| another_emo_girl a întrebat:

Cine stie un mod rapid si distractiv de e a invata lectii mu tocmai usoare(istorie, geografie etc)?

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

I-mi aduc aminte ca jucam un joc tocmai despre geografie legat de munti, ape campii, tari, orase ...etc. Cel care retinea cele mai multe la o anumita litera era castigator. Te-ar putea ajuta dar ai nevoie de parteneri si eventual de o miza. Jocul se numea TOMANAP (tari, orase, munti, ape, nume, animale, plante), daca esti la liceu o sa ti se para poate prea copilaresc, dar da rezultate.
Poti organiza de asa natura jocul incat sa retii ceea ce ai nevoie. Succes!

| asdgfhresry a răspuns:

Am citit undeva pe internet ca, inveti repede daca scrii lectia cu stanga [daca esti dreptace]. Ar mai fi o varianta cand esti stresat si ai foarte putin timp sa inveti. Eu retin mai bine cand am stresul timpului pe caphappy. Ori, poti citi de vreo 5 ori lectia, apoi incepi sa o zici.