| fetitaCUPiscoturile a întrebat:

Cazul 1:
Avem un om mut. Il cheama Andreas. El vrea sa cumpere o periuta de dinti. Asa ca intra in magazin. Cum se exprima Andreas?
Raspuns: Andreas incepe sa imite in fata vanzatorului actiunea de spalare a dintilor cu o periuta, acesta il intelege si reusesc sa faca tranzactia.

Cazul 2:
Avem un om orb. Il cheama Valentin. El vrea sa cumpere o pereche de ochelari de soare pentru a evita situatiile cand ii deruteaza pe ceilalti din jur cu privirea sa fixa, lipsita de expresie. Asa ca intra in magazin. Cum se exprima Valentin?

1 cu ajutorul degetului mare si al aratatorului de la fiecare mana construieste niste cercuri imaginare pe care le pune in dreptul ochilor, imitand actiunea de a se uita prin ochelari - vanzatorul il intelege si reusesc sa faca tranzactia
2 cu ajutorul degetului mare si al aratatorului de la fiecare mana imita actiunea de apucare si asezare a unor ochelari pe nas si pe dupa urechi - vanzatorul il intelege si reusesc sa faca tranzactia
3 merge la raftul de ochelari si pune mana pe o pereche - vanzatorul il intelege si reusesc sa faca tranzactia
4 oricare din variantele de raspuns de mai sus
5 alt raspuns

"gasita pe un site mi s-a parut interesanta!"

Răspuns Câştigător
| DaVà a răspuns:

6.Se scarpină în c*r şi-l ameninţă că-l împuşcă în cap

8 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Ma simt putin zapacit, asa ca aleg varianta 1.

Later edit: Stiam ca voi da cu duda de bara.

| CastraveteMurat a răspuns:

5.alt raspuns, e orb nu mut poate sa spuna pur si simplu la vanzator : "Nene da si mie o pereche de ochelari de soare! smug" nu are rost sa faca atatea gesturi stupide cand poate sa deschida gura si sa ceara! ca de asta pot oamenii sa vorbeasca [mai ales rromi, din pacate rromi sunt niste specimene esuate pentru ca stiu doar sa ceara straight face si mut sa fie, tot cere laughing ]

| totGumã a răspuns:

5.Nu'i mut doar nu?

| totElodia a răspuns:

Tare faza cu periuta de dinti.

| Shiva a răspuns:

5.ii cere vanzatorului o pereche de ochelari. E orb nu mut.

| LifeFail a răspuns:

5) alt răspuns.
Nu e mut, deci deschide gura şi cere o pereche de ochelari de soare.
Baftă!

| ReggaeGirl a răspuns:

5.alt raspuns Doar daca e orb poate sa vorbeasca. "Da-mi si mie o pereche de ochelari"

| Wladutz a răspuns:

5.alt raspuns
Omul e orb si nu e mut deci poate sa ceara singur o pereche de ochelari.

Mda stiam de mult faza.

Întrebări recente