| Eroare404 a întrebat:

Cum ar fi daca toate popoarele ar vorbi aceeasi limba?

14 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Nașpa.
I-am înțelege pe francezi când ne înjură.

| XxTerrorxX2 a răspuns (pentru Musique):

Hai ca asta e tare! laughing

| FlorinCiokan a răspuns:

Ar fi super misto. Si eu mi-am pus aceasta intrebare. Ne-ar fi mult mai usor oriunde am merge ne-am descurca excelent.
Oricum limba engleza e cea mai vorbita limba de pe glob. Deci daca stii engleza esti 90% scos happy

| XxTerrorxX2 a răspuns (pentru FlorinCiokan):

*tusit* De fapt, chineza este cea mai vorbita limba de pe glob, vorbita de aproape 1, 5 miliarde de oameni.
Btw, cu procesul globalizarii fiind atat de rapid, se va ajunge la o limba comuna pentru toti oamenii in cateva decenii. happy

| DonaldTrump a răspuns (pentru FlorinCiokan):

Oricum limba engleza e cea mai vorbita limba de pe glob. " mandarina are un milion si ceva laughing

| DonaldTrump a răspuns (pentru XxTerrorxX2):

Mandarina*

| XxTerrorxX2 a răspuns (pentru DonaldTrump):

E un dialect al limbii chineze, deci intra in categoria chineza.
Si tot chineza are mai multi vorbitori decat engleza

| FlorinCiokan a răspuns (pentru XxTerrorxX2):

Niceeeeee faza cu tusit laughing)) Chineza nu e extinsa la fel ca Engleza. ci e vorbita doar in unele parti. Engleza e pe tot pamantul raspindata si mai mult vorbita.

| XxTerrorxX2 a răspuns (pentru FlorinCiokan):

Gresit! Exting in mai multe parti geografice nu inseamna mai mult vorbita.
Aproposi chineza este extinsa in FOARTE multe parti ale lumii, fail (x2).https://ro.wikipedia.org/......a_chineză
De unde ai luat tu faza cu engleza habar n-am laughing)
(P.S. sa nu crezi ca am ceva cu tine!)

| DonaldTrump a răspuns (pentru XxTerrorxX2):

Dar nu e raspandita in afara Chinei, Taiwanului, Singaporelui si a regiunii invecinate, pe cand engleza e raspandita pe mai multe continente si a fost folosita de cele 2 superputeri in secolul trecut : Imperiul Britanic, Statele Unite ale Americii. Chineza nu e raspandita pentru ca nu au avut incercari de imperialism ca "prietenii ei europeni" sau Japonia (nici aia nu au prea reusit sa isi extinda limba)

| XxTerrorxX2 a răspuns (pentru DonaldTrump):

Neimportant,atata timp cat vorbim de care este cea mai vorbita limba in lume!
Raspandirea in era coloniala a unei limbi este una, si aici ai dreptate, dar in ziua de astazi exista o migratie incredibila din China in alte tari, raspandind asadar aceasta limba.
Subiectul principal pe care l-am abordat cand am dat reply initial a fost limba cea mai vorbita in lume.Asadar mandarina ( un dialect al chinezei ) este cea mai vorbita limba. Restul sunt abureli.

| DonaldTrump a răspuns:

Am putea lucra mai eficent, ar disparea slujbele de translator. Apropo cum a ajuns intrebarea ta la t/a?

| Eroare404 explică (pentru DonaldTrump):

Dar la ce categorie ar trebui sa fie?

| DonaldTrump a răspuns (pentru Eroare404):

Conversatii cred.