| millyca a întrebat:

Daca Romania ar ajunge, in urma unui conflict ipotetic, in situatia limita de a fi nevoita sa aleaga intre a ceda Transilvania (cea de nord, cedata si in 1940) Ungariei sau a ceda Dobrogea Bulgariei, ce credeti ca ar fi mai bine sa aleaga?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cred ca Dobrogea are mai multa valoare decat Transilvania. Cred ca in urma cedarii Transilvaniei ungurilor, mai mult vom avea de castigat. Poate tarile vor fi partenere, in acest caz vom avera mai mult de castigat de la unguri decat de la bulgari.

6 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Niciuna, să se ajungă la război.

| minrest a răspuns:

Eu zic sa cedam Transilvania, dar toata, si sa o dam impreuna cu Banatul. In felul asta, romanii ar forma aproape jumatate din populatia Ungariei, iar procentul nostru ar fi in continua crestere. Din pacate, ungurii au o situatie demografica catastrofala.

| millyca explică (pentru minrest):

Nu iti voi declara castigator raspunsul, dar totusi mi-a placut. Inteligent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai pus intrebarea la Trivia/Amuzante deci sa iti raspund ceva amuzant, sau era pe bune intrebarea?

| millyca explică (pentru anonim_4396):

Am pus intrebarea la aceasta categorie pentru ca o consider cat de cat amuzanta. Sunt interesat insa la modul ceva mai serios de a afla anumite optici. Dar nu ma astept si nici nu imi doresc neaparat ca si raspunsurile sa fie amuzante.