| Denisaa a întrebat:

HeY! As vrea sa imi dati niste "probleme" care sa imi puna mintea in functiune.Adica ceva de logicahappydau funditahappy

Răspuns Câştigător
| Evaa a răspuns:

1.In vremurile de demult trăia un împărat orgolios nevioe mare. Se credea cel mai puternic si mai destept om din lume si se mânia nespus numai la gândul că ar putea exista cineva mai grozav ca el.

Si iată că, din gură în gură, ajunse zvon la urechile lui că pe undeva vietuia un întelept foarte ager. Impăratul, vrând sa se descotoroseasca de el, porunci ca înteleptul sa fie grabnic întemnitat si judecat pentru o pricină scornită. Fără să zăbovească prea mult, judecătorii l-au condamnat pe întelept la moarte. Adus în fata tronului, împăratul i-a spus trufas:
- Alege-ti singur moartea. Vei fi spânzurat, ori doresti să ti se taie capul?
- Nu doresc nici una nici alta, zise înteleptul, dar n-am încotro. Totusi, mărite împărate - continuă el - as vrea sa-mi împlinesti, asa se obisnuieste, o ultimă dorintă: să-mi aleg singur moartea. Voi rosti câteva cuvinte. Dacă le vei considera drept un adevăr, atunci să mi se taie capul; dacă, dimpotrivă, vei găsi că cele spuse exprimă un neadevăr, atunci să poruncesti moartea prin streang.
- Mă învoiesc! - zise îndată împăratul, vrând să arate celor din jur că stie să respecte ultima dorintă a condamnatului.

Iar condamnatul a rostit nu mai mult de trei cuvinte si... a scăpat cu viată! Care au fost cuvintele salvatoare?

2. O femeie se duce la un hotel din austria, ia o camera, se duce isi cara bagajele, se`ncuie in camera incuie geamuri, usi si nu mai iese. dupa 3 zile aia de la hotel vazand ca nu iese se duc, sparg usa si gasesc 2 cadavre.cine era al 2lea?

3. Un om sta la etaju 10 al unui bloc, ia in fiecare zi liftu coboara pana la parter, se duce la munca, isi face treaba, se intoarce acasa si ia liftu doar pana la 6.Omu e obosit, nu vrea sa se opreasca la nimeni, vrea sa ajunga cat mai repede.liftu nu are probleme dar totusi nu poate urca pana la 10.de ce?

4. Un savant gaseste la polu nord 2 cadavre.si isi da seama ca sunt adam si eva.Cum si-a dat seama?

ai aici mai multe: http://logica.demostene.ro/

:)

2 răspunsuri:
| NDY a răspuns:

Manastire-ntr-un picior, ghici ciuperka cei?!

| nuku a răspuns:

- Un om sta la masa intr-un restaurant si mananca tot felul de mancaruri: supe, fripturi, desert, bea vin,
toate intr-un ritm alert, timp de mai multe ore.
Dupa aceea iese pe usa din restaurant si moare.
- De ce?

Raspuns:
- Era vagon-restaurant.

Întrebări recente