| Anonimul151 a întrebat:

Am rezervat pentru vacanță, un apartament, în regim hotelier. ( Nu pe booking sau airbnb ) pentru că nu cred ca îl avea listat. Am vorbit cu persoana la telefon. Urmează să dau avans pentru 1 noapte de cazare.

( În Mangalia, județul Constanța ). Aceasta persoană a spus ca transportul în comun în Mangalia, ar fi gratuit pana în 2025 ( ceva de genul ). Pentru că au nu știu ce program, cu autobuse electrice etc... E adevărat?

Sunt safe aceste cazări în regim hotelier? Adică persoana părea serioasă... Bineînțeles, avansul o sa îl fac prin transfer bancar.

4 răspunsuri:
| Țoglă a răspuns:

Spune-i că vrei să faci plata online printr-un site cu specific hotelier. Nu-mi spune că ar fi prima dată când o dă în regim că nu cred.

Dacă faceți troc, el nu va avea nicio obligație față de tine.
Dacă totuși riști, să pui în detaliile transferului bancar acest text.
"Plată cazare regim hotelier strada x nr. x ap. x"

| Anonimul151 explică (pentru Țoglă):

Nu știu de cât timp dă acel apartament în regim hotelier. O altă problemă ar fi, că e "prima" dată când merg într un apartament de genul, în regim hotelier. Pentru că atunci când am mai fost de ex aici în România la mare am mers la un hotel, acum vre o 8 ani. Dar cum preturile sunt exagerate nu am găsit alta variantă. Iar în străinătate când am fost la fel, am fost la hotel.

Deci..., trebuie să risc. Pentru că chiar nu cred că are pe booking de ex apartamentul.

Dar de ce de ex să pun aceste detalii la detaliile transferului? În caz de ceva se poate rezolva ceva?

În momentul în care fac transferul, oricum îl sun înainte să văd dacă este totul un ordine, o sa îl întreb adresa, și toate detaliile...

Pe Facebook, am văzut că ar fi absolvit facultatea de drept. La soția lui, scrie că lucrează la ANAF. Dar nu știu dacă e real. Asta e problema...

Am verificat și pe grupuri de cazări, și într-adevăr are și acolo câteva postări, dar mai vechi...

Am făcut screenshot la o poză din anunț, și am cautat pe google sa vad dacă nu e preluata de pe net. Și am găsit că acum vre o 5 luni apartamentul a fost de vânzare. Iar acum e dezactivat anunțul.

Anunțul l am găsit pe olx. Omul a părut ok, a negociat destul de mult... Deci nu știu.

Am și dubii, pentru că îți dai seama să merg pana acolo iar apoi sa fie doamne ferește ceva ar fi cam nasol...

Normal ar fi că dacă e regim hotelier, să se ofere o factură ceva nu? Chiar dacă e plata pe o noapte momentan?

Sau un contract... ceva? Adică să am și eu o dovadă legală. Nu să fie probleme sau mai știu eu ce că chiar nu îmi doresc...

| Nonameagain a răspuns (pentru Anonimul151):

Din felul cum intrebi "Dar de ce de ex să pun aceste detalii la detaliile transferului? " imi dau seama ca nu stii nimic. Ai dovada ca i-ai platit cazarea si nu a fost un cadou. Asta daca e teapa si trebuie sa-ti recuperezi banii.
Iar e ciudat ca dau apartamentul in regim hotelier dar nu e listat pe site-urile de rezervari. O fi "la negru" (cu nevasta la ANAF?) sau e teapa.
Pe Facebook, si eu pot fi oricine, chiar si Papa. Nu se verifica nimic.

| Anonimul151 explică (pentru Nonameagain):

Probabil că nu e teapa. M am riscat și am făcut transferul, am mai vorbit cu persoana, i-am zis sa îmi trimită adresa după ce ii ajung banii.

Banii au ajuns instant, după câteva minute am primit și mesaj cu adresa.

Nu e obligat să aibă apartamentul pe booking, airbnb etc. Pentru că se plătesc și comisioane...

Postează pe grupuri de profil, și așa își găsesc clienți. Pe acele platforme, au șanse la clienți, dar mai puține. Părerea mea.