| MariaMarya85 a întrebat:

Am cateva probleme de logica pentru voiwinking
Nu va pacientati, nu imi vorbiti urat, nu sunt pentru teme! Eu le stiu, din aceasta intentie vi le pun doar sa vad daca stiti si voiwinking
Deci:
1. Intr-un magazin sunt doua oua galbene si doua rosii. Cate oua sunt in acel magazin?
2. Intr-un acvariu sunt cinci pesti. Doi dintre acestia se inneaca. Cati pesti au ramas?
3. Mama are de 2 ori mai putini ani decat fiul sau, care are 28. Cati ani are mama?
4. Liviu are 10 ani si Raluca are 15. Cati ani are Phil?
Cam atat happy Cine raspunde corect la toate primeste funda!
PS: repet: nu imi vorbiti urat, nu sunt pentru teme! Eu le stiu, din aceasta intentie vi le pun doar sa vad daca stiti si voi.

Răspuns Câştigător
| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
1.Sunt 2 oua.
2.Pestii nu se ineaca.deci 5.
3.Salut,nu poti zice -28happyDeci e normal ca mama nu poate avea mai putini ani de cat fiul ei.
4.Phill zici nu?happy nu e vorba aici despre el, deci nu poti determina varsta.
Foarte frumoase intrebarile, si de bun gust.
O viata frumoasa sa ai.
Peace!

| MariaMarya85 explică (pentru SimpleIsCool):

Bravo! Dar auzi. De ce ai zis salut la intrebarea 3?

| SimpleIsCool a răspuns (pentru MariaMarya85):

Nu stiu cum s-a lipit acolo, cred ca am apasat copy nu stiu exact, nu trebuia sa fie acolo.
Multumesc.

27 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. 2 oua
2. 5 (pestii nu se pot inneca big grin)
3. mama nu poate fi mai mica decat fiul big grin
4. 20 de ani (nu sunt sigura)

| MariaMarya85 explică (pentru anonim_4396):

1=corect! (v)
2=corect! (v)
3=corect! (v)
4=gresit! (x)
Nota ta: 7 (constientizand ca din fiecare greseala se scad cate 3 puncte)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. 2
2.Pestii nu se ineaca.
3. E imposibil ca mama sa fie mai tanara decat fiul.
4. De unde pusca mea sa stiu?

| MariaMarya85 explică (pentru anonim_4396):

1=corect! (v) - Explicatie: Pai, cand am zis: ''sunt 2 oua galbene si 2 rosii'' la cuvantul ''rosii'' m-am referit la tomate!
2=corect! (v) - Explicatie: Pestii nu se inneaca.
3=corect! (v) - Explicatie: Nu e posibil ca un parinte sa fie mai mic la varsta decat copilul sau.
4=corect! (v) - Explicatie: Nu ne spune nimic despre varsta lui Phil, chiar daca Liviu are 10 ani si Raluca 15, aceasta a fost o capcana! Nota ta:10(constientizand ca din fiecare greseala se se scad cate 2 puncte) PS: Indiferent de ce nota ai luat, fie ca 2 (cea mai mica), nu trebuie sa te superi, deoarece este doar un site!

| anonim_4396 a răspuns (pentru MariaMarya85):

Ce smecher sunt. Gata, ma duc la olimpiada de logica acumhappy

| MariaMarya85 explică (pentru anonim_4396):

Daa happy

| iuli000 a răspuns:

1. 2oua
2. 5pesti
3. 14 ani ( le-a infiat )
4. 20 ani (din 5 in 5 )
Funda si/sau spunem cate am gresit.

| MariaMarya85 explică (pentru iuli000):

1=corect! (v) - Explicatie: Pai, cand am zis: ''sunt 2 oua galbene si 2 rosii'' la cuvantul ''rosii'' m-am referit la tomate!
2=corect! (v) - Explicatie: Pestii nu se inneaca.
3=gresit! (x) - Explicatie: Nu stiam ca e posibil ca un parinte sa fie mai mic la varsta decat copilul sau.
4=gresit! (x) - Explicatie: Nu ne spune nimic despre varsta lui Phil, chiar daca Liviu are 10 ani si Raluca 15, aceasta a fost o capcana!
Nota ta: 6 (constientizand ca din fiecare greseala se se scad cate 2 puncte)
PS: Indiferent de ce nota ai luat, fie ca 2 (cea mai mica), nu trebuie sa te superi, deoarece este doar un site!

| MariaMarya85 explică:

Chiar e atat de greu? La 20 de raspunsuri gresite va zic eu raspunsurile, dar mai asteptam inca 10 raspunsuri happy

| MariaMarya85 explică:

Chiar daca am dat deja funda, mai astept raspunsuri! Cele corecte primesc voturi la folositor + inteligent!

| Charger007 a răspuns:

Salut, pai sa vedem:
1. patru oua

2. In mod normal ar trebui sa ramana 3 daca nu au murit deja acei 2... ( sunt 5 in continuare).

3. 56 de ani are mama.

4. In mod normal si logic ar trebui sa aiba 20 de ani.
Sper ca team putut ajuta big grin O zi faina in continuare. Succes. Funda? multumesc.

| MariaMarya85 explică (pentru Charger007):

Ai gresit la 1 2 4

| MariaMarya85 explică (pentru Charger007):

Scuze am gresit la 1 3 4

| Balan_Dani_1998 a răspuns:

1.2oua
2.5
3.14?
4.tot atat laughing)

| AnaMalina22 a răspuns:

1. 2 oua galbene +
2 oua rosii
= 4 oua

2. Pestii nu se pot inneca.
3.Este imposibil ca mama sa fie mai mica la varsta decat fiul ei.
4.Este imposibil de aflat cati ani are Phil din moment ce nu este vorba de el in problema.

Dar nu prind nici o smecherie la prima problema.

Funda?

| Zizica14 a răspuns:

Pai... 1. Sunt 2 oua;
2. 5 pesi deoarece pestii nu se ineacalaughing;
3.Cum are mama de 2 ori mai PUTINI ani decat fiul?!laughing;
4.Cine e Phil?
FUNDA?, de fapt, mai intai, e corect?

| JohnyD a răspuns:

1 Pot fi mai multe oua
2 Pesti nu se ineaca
3 mama nu poate avea mai putini ani decat finl sau
4 Nu putem sti cati ani are Phil.

| MariaMarya85 explică (pentru JohnyD):

1=gresit! (x) - Explicatie: Pai, cand am zis: ''sunt 2 oua galbene si 2 rosii'' la cuvantul ''rosii'' m-am referit la tomate!
2=corect! (v) - Explicatie: Pestii nu se inneaca.
3=corect! (v) - Explicatie: Nu e posibil ca un parinte sa fie mai mic la varsta decat copilul sau.
4=corect! (v) - Explicatie: Nu ne spune nimic despre varsta lui Phil, chiar daca Liviu are 10 ani si Raluca 15, aceasta a fost o capcana!
Nota ta: 8 (constientizand ca din fiecare greseala se se scad cate 2 puncte)
PS: Indiferent de ce nota ai luat, fie ca 2 (cea mai mica), nu trebuie sa te superi, deoarece este doar un site!

| Smiiileee a răspuns:

1. Două ouă, celelalte sunt tomate.
2. Peștii nu se îneacă.

| DanaB22 a răspuns:

1.2 oua
2.5 pesti
3.56 ani
4.20 ani

| MariaMarya85 explică (pentru DanaB22):

1=corect! (v) - Explicatie: Pai, cand am zis: ''sunt 2 oua galbene si 2 rosii'' la cuvantul ''rosii'' m-am referit la tomate!

2=corect! (v) - Explicatie: Pestii nu se inneaca.

3=gresit! (x) - Explicatie: M?! Cum ai gandit? S-a spus ca varsta mamei este mai MICA de 2 ori decat varsta fiului... Lamureste-te aici: Mama are de 2 ori mai putini ani decat fiul sau, care are 28. Cati ani are mama?
4=gresit! (x) - Explicatie: Nu ne spune nimic despre varsta lui Phil, chiar daca Liviu are 10 ani si Raluca 15, aceasta a fost o capcana!
Nota tasadconstientizand ca din fiecare greseala se se scad cate 2 puncte)
PS: Indiferent de ce nota ai luat, fie ca 2 (cea mai mica), nu trebuie sa te superi, deoarece este doar un site!

Întrebări recente