| syd2 a întrebat:

O mini-nuvela comica.
"Petrecerea de la Vaslui "

... - Ia adu pietrele de acolo, sa le pun sa nu sufle cortul.
- Ti le aduc imediat, spuse Dark si imi aduse pietrele de langa rau.
- Astazi dormim ultima noapte in corturi iar apoi plecam spre Vaslui, acolo ne asteapta dragele noastre rude la nunta lor.
- Pai hai sa ne culcam spuse Dark.
Urmatoarea dimineata de la ora 5 pornisem la drum. Cand treceam pe drum am vazut un miel, si i-am spus lui Dark,
- Poate luam mielul asta cu noi si il servim la masa, cum zici?
- Excelenta idee, il vom da copt, dar nu tare fiindca imi place cand este si oleaca de sange deasupra carnii.
- Atunci asa sa fie, si porniseram la drum.

La o vreme, mielul incepu a vorbi
- Oarecum, poate vreau si eu viata,
- Inca nu am 30 de ani ca sa mor, spuse el cu nepasare
- Tu si a vorbi mai stii spuse Dark
- E asa straniu ca vorbesc?
- Da e straniu, spusem eu.
- Atunci sa stiti ca nu-i chiar bine ca ma-ti prins si ma duceti sa ma coaceti.
- De ce? intreba Dark
- Poate din cauza, ca, sunt fiica padurii si de astea...
- Si a cui fiica mai esti, a unei capre? rase Dark.
- Si asta, poate, dar mai mult a padurii, zise ea.
- Ok, facem asa, eu va implinesc 3 dorinte, si voi imi dati drumul, a propos, ma numesc Vapo, dezancatata de cunostinta.
- Suntem de acord, a exclamat Dark
- Ma cheama Dark.
- Pe mine Dante, dar apropiatii imi spun Danteluta.
- Si, Danteluta, cat mai ai sa tii in secret ca vrei sa omori 2 cocalari de la nunta aia de la Vaslui? ca din cauza asta pleci acolo, spuse ea surazand.
- P-p-pai... Ia stai putin de unde stii tu ce vreau sa fac eu?
- Pot citi ganduri, facuse ea o fata nepasatoare.
- Dante, e adevarat ce spune? Intreba cu speriere Dark.
- Da, e adevarat, si ce sa fac acum.
- Nimic, doar sa-mi ceri ajutorul, ca la ucis sunt master, doar ma stii, spuse cu duiosenie Dark.
- Atunci Vapo, prima dorinta. fa-ne shinigami, zis-am eu.
- Da bine fratica, a zis Dark.
- Hai ca va fac, a cascat Vapo...
Si noi am plecat la drum spre Vaslui, pentru ramasese o zi si jumate pana la marea nunta.
Cum se va desfasura istoria celor trei depinde doar de voi, lasa-ti un comentariu, si daca se acumuleaza macar 10 raspunsuri continui povestea.
PS: O sa ma starui sa-i includ pe toti.

17 răspunsuri:
| Astaeparereamea a răspuns:

A vorbit mielu' bre? Ete'al dracu de miel, da ma'sa... ma'sa nu apare p'acilishea? Nu de'alta dar vreau s-o intreb cu ce rasa de berbec s-a imbarligat de l-a facut pe graitoru'

| Vlach a răspuns (pentru Astaeparereamea):

Chiar daca suntem pe T/A tot nu prea e voie cu injuraturi straight face

| Astaeparereamea a răspuns (pentru Vlach):

Sezi mumos Bubico, daca se simtea cineva jignit imi cerea socoteala iar eu imi ceream scuzele de rigoare, dar asa a lasat Dumnezeu lumea... sa se mai bage cate unul ca musca in fundul lu' calu' whistling whistling whistling

| KamaSutra a răspuns:

Continua doar daca ma bagi si pe mine

| raMLesS a răspuns:

Bravo, dar eu unde sunt? Pune-mă personajul principal, a. ba nu, mai bine pune-mă rege laughing

| syd2 explică (pentru raMLesS):

Ma, e de abia prima parte, prologul, aici nu sunt multe personaje.

| raMLesS a răspuns (pentru syd2):

Şi sunt şi eu printre ele? Vreau să fiu personajul principal laughing
rolling on the floor Să mă pui regele jumate leu jumate om vrăjitor care dă cu magie şi cu fulgere verzi din mâini laughing

| Croampa a răspuns:

Continua. Vreau sa stiu de ce vrei sa il omori pe Suck

| syd2 explică (pentru Croampa):

E foarte evident, si nu numai pe el...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu vreau sa iau parte la poveste! E super frate! Te pricepi. Continua. Vreau sa ma uimesti cu personajul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place big grin.
Continua.

| AtsukoKure a răspuns:

E chiar faină :3
P.S:Vreau şi eu la vânătoare de cocalari

| vaporwave a răspuns:

Daa, eram sigura ca voi fi mielul
imi convine

| syd2 explică (pentru vaporwave):

Uh, ce bine ca-ti convine, nu eram sigur ca vei vrea sa fii un mielut.

| Vlach a răspuns:

Vreau si eu sa fiu un personaj happy
te roog!

| syd2 explică (pentru Vlach):

Ok lupisorule :3

| Vlach a răspuns (pentru syd2):

Yaaay happy