sunt punkist...chiar si anarchyst aste nu-s pentru voi

| Deadpool a răspuns:

Daca vrei neaparat sa stii ce inseamna a fi punker si sa fi iti spun eu: Nu tine neaparat de toale si de creasta ci de atitudine, sa ai o atitudine agresiva dura daca te deranjeaza unu il bati pana se invata minte si nu te mai deranjeaza, sa injuri foarte des si sa faci ce-ti place tie(sa faci ce vrei) sa fi liber! Sa incalci orice regula! Si eu sunt Punker si sunt mandru de asta!

| Anonimă1666 a răspuns (pentru Deadpool):

rolling on the floor laughing Așa fac și eu, bravo mă, punkerii la puterewinking

| baxbunny a răspuns:

Iti raspund eu mai exact sa fi punk... sa fi punk inseamna in primul rand sa nu ai fite. de fapt sa urasti fitele. sa porti culori stridente. cum ar fi roz metalizat sa asculti muzica punk (pink) sa ai creasta sau tepi nu stiuh nu prea am chef acum dar iti mai scriu eu in alta zi pentru ca sunt punk tongue :*

| faragriji a răspuns:

Nu se refera neaparat la tunsori ciudate. Si la comportament ciudat. E un fel de stil de viata mai nebun mai nonconformist.
Binenteles trebuie sa fie imbracat si 'frezat' ca o persoana punk.
In general se imbraca mai colorat. cei drept nici foarte colorat dar nici numai in negru. Dar. nu intodeauna remarci o pers punk dupa freza sau modul de a se imbraca. exista 'punkeri' care arata normal au o freza normala (poate putin 'mai sculata' (freza)). si totusi asculta punk. Ideea e ca Punkerii sunt mai ok ca Emo sau ca Manelisti. Mai ales ca acum mai nou manelarii sunt 'emo'...happy
Sper ca nu am uitat ceva

| skillet_3712 a răspuns:

Deci in primul rand mai toti confundati punkerii cu emo(carouri si mai nu stiu ce)si din cate stiu o insusire nu reprezinta felu cum arata\se imbraca persoana respectiva.Deci,in mare punkerii vor libertate de exprimare(`do everything their own way`)...Si inca ceva nu toti is anarhisti.cum zic unii