| Doncarlo a întrebat:

Având între 18 și 16 ani, te cazează vreun hotel/pensiune de unul singur? Cu acordul parintilor.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Doar cu parintii, nu cu acordul parintilor.

| Holiday a răspuns (pentru darrio2007):

De fapt, e suficient acordul scris al unuia dintre parinti.

| darrio2007 a răspuns (pentru Holiday):

Total greșit.

| Holiday a răspuns (pentru darrio2007):

De fapt, conform HG 237/2001, este legala cazarea minorilor peste 14 ani neinsotiti de vreun adult.
Oricum, ce logica are sa poti ca minor sa angajezi, sa conduci diverse tipuri de vehicule, sa calatoresti cu autobuzul, trenul, sau avionul, dar sa nu ai voie sa te cazezi la hotel?!

Mai jos ai un extras din regulamentul Continental Hotels:

"Cazarea minorilor în vârstă de până la 14 ani este permisă numai în cazul în care aceştia sunt însoţiţi de părinţi sau de reprezentanţii legali, cu excepția celor aflați în drumeţie, tabere, excursii, concursuri sau în alte acţiuni similare, însoţiţi de cadre didactice, antrenori şi ghizi din partea organizatorilor acţiunilor respective. Minorii cu vârsta cuprinsă între 14 și 18 ani pot fi cazați doar cu încuviințarea/acordul ocrotitorului legal, ce va fi prezentat la recepția hotelului."

| Violleta2022 a răspuns:

Fara un parinte sau tutore legal care are procura ca te are in grija, nu te poti caza la nici un hotel, motel sau pensiune fiindca este ILEGAL sa accepte copii sub 18 ani.

Nu exista acordul parintilor in acest caz, doar insotiti de parinti sau cu PROCURA legala data unui tutore adult, care semneaza ca raspunde pentru tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un hotel care se respecta cât de cât nu cazează minori neînsoțiți

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

De fapt, absolut toti cazeaza minori intre 14-18 ani, dar au nevoie de acordul scris al macar unuia dintre parinti.

| Holiday a răspuns:

Da, se poate. Din regulamentul Continental Hotels:

"Cazarea minorilor în vârstă de până la 14 ani este permisă numai în cazul în care aceştia sunt însoţiţi de părinţi sau de reprezentanţii legali, cu excepția celor aflați în drumeţie, tabere, excursii, concursuri sau în alte acţiuni similare, însoţiţi de cadre didactice, antrenori şi ghizi din partea organizatorilor acţiunilor respective. Minorii cu vârsta cuprinsă între 14 și 18 ani pot fi cazați doar cu încuviințarea/acordul ocrotitorului legal, ce va fi prezentat la recepția hotelului."

| Cipi1212 a răspuns:

Probabil că da

| Modzilian a răspuns:

Cum intre 18 si 16 ani? poate 14-16.
Nu, fara un parinte insotitor, nu te cazeaza.

| Holiday a răspuns (pentru Modzilian):

"Nu, fara un parinte insotitor, nu te cazeaza."

De fapt te cazeaza. Doar ca ai nevoie de acordul scris al unui parinte.