| looklook a întrebat:

stiti problema asta?!
vreau sa cumpar o bluza de 97 lei.
Nu am bani si ii cer mamei 50 lei si lui tata 50 lei =100 lei
cumpar bluza si imi raman 3 lei.
ii dau mamei inapoi 1 leu si tatalui 1 leu si eu raman cu 1 leu.
si trebuie sa le datorez la amandoi cate 49 lei.
49+49+1(al meu)=99
unde este 1 leu?

3 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

O problema care te induce in eroare doar prin formulare. laughing
Dar daca ramai cu 3 lei si le dai inapoi cate 1.5 lei? Le datorezi amandurora cate 48.5 lei si ajungi la 97 lei cat costa bluza. laughing

| R0R0 a răspuns:

Am mai intalnit-o.

| peperonies a răspuns:

Se schimba datele problemei. dupa ce le dai inapoi cate 1 leu parintilor le datorezi 98 de lei, ai 1 si ai dat 97 pe bluza deci 98(datorie) = 97(bluza)+1(al tau). stii ce zic?

Întrebări recente