| Sara2 a întrebat:

Se considere functia f;[0, >1]-R, f(x)=-xla a 2, sa se determine multimea valorilor functiei f care stie?

8 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Multimea valorilor functiei f - [ 0, 1 ]. Cred, au trecut cativa ani de cand ma ocupam cu functii. happy

| annitu_7383 a răspuns:

Wow...zau daca inteleg cv!laughing

| Daisy. a răspuns:

Poi... f[0]=0 la a2a=0
f[1]=1la a2a=1
deci...multimea valorlor functiei f este 0 si 1

| redbull a răspuns:

Daca ma intrebai in timpul scolii crede-ma ca stiam sa-ti fac rezolvarea, dar asa in vacanta nu mai stiu ordinea... sau calculele... eu faceam din astea la derivate, poate astea le faci si tu... dar acum chiar mai lovit cu intrebarea... sper sa primesti un raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa tabelu' si ia variantele pe rand.asa cred ca le rezolvam eu pe astea... a trecut ceva timp de atunci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie f(1) imi da 1, dar la raspunsuri f(1) este -1... si multimea functiei este [-1, 0]
nu inteleg de ce... big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are cum sa iti dea 1, da rasp corect este -1 pentru ca tu ai f(x)= -x la a 2, deci ridici numa 1 la puterea a 2 nu si minusul, pentru ca nu e totul la a 2 e numa x deci minusul ramine in fata de aceea raspunsul e -1

| alexandra1396 a răspuns:

Si la f: [-1; 3]-R, f(x)= x la puterea2-4x+3? Multimea imaginii este? Va rog frumos