| MaxKiller911 a întrebat:

Deci,o luam incet, daca 6 oua fierb in 10 minute, 10 oua in cat timp fierb? Dau funda celui/celei care stie.

Răspuns Câştigător
| enjoy23life a răspuns:

Sall :tot in 10 minute
funda?

| ???????? a răspuns (pentru enjoy23life):

Nu a specificat dacă le fierbem pe rând sau nu.
Şi ce fel de ouă? smug

12 răspunsuri:
| Ashadow a răspuns:

16,(6).

| suit?r a răspuns:

| Speed99 a răspuns:

Ce fel de oua? smug

| ۰A۰n۰i۰m۰e۰ a răspuns:

Regula de trei simplă.
6 ouă... 10min
10 ouă...x min

/= semnul împărțit. Tu în realitate folosești „supra".
*= semnul înmulțit
x=timpul în care fierb cele 10 ouă.

6/10=10/x => x=10*10 totul / la 6
x=100/6
x=16, 66666666666667

Ăsta e rezultatul privind din punct matematic, dar din ce ai spus am înțeles că iei o grămadă de ouă le fierbi și îți dă un timp, dacă iei o grămadă mai mare în cât timp fierbe? - timpul ar fi tot același, poate ai vrut să spui că iei ouăle pe rând să le fierbi.

| MaxKiller911 explică (pentru ۰A۰n۰i۰m۰e۰):

Pai e simplu, nimeni nu a raspuns corect pentru ca daca 6 oua fierb in 10 minute si 10 aou tot in acest timp fierb pentru ca un fierb pe rand, nu?
Le pui pe toate la fiert nu cate unul big grin rolling on the floor

| ۰A۰n۰i۰m۰e۰ a răspuns (pentru MaxKiller911):

Eu nu am fiert niciodată, măcar, 6 ouă de odată ( minimu din problemă ). Maxim 2 de odată am fiert.

| ۰A۰n۰i۰m۰e۰ a răspuns:

Deci pentru Ashadow nu e 16, (6) asta ar însemna că niște secunde se repetă la infinit.

| Ashadow a răspuns (pentru ۰A۰n۰i۰m۰e۰):

Ce face? Eu doar am tastat niste cifre si semne pe acolo ca sa para matematic...

| ۰A۰n۰i۰m۰e۰ a răspuns (pentru Ashadow):

Nu cred că ai dato la nimereală rolling on the floor ar fi prea penal.

| Ashadow a răspuns (pentru ۰A۰n۰i۰m۰e۰):

Eh nu chiar la nimereala, am tras cu ochiu la ce a scris colegu' de banca.

| SmartLier a răspuns:

βaτmaη. ⊙﹏⊙

Întrebări recente