| Yuoia a întrebat:

Am vazut un raspuns si mi-am amintit de o nemultumire.
Sunt multe muzee, biserici ortodoxe, alte locatii istorice sau de cultura unde nu ti se permite sa faci fotografii. Nici fara blitz sau macar cu un amarat de telefon. Parca nu vor publicitate, in conditiile in care au 1-3-maxim 8 vizitatori pe zi. Intr-un muzeu de arta am fost singurul vizitator in acea luna. Dar se plang mereu ca nu au incasari.
Insa, in alte biserici decat cele ortodoxe, in muzeele din Ardeal sin in Muzeul de arta din Craiova, poti face fotografii linistit. Si exact aceste locuri sunt si cele mai vizitate de turisti. La Muzeul arhitecturii gorjene, 2 vizitatori toata saptamana. Am aflat de el de la proprietara pensiunii. Mic, saracut. Singurele case deschise, nu aveau nimic in interior. Fotografiatul interzis. Spre deosebire de muzeul Astra din Sibiu...
Am fost la recent (partial) deschisul Palat episcopal din Oradea, cu Patrimoniului ecleziastic. Cineva a intrebat timid daca putem face cate o fotografie. Raspunsul ghidului? "O, da, chiar va rugam. Asa ne faceti publicitate." Diferenta de cultura!
Care este logica? De ce nu permit fotografierea? Si implicit publicitatea gratuita. Ca asa am sti si noi unde sa mergem, ce sa mai vizitam.

10 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Acum in cazul locurilor aproape goale nu cunosc motivul, dar prin locurile mai aglomerate mi s-a comunicat astfel:
1)Exista picturi, sau incrustatii murale cu foita de aur, care sunt afectate in timp cand sunt expuse unei cantitati uriașe de lumina, in mod repetat.
2) inchipuie-ti cand sunt inauntru 50 de vizitatori, si toti au un singur țel: sa (se) pozeze. Se deranjeaza unii pe altii (cu blitzul), in incercarea de a se feri de blit sau din calea celui ce fotografiaza pot lovi diferite obiecte, sau se lovesc de alti vizitatori.
E vorba de bun simt si civilizatie, si eu ii inteleg.
3)feelingul nu mai e acelasi, daca nu iti concentrezi toata atentia si toate simturile asupra ceea ce e de vazut acolo.
O poza nu iti inspira mai nimic, in comparatie cu realitatea.
4) Publicitate le poti face si in mod verbal daca doresti
5) majoritatea vand fie vederi, fie mici brosuri sau cartulii cu obiectivul, unde apar si poze suficiente din interior.
Aproape mereu am cumparat asa ceva pe unde am fost, daca am considerat ca ma intereseaza locul.

La Peles se pot face poze contracost, si asta e tot ce conteaza.
Insa doar pentru uz personal, daca le pui pe net, poti avea neplaceri.
In unele biserici catolice se pot face, insa obligatoriu fara blit, sa nu exagerezi, si sa deranjezi cat ma putin.

| Yuoia explică (pentru NLS):

1. In afara de Peles si Bran, unde ai vazut cate 50 de vizitatori? Daca sunt 5, e un grup organizat.
2. Ai facut vreodata o fotografie cu blitz-ul in biserici (foita de aur)? Ai vazut ca nu iese nimic? Dar, da, tot romanul e fotograf, e priceput, stie el ce face. Si... da cu blitzul. Ca de aia e pus acolo.
3. feelingul nu mai e acelasi daca mergi prin muzeu ca pe strada. Fuguta ca mai ai de vazut 3 orase in acea zi.
La Peles, chiar contra cost, din cauza imbulzelii nu vei putea niciodata sa faci o fotografie buna. Da, o faci ca romanul. Fața ta si restul... daca iese, iese, daca nu, nu-i bai. Sa vada Facebookul ca tu ai fost acolo. Eu nu fac astfel de fotografii. Apropo, daca platesti, poti sa le pui oriunde.

| Vântulalb a răspuns:

Ca asa-i romanul!
De ce sa munceasca fiind ghid, sau stergand podelele la sfarsitul zilei, cand poate sta pe retelele de socializare si sa se vaite ca nu au vizitatori? Asa pot cere subventii de la Stat. Bani cu care s-ar putea face ceva util, dar mai bine intra in salarii.
Nu-i asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa nu prindeti vreun dracusor in poza laughing
Nu stiu, dar nici in zone militare nu e voie, ca poate sunt lucruri secrete acolo. O fi aceeasi logica. E vorba de misterele ascunse acolo happy
Sau poate e vorba de aur. Sa nu vada lumea pozele ca se tem de hoti big grin

| Vântulalb a răspuns (pentru anonim_4396):

Tie ti se pare ca unitatile militare sunt obiective turistice?
Ce secret poate fi intr-un muzeu? Daca ar fi secrete, nu ar fi expuse.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este vorba de aur, dau exemplu tezaurul de la Tismana depozitat in pestera, sunt lazi cu tone de lingouri de aur depozitate acolo si am facut poze linistit, se poate vizita si fotografia fara probleme, este tinut sub paza oricum dupa o usa blindata si camere de filmat.

Poate fi vorba de colectii/obiecte private daca vorbim de muzee la care publicul are acces doar daca primesc acordul.
Muzeele si colectiile publice functioneaza dupa niste legi pe care eu nu le cunosc si mai bine te informezi ca sa afli daca intr-adevar au procedat corect cand au spus sa nu faci poze.

http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=49463

Cu toate astea muzeele sunt institutii publice de cultura aflate in serviciul societatii care sunt finantate si de stat pana la urma.

De ce nu te lasa sa faci poze? Pentru ca unor administratori le mai lipsesc tigle de pe casa si nu le ajungi la nas.

| Yuoia explică (pentru anonim_4396):

Am zis eu de zone militare? Te lasa pe tine ca vizitator in zona militara? Faci grave confuzii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vântulalb):

Ce dracusori pot fi in muzeu? eu ziceam de obiectele de valoare din biserici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yuoia):

Evident ma refeream la fotografierea zonelor militare, din imediata proximitate.
Ca tot ai adus vorba, exista foste unitati militare transformate in muzee. In urma cu cativa ani am fost la cea din Targoviste.

| Vântulalb a răspuns (pentru anonim_4396):

FOSTE! Actualmente, mezee. Tu faci diferenta?