| annaanne3 a întrebat:

Am si eu o tema pentru mainee. De scris despre fumat.

Niste lucruri despre el. Idei mai importante nu de genul ( fumatul ca factor major de risc pentru parodontopatii (afectiuni ale tesuturilor de sustinere ale dintilor). Fumatul afecteaza prevalenta, extinderea si severitatea acestor afectiuni). Chestii mai generale si interesantee.

Si cateva motive pentru care sa nu fumezii.

Nu gasesc nici un site bun. Pleaaaaaase ajutati-maaaaa!:* repede.

Dau Funda si Vot la cel mai bun raspunss

2 răspunsuri:
| αndï a răspuns:

Cum sa-ti explic eu tie... mie imi place iarba. OK? big grin

| alexmircescu13 a răspuns:

Salut. Sunt fumator, asa ca vorbesc in cunostinta de cauza. Axeaza-te pe DEPENDENTA si neajunsurile, necazurile, problemele care decurg de aici. Ar fi de mentionat alterarea constanta si sigura a starii generale de sanatate si a conditiei fizice, impactul asupra celor din jur si mai ales asupra persoanelor apropiate, aspectul financiar care nu e deloc de neglijat, in fine, cred ca aici se mai pot scrie si altele. Ai ce sa dezvolti. Iti dau doar un motiv ca sa nu fumezi: sa dovedesti ca esti mai jmeker decat un rahat de drog parsiv. Care asa amarat si urat mirositor cum este, pune stapanire pe tine astfel incat trebuie tarie de caracter sau o sperietura zdravana din partea organismului (infarct, insuficienta respiratorie etc.) pentru a renunta la el. Daca vrei sa dai ceva exemple cu impact cauta pe net ce contine fumul de tigara inhalat. Succes si nu te apuca de fumat. Eu nu reusesc sa ma las.