regis
| regis a întrebat:

Se pare ca sistemul nou de extramegareconfirmare a intrebarii m-a facut sa scap o enigma. Asadar, intr-o casa situata la bifurcatia unui drum, sa zicem spre Vilariba si spre Vilabaho, locuiesc doi gemeni identici, imposibil de deosebit, singura diferenta dintre ei fiind ca unul spune intotdeauna adevarul iar celalalt intotdeauna minte. Dorind sa mergi spre Vilariba, ajungi la acea bifurcatie si nu stii incontro sa o apuci. Singura varianta de a afla drumul spre Vilariba este sa ceri ajutorul unuia dintre frati. Nu trebuie sa alegi care, pentru ca unul singur este acasa, problema este insa ca acesta iti va raspunde la o singura intrebare. Ce intrebare ii vei pune pentru a afla care e drumul spre Vilariba?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea este:
"Daca l-as intreba pe fratele tau care este drumul spre Vilariba, ce mi-ar raspunde?"
La aceasta intrebare, oricare dintre ei ar arata drumul spre Vilabaho. Deci trebuie sa o apuci pe celalalt drum.

5 răspunsuri:
regis
| regis explică:

@cotzobel&valimocanu - nu cred ca v-ar ajuta sa stiti daca omul are o harta sau un GPS...
In plus nici Vilariba si nici Vilabaho nu apar pe niciuna din ele.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Corect, Catalinn. Dar poate e folositor sa ai un sistem GPS.

| cotzobel a răspuns:

Ai o harta?laughing

| csintalan a răspuns:

Regis draga asa de lung la ora asta ca nu mai vad. Dar poate alti raspund.Pentru mine e prea complicat. Scuze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca ursul poate sa... o vulpe, dar cu siguranta iepurasul mananca morcovi.

Întrebări recente