| silvio a întrebat:

Ştiţi cine a compus "O brad frumos"?

Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Da - un ungur! - ca daca era roman, spunea : un brad frumos...Numai bine, Lucien.

12 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu stiu asta pentru ca in carti nu prea apare autorul acestui colindwinking

| Bishop a răspuns:

Un nene...

| silvio explică:

He, he! luciana pe faza chiar si la trei jumate dimineata! happy

luciana
| luciana a răspuns:

Multumesc pemtru vot, o zi buna sa ai. Lucien.

| Klara a răspuns:

Deci da, un neamt a compus :-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mos craciun laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are dreptate luciana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un prost ca daca nu ar fi nu il baga in engleza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MIhai Eminescu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De un ungur

| narcis13 a răspuns:

"O brad frumos" este un vechi colind de origine germana:"O Tannenbaum", avand si varianta in engleza:"O Christmas tree".
Cea mai cunoscuta versiune a fost scrisa in 1824 de catre un cantaret la orga si invatator din Leipzig pe nume Ernst Anschultz.
Prima varianta cunoscuta dateaza din 1550, iar una similara a fost compusa in 1615 de Melchior Frank.Acest colind a patruns si in tarile romane.
Sper ca te-am multumit si astept sa-mi declari raspunsul castigatorbig grin

| ligia2000 a răspuns:

Un ungur