| Mihaela2023 a întrebat:

Am fost in vacantă cu câteva prietene in Egipt şi am vrut să vizităm piramidele dar trebuia sa plătim intrarea si noi aveam banii în euro şi omul care lucra acolo nu a primit banii, a țipat la noi şi ne-a injurat.E prima oară când pațesc asa ceva intr-o țară straină. Cum să-i fac reclamație? Nu ințeleg ce a avut cu noi? Ei se comportă urât cu toti oamenii de obicei?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E binestiut ca Egipt e una din tarile cele mai putin primitoare cu strainii... degeaba se dau ei mare tara turistica, sunt praf praf praf.

Reclamatie? Da ce te crezi in Europa?

| mihai69 a răspuns:

În primul rând, ești femeie. Deci ceva mai jos decât o cămilă pe scara lor de valori.
În al doilea rând, de ce ai vrea să plătești un serviciu într-o altă monedă decât cea oficială?!? Crezi că în România ai putea intra la film cu 10 euro?
În al treilea rând, chiar dacă ai avea cum și unde să faci reclamație, cunoști cumva limba arabă ca s-o redactezi?
rolling on the floor
Zi ibn'allah că ai scăpat ușor!

| johnnny123 a răspuns:

În primul rând, mă cam îndoiesc că un angajat al unui sit istoric se apucă să înjure turiști fără absolut niciun motiv. Am umblat și eu ceva prin lumea asta, inclusiv în Egipt, și nu mi s-a întâmplat niciodată așa ceva. În cel mai rău caz mi s-a răspuns că nu acceptă decât moneda locală. În niciun caz nu m-a luat la înjurat.

În al doilea rând, chiar dacă așa au stat lucrurile, de ce nu i-ați făcut reclamație atunci? Cum crezi că ai putea să faci reclamație din România? Îl suni pe ministrul turismului din Egipt și-i spui că "un om de la piramide te-a înjurat"?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Reclamatie? Eu stiu ca Egiptul este condus de o dictatura militara. Numai in UE cred ca mai exista asemenea porniri socialiste cum ar fi reclamatiile, nicaieri in lume n-am mai vazut sa se tina cont de asa ceva.

| ioana748 a răspuns:

Din pacate daca erati doar persoane de gen feminin nu dezvolt dar nu erati tocmai pe un taram prielnic.
Este alta cultura.
Incearca sa ramai cu amintirile frumoase si data viitoare sa te informezi despre moneda in care se plateste in tara respectiva.
Toate cele bune,

| KovacsB a răspuns:

Daca ii stiti numele il cautam pe Facebook sa auzim si versiunea lui, ca sigur a postat ceva daca ati reusit sa-l scoateti din sarite.

| Torrpi a răspuns:

E prima oara cand aud ca cineva vrea sa plateasca cu euro intr-o tara care nici macar nu e membra UE, nu face parte din continentul european, etc. Si mai vrei sa-i faci reclamatie? Unde se limiteaza cultura ta?
In Romania poti plati in euro la pravalie? Faci reclamatie vanzatoarei ca nu accepta?
Tampenie mai mare ca asta, ba!