| andreiutzucu a întrebat:

Ce a aparut primul/a oul sau gaina? FUNDA CEl mai inteligent raspuns

19 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Pralină a răspuns:

Am o intrebare pentru aia care au zis gainabig grin:

-fratilor(in cazul de fata si surorilorbig grinbig grin)a fost prima gaina nu zic nimic. Dar gaina aia de unde a aparut-de la Dumnezeu dar daca nu a iesit din ou cum creeaza ea mai departe ouale? Adica daca nu iesea din ou probabil ziceam ca e mami-fer.

| NobodyHeree a răspuns:

Eu spun ca gaina a fost prima deoarece Dumnezeu a creat prima data oul, dar gaina de geloasa ca nu ea a fost prima, a calcat oul si asa a ramas ea laughing

| pwp a răspuns:

Pai gaina.pentru ca Dumnezeu a creat animalele direct, nu prin oua!
pa-pa happy

| kiky278 a răspuns:

Deci...stupida intrebare

Daca ne gandim logic vom zice ca din ou se naste gaina dar oul e facut de gaina. Daca ne gandim din punct de vedere religios Dumnezeu a creat mai intai animalele adica gaina deoarece oul nu e animal.
Deci raspunsul este gaina!

| Gentiana a răspuns:

Gaina, pentru ca ea a facut oul la randul eilaughing

Răspuns utilizator avertizat
| saymoon a răspuns:

Bine sa judecam logic.La inceput Dumnezeu a creat cate o pereche de animale : femela si masculul.Deci desigur daca e vorba despre asta, nu a facut in locul cocosului si a gainii, 2 oua.
Concluzie: Primul a fost gaina. O explicatie mai logica decat atat nu stiu.
Craciun fericit, Andrei.

| Deni7 a răspuns:

Cum din coasta lui Adam a aparut Eva, din oasele de cocos a aparut gaina, iar din gaina oul.Deci primul a fost cocosul.big grin

| Armyanka a răspuns:

Nustiu...sincer.Daca spun OUL ma întreb ->Cine a făcut oul?
Si dacă spun->Dumnezeu a hotărât ca găina sa fie prima.De ce?->Daca primul era oul...cine îl clocea? FUNDITA?

| мяaρѕмσкє a răspuns:

Un filozof şi cercetător britanic a rezolvat enigma veche de mii de ani, „ce a fost mai întâi, oul sau găina?", descoperind că oul a existat înaintea găinii.

Cheia enigmei milenare constă în faptul că materialul genetic nu evoluează pe parcursul vieţii unui organism viu, în consecinţă prima pasăre care a devenit găină a trebuit, mai întâi, să existe ca embrion în interiorul oului.

Profesorul John Brookfield, de la Universitatea din Nottingham, estul Marii Britanii, declară că organismul din interiorul oului are acelaşi ADN ca şi găină în care a evoluat. Brookfield, specialist în genetică evolutivă, a declarat: "Putem conchide fără nici un dubiu că prima materie vie a speciei este oul. Oul a existat înaintea găinii".

Concluziile profesorului Brookfield au fost susţinute de profesorul David Papineau de la King’s College din Londra şi de preşedintele federaţiei britanice a crescătorilor de pui (Great British Chicken), Charles Bourns. Papineau este de părere că primul pui a ieşit dintr-un ou al altei specii. Bourns a declarat şi el publicaţiilor The Times, The Daily Mail şi The Independent că "ouăle au existat înainte de apariţia primului pui de găină".

| Șttefania a răspuns:

Si eu am pus intrebarea astahee hee
Pai gaina a fost prima. Dumnezeu a facut gaina si gaina oulbig grin

| FaraNume_7993 a răspuns:

S-a gasit raspunsul la una dintre cele mai vechi intrebari filozofice.

Ce a fost prima data? Oul sau gaina?

Un filozof, un cercetator si un crescator de gaini au gasit impreuna raspunsul.

Cheia la aceasta intrebare este faptul ca materialul genteic la aniamle nu se schimba.Prin urmare gaina trebuia sa existe ca embrion in ou.

Profesorul John Brooksfiels, de la Universitatea Nottingham, a ajuns la

concluzia ca din aceasta cauza organismul viu din coaja ar avea acelasi DNA ca si gaina in care s-a transfomrat.De accea primul lucru viu, care face parte din specia gainilor este oul.

Concluzia este ca mai intai a fost oul si apoi gaina.

| მղղzყ a răspuns:

Un filozof si cercetator britanic a rezolvat enigma veche de mii de ani, "ce a fost mai intai, oul sau gaina?", descoperind ca oul a existat inaintea gainii. Cheia enigmei milenare consta in faptul ca materialul genetic nu evolueaza pe parcursul vietii unui organism viu, in consecinta prima pasare care a devenit gaina a trebuit, mai intai, sa existe ca embrion in interiorul oului. Profesorul John Brookfield, de la Universitatea din Nottingham, estul Marii Britanii, declara ca organismul din interiorul oului are acelasi ADN ca si gaina in care a evoluat. Brookfield, specialist in genetica evolutiva, a declarat: "Putem conchide fara nici un dubiu ca prima materie vie a speciei este oul. Oul a existat inaintea gainii". Concluziile profesorului Brookfield au fost sustinute de profesorul David Papineau de la King's College din Londra si de presedintele federatiei britanice a crescatorilor de pui (Great British Chicken), Charles Bourns. Papineau este de parere ca primul pui a iesit dintr-un ou al altei specii, probabill al unei reptile. Bourns a declarat si el publicatiilor The Times, The Daily Mail si The Independent ca "ouale au existat inainte de aparitia primului pui de gaina".

| მղղzყ a răspuns:

Un filozof si cercetator britanic a rezolvat enigma veche de mii de ani, "ce a fost mai intai, oul sau gaina?", descoperind ca oul a existat inaintea gainii. Cheia enigmei milenare�consta in faptul�ca materialul genetic nu evolueaza�pe parcursul vietii unui organism viu, in consecinta prima pasare care a devenit gaina a trebuit, mai intai, sa existe ca embrion in interiorul oului. Profesorul John Brookfield, de la Universitatea din Nottingham, estul�Marii Britanii,�declara ca organismul�din�interiorul oului�are acelasi ADN ca si gaina in care a evoluat. Brookfield, specialist in genetica evolutiva, a declarat: "Putem conchide fara nici un dubiu ca prima materie vie a speciei este oul. Oul a existat inaintea gainii". Concluziile profesorului Brookfield au fost sustinute de profesorul David Papineau de la King's College din Londra si de presedintele federatiei britanice a crescatorilor de pui (Great British Chicken), Charles Bourns. Papineau este de parere ca primul pui�a iesit dintr-un ou�al altei�specii, probabill al unei reptile. Bourns a declarat si el publicatiilor The Times, The Daily Mail�si The Independent ca "ouale au existat inainte de aparitia primului pui de gaina".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1)Daca nu se specifica ce tip de ou atunci OUL. Ganditi-va ca nu a fost gaina primul animal care a depus un ou.

2)Din punct de vedere evolutionist gaina pentru ca un animal care semana cu o gaina a depus un ou iar datorita unei schimbari accidentale de adn a iesit o veritabila gaina care apoi a facut un ou.

3a)Biserica va alege gaina conform teorii creationiste. Voia Lui a fost ca la inceputul lumii sa ne putem bucura de ombleta.

3b)Dumnezeu putea sa faca mai intai fie oul, fie gaina. Problema e ca, daca facea oul mai intai, trebuia sa mai stea chiar el sa-l cloceasca, asa ca a hotarat sa faca gaina mai intai. Numai ca, gaina aceea trebuia sa faca oua, ce trebuiau sa fie fecundate, asa ca, inaintea gainii a facut cocosul, iar gaina a facut-o dintr-o coasta de-a cocosului. Problema este ca cocosul, ca sa fecundeze ouale gainii, trebuia sa aiba el insusi oua, asa ca, inaintea gainii, Dumnezeu a facut ouale cocosului!

4)Un filozof, un cercetator si un crescator de gaini au gasit impreuna raspunsul.
Cheia la aceasta intrebare este faptul ca materialul genteic la aniamle nu se schimba.Prin urmare gaina trebuia sa existe ca embrion in ou.
Profesorul John Brooksfiels, de la Universitatea Nottingham, a ajuns la concluzia ca din aceasta cauza organismul viu din coaja ar avea acelasi DNA ca si gaina in care s-a transfomrat.De accea primul lucru viu, care face parte din specia gainilor este oul.

5)Parerea mea este ca extraterestii au furat niste oua. Le-au modificat genetic si asa au creat niste super gaini care pe urma au ridicat piramidele. Intre timp stramosul primului fast food a modificat la randul lui ouale ca gainile sa fie supraponderale si screlozate. In toata acesta poveste nu apare cocosul pentru ca gainile se emancipeaza si cred ca se pot clona singure...
Am dat si raspunsuri mai nebune... dar sper ca te-am amuzat si ca te-am lamurit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cocosul?happy

| BrunetteBarbiie a răspuns:

Gaina pentru ca Dumnezeu a lasat pe Pamant fiecare animal in parte.

| Anonymousذلك a răspuns:

Ce? Oul desigur, fiindca subiectul rasounde la intrebarea cine? ce? iar oul este un lucru neinsufletit si deci oul. Dar daca intrebarea era adresata cu: Cine a aparut primul/a oul sau gaina? raspunsul ar fi fost gaina. Funda plzz!