| PastilăBă a întrebat:

In timp ce stateam si mancam seminte mi-a venit o intrebare ca nu stiu sa'mi raspundlaughing)
Titanicu` cum a fost pus pe mare[ca doar nu era contruit acolo]?
Existau asemenea masinarii incat sa ridice ditamai vasu`?batting eyelashes
[fundita]laughing

Răspuns Câştigător
| Riot a răspuns:

Probabil exista mai multe metode dar in unele santiere maritime am vazut ca sunt construite langa mare intr-un fel bazin urias, atunci cand vaporul este gata bazinul este umplut cu apa si se deschid portile, atunci cand necesita renovare (o data la cativa ani) intra din nou in bazin se inchid portile iar niste pompe uriase golesc apa (procedeul este mai complicat, construirea schelei de sustinere a navei, etc )

3 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Pe mare a fost facut, ca nu puteau sa ridice asemenea vas1

bye-bye

| yoo23 a răspuns:

Ba da, a fost construit pe mare, adica intr-un port special amenajat pentru crearea vapoarelor.

| Geanina a răspuns:

Cred ca a fost impisa...;-?