| kidulinha a întrebat:

Trei barbati se duc la un hotel unde tariful este de 30 euro camera pe noapte. Fiecare barbat plateste cate 10 euro.
Receptionera realizeaza ca o camera costa doar 25 euro, asa ca roga unul dintre angajati sa se duca sa le returneze 5 euro celor 3 barbati.
Angajatul nestiind cum sa imparta cei 5 euro la 3 barbati, hotaraste sa dea inapoi fiecaruia cate un euro, iar el sa-si pastreze restul de 2 euro.
Asa ca fiecare barbat primeste inapoi cate un euro, de aici rezultand ca fiecare a platit pentru camera 9 euro, in total (9 euro x 3 barbati) 27 euroi.
Adunand cu cei 2 euro ce i-au ramas angajatului, totalul este 29 dolari.
Unde este un euro?

10 răspunsuri:
| AndutzaAndu a răspuns:

În buzunar la mine big grin.

| DeeDee28 a răspuns:

O camera costa 30 de euro... din ei au fost platiti initial 25, insa nu in mod egal. fiecare au platit 8 euro si ceva...sa zicem rotund 24 de euro. Mai raman 6 euro de impartit egal la cei 3. 1 euro ramane la casa, 2 ii ia angajatul si 3 ii impart tipi. Nu au platit cate 9 euro pentru camera. de fapt au platit cate 8. 33, iar apoi au primit inapoi cate 1 euro, deci au platiti fiecare cate 9. 33 euro

| georgesur a răspuns:

"Problemuta" asta am vazut-o pe 30 martie 2009:http://www.TPU.ro/......-plateste/ si daca vreti acolo e si rezolvarea;)

| nuku a răspuns:

Este exact ca si cum ai renumara degetele de la ambele maini si sa vezi ca iti ies 11 degete
exemplu- am 10 degete si numar invers 10, 9, 8, 7. 6 si gata o mana si daca adun cu 5 cate degete ai la o mana observi ca 6+5 da 11
asa si cu tine cu receptionera cred ca mai avea un deget in plus bagat pe undeva

| perla a răspuns:

Luiza ha ragione!

| flower a răspuns:

Foarte simplu, euroiul este in ecuatie: daca ne raportam la pretul initial si apoi la cel real al camerei rel ec.va fi urm: 30-5+(1+1+1+2)=30 happy

| luiza a răspuns:

In parantezele matematicii...ca daca faci asa: 10+10+10+(1+1+1+2)=30 iasa cum trebuie socoteala. daca faci socoteala la rand 30-3+2=29 Pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La unul dintre barbati

| pufulik a răspuns:

La receptionera pentru bun simt

| ╰☆╮Đoℓℓcє ღSwєєтy ˙·٠•♥ a răspuns:

Cei 2 euro sunt la angajat!

Întrebări recente