| savette a întrebat:

Ce anume determina imprimeul fiecarei zebre in parte?

Răspuns Câştigător
| cube a răspuns:

Mariana este vorba de un camuflaj care functioneaza doar in grup de mai multe zebre, sa spunem, 20. Punete tu in locul unui leu care vrea sa vaneze o zebra, ai sa ti alegi prada si ai sa incerci sa o ataci, in momentul acela cele 20 de zebre vor fugi. Acum te intreb, mai stii care era zebra pe care ai planuit sa o vanezi? Cred ca nu, pentru ca se creeaza un efect optic iar daca nu ma crezi informeazate.
Cat despre amprentele de pe blana lor, chiar nu stiam ca sunt unice precum amprentele la oameni. Merci!

5 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Genele fiecareia, cred.

mariana
| mariana a răspuns:

Dungile zebrei sunt personalizate, ele sunt unice pentru fiecare exemplar in parte, asa cum sunt si amprentele digitale pentru oameni. Ele se transmit genetic si definesc aceasta specie de animale. Cred ca este important sa stii ca zebrele sunt cai salbatici africani, cu blana vargata. Cea mai cunoscuta specie de zebra este "Equus grevyi", inalta de 1, 5 m. In lume exista 6 specii de zebre dintre care eu iti exemplific Zebra cuaga (Equus quagga), si Zebra de munte (Equus zebra). Datorita blanii lor foarte frumoase, specia a fost vanata si acum este amenintata cu disparitia. In libertate mai traiesc cca 7000 de exemplare.
Eu ti-am dat aceste detalii, pentru a vedea si alte aspecte decat cele legate de blana lor frumoasa, ele sunt o minunatie a naturii si ar trebui protejate si nu vanate, ori haituite. Intrebarea ta mi s-a parut putin bizara insa m-am hotarat sa-ti raspund pentru a cunoaste mai multe aspecte ale acestui animal decat cel privitor la dungile sale. Am vazut raspunsul data de "cube", nu cred ca desenul zebrelor este pentru ca ele sa fie camumflate, deoarece culorile lor sunt combinate din alb si negru si nu prea gasesti in natura camumflaje de acest gen. Este si acela un punct de vedere.

| cube a răspuns:

Imprimeul, functioneaza ca un camuflaj, dar este folosit doar in grup. Este de apreciat ca au un camuflaj unic, nu de a se ascunde ci de a induce in eroare pradatorii.

| bubu_7778 a răspuns:

Imprimeul se determina genetic.Fiecare om si/sau animal are un cod genetic unic.

| AsaMaCheamaPeMine a răspuns:

laughing hai ca asta-i buna