| IovanutAlin a întrebat:

Va rog traduceti-mi urmatorul text din franceza in romana, dau 5 funde la intrebari diferite :
ce que Vincent ET Jjoseph AIMENT PAR-DESSUS TOUT, C'est de s'accuper du jardin de grand-pére. le jardin de grand -pére,, c'est un vrai paradis. d'ailleurs, il s'appelle le paradou il y pousse des lauriers-roses de la lavande, du basilic, du chèvrefeuille, des dahlias et des roses-trémiéres, mais ausis des tomates, des aubergines, des haricots verts, et quelques melons. au fond du jardin, il y a une allée d'amandiers et un énorme figuier. prés du figuier, vincent et joseph ont construit une petite cabane en bois. la sont rangés les outils de jardinage. un vieux hamac sert de lit de repos pour la sieste ou la lecture. une maman-chatte et ses deux bébés-chats habitent ici dans un vieux panier de pécheur garni de chiffons. une caisses sert de table, des pots a fleurs renversés sont les siéges. c'est la que vincent est son imi goutent, vers 4 heures, d'un énorme morceau de pain recouvert de rondelles de tomates et arrosé d'huile d'olivers; pour finir, quelques figues ou quelques amandes dont on casse la coque entre deux cailloux. c'est la que grand pére vient de temps a autre s'asseoir pour roules une cigarette.il parles longuement du jardin des graines, des fleurs, des légumes, des arbres, des aiseaux, des saisons.

Răspuns Câştigător
| princessOfcaraibe a răspuns:

Cea ce vincent si joseph iubesc inainte de toate este sa se ocupe de gradina bunicului lor. gradina bunicului este un adevarat paradis. de acea se cheama paradou. aicia cresc flori de oleandru de lavanda, flori de busuioc, trifoi, dalii, si nalbe roz, dar si rosii, vinete, fasole verde, si pepene galben.in gradina, este o alee de migdali şi un smochin imens. aproape de smochin vincent si josep au construit o cabana din lemn.acolo sunt pastrate utiele pentru gradinarit. un vechi hamac este folosit ca un pat pentru odihna pentru o siesta sau pentru lectura. o mama pisica si puii ei locuiesc aici intr-un vechi cosulet de pescar umplut cu zdrente.ghivece cu flori rasturnate pe scaune. aici vincent si prietenul sau isi iau gustarea pe la 4, o bucata de paine acoperita cu cateva felii de rosi si stropita de un ulei de masline.si in cele din urma cateva migdale sau un smochin. aici vine bunicul din cand in cand ca sa fumeze o tigara. el vorbeste foarte mult de gradina, de flori, de legume, de copaci, de pasari si de anotimpri.

app de unde ai luat textul asta are multe greseli de ex: aiseaux nu exista, doar oiseaux adica pasari.in fine

papa sper ca te-am ajutat ( fara google translate).

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"ma numesc kazimir si urasc temele pe net. imi place sa cred despre mine ca sunt facut sa ma vad prin preajma unei enorme mase de prosti fara sa vreau. am o amanta in varsta de 15 ani si o nevasta de 22 pe care le satisfac mereu. tu ai nevoie sa te duci la scoala la orele de franceza ca poate asa o sa-ti intre ceva in capul ala sec. dar se pare ca ma insel... nu ai cap, ai o gaura neagra interdimensionala in care se strange in valuri prostia si ipocrizia."
cam asa suna tradus cu prescurtari cu tot

Întrebări recente