| florin_7920 a întrebat:

Din ce cauză te muşcă albina?

Răspuns Câştigător
| Barajag a răspuns:

Din cauza ca esti o floare, doar te inteapa putin sa-ti ia dulceata din tine si apoi o aduce la mine in barloghee heeBine ca nu musca ursiilaughing

22 răspunsuri:
| nickolass25 a răspuns:

Albina nu musca...tongue ci inteapa big grin Probabil ca albina in momentul in care se pregateste sa intepe, e pentru ca ori se apara pe sine, ori apara stupul... doar ca la apararea stupului iau parte toate albinele. Singura parte mai nasoala la albina e ca atunci cand inteapa, acul i se detaseaza de corp impreuna cu punga de venin, acesta injectandu-se in tesut, iar albina moare. Deci? multumit de raspuns?winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca asa vrea ia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai florine, de ce minti? ca albina n-are dinti. n-are dinti si nici masele. sa te muste de...{vezi bucata aia, MAGDALENA]

| nobody_3640 a răspuns:

Pentru ca mirosi ca o panseluta, florin!

| cretzufinish a răspuns:

Pentru ca esti duuuuuuuulcehee hee

| TraficantaDePufuletzi a răspuns:

Albina NU muscatongue

| vladutz00 a răspuns:

Pai, se simte in pericol daca, de exemplu sta in fata ta si treci fix pe unde este ea sau o atingi se simte amenintata sau daca ai o floare crede ca vrei sa ii furi polenul laughing

Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca te musca poate te si mananca!

| nuku a răspuns:

Magdaleno tu ma minti
ca albina are dinti...

| ღKittyღ a răspuns:

Te doreste.rolling on the floor

| PureCherry a răspuns:

Buna!

Ca sa apere stupul, albinele sun gata sa-si dea viata, asa ca inteapa cu acul din abdomen pe orcine ce i se pare un musafir nepoftit.

| AndutzaAndu a răspuns:

@ ursulika, înseamnă că eşti protejată contra albinelor laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are si ea pe cine sa-si descarce nervii.

| Malvina24 a răspuns:

Ele inteapa numai daca isi simt stupul atacat. In 5 minute, o intreaga colonie poate omori prin intepaturi o vaca. Dupa ce albina inteapa ca sa se apere, odata cu pierderea acului, ea va muri. O colonie poate avea intre 50. 000 si 60. 000 de albine muncitoare. Albinele muncitoare culeg nectarul florilor pe care il prelucleaza in miere in tubul lor digestiv. Ele isi construiesc stupul din ceara pe care o secreta din abdomen. Se estimeaza ca intr-un an o colonie de albine poate produce 180-225 kg de miere. O regina poate face si 3. 000 de oua intr-o singura zi.

| Libelle a răspuns:

Dk o amenintilaughing dk miroshii frumos, eu stiu?

| cornel a răspuns:

Pai parca intepathinking

in fine
inteapa ca sa-si apere stupulhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca nu o lasi in pace!

| AddaXD a răspuns:

De fapt ea inteapa nu musca, daca o lasi in pace nu-ti fac nimic

NOname
| NOname a răspuns:

...ca sa n-o musti tu oh go on

doar stii, atacul e cea mai buna aparare...winking laughing

NOname
| NOname a răspuns:

... n-are si ea un "stupid", pe care sa dea cate un clic, cand se enerveaza oh go on rolling on the floor laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Albina te musca fiindca se teme de tine si te vede ca te zbati si crede ca vrei sa o ataci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ieri am fost si muscat si intepat de niste... insecte. Cel mai probabil erau albine. N-am stat sa analizez; era in padure si spre seara. Am primit trei intepaturi, in 3 secunde. Pe gamba, pe genunchi si pe antebrat. Pe antebrat si pe gamba am fost si muscat. Adica in timp ce imi baga acul, m-a si muscat, lasandu-se si cu un pic de sange. Muscatura arata ca si cand te intepi cu un ac. Distanta dintre intepatura si muscatura, este exact cat corpul albinei. Acum toate 3 zonele sunt mai umflate si rosii. Sunt mari cam cat jumatate de palma.