| Minelife a întrebat:

Hmmm... mi-am dat seama de o dilema in limba in care o vorbim de zi cu zi. Oare care este pluralul de la funda? Funduri?
-------------------------------------------------------- ----------------
Am explorat in toata lumea, am intrebat pana si unicornii care traiesc pe muntii *se uita motanul meu ciudat la mine*. Asa, inapoi : si nu am gasit raspunsul. M-am dus la cel mai crunt loc posibil : La scoala, unde am intrebat:
-Pluralul de la funda e funduri?
-4, stai jos.

Oare de ce am luat 4? Eu zic s-o dam in judecata pe profa.

8 răspunsuri:
| Geanin a răspuns:

Probabil s-a referit ca o sa iti dea 4 funde...
Doamne, ce greu a fost sa-ti dai si tu seama :p

| alexandrualind a răspuns:

Funde se spune. Funduri e complet altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaa, am vazut ieri un ametit pe drum care tot intreba ceva de funduri, da credeam ca e vreun obsedat de... aham.
Eu ti-as fi dat 2.

| Minelife explică (pentru anonim_4396):

Nu e rau sa fi obsedat de funduri. Tu nu ai vrea acum sa iti dau funda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Minelife):

Nu minere, nu as vrea straight face

| Minelife explică (pentru anonim_4396):

E psihologie inversa nu? Vrei sa ma faci ca nu vrei ca sa-ti dau!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Minelife):

Hai sa te hipnotizez

| ancuta20 a răspuns:

Se mai intampla. P.S.:pluralul e funde.